Ana SayfaBizden Haberlerİhracat; altın yumurtlayan tavuk

İhracat; altın yumurtlayan tavuk

Ekonominin lokomotifi konumunda bulunan ve istihdamın yüzde 90’ını sağlayan Küçük ve Orta Boy İşletmeler için rekabet her geçen gün daha fazla artıyor. Geçmişte sadece bulundukları sanayi sitesindeki veya illerindeki firmalarla rekabet eden KOBİ’ler, teknolojinin ve ulaşımın kaydettiği hızlı aşamalar nedeniyle bugün Çin’de, Mısır’da, Hindistan’da bulunan hiç görmedikleri KOBİ’lerle rekabet etmek zorunda kalıyor.

Bu rekabette Türk KOBİ’lerini bir adım öne çıkaracak, ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeden yollarına devam etmelerini sağlayacak olan güç ise bilgidir. Sadece üretim süreçlerinde, pazarlama stratejilerinde yapılacak birkaç değişiklikle verimi, üretimi, ciroyu ve kârı artırmak mümkündür. “TEB KOBİ Danışmanı” olarak ücretsiz hizmet verdiğimiz bir yumurta üreticisi firma da doğru bilgi ile kullanılan kaynakların nasıl daha verimli olabileceğini çok net gösteriyor.

Kırşehir Mucur’da 1975 yılından bu yana yumurta üretimi ile uğraşan firmamız yıllardır satışlarını Türkiye içinde gerçekleştiriyordu. Mart 2009’da ziyaret ettiğimizde gelecekte 1 milyon adet tavuklu kümes ile üretim hayali olan bir firma ile karşılaştık. Gerçekleştirdiğimiz işletme analizi sonucunda ilk olarak bu hedefi tüm personel ile paylaşmalarını ve çalışanları bununla motive etmelerini önerdik. Ardından da bu hedefe ulaşmak için örgütlenme yapısında ciddi değişiklikler yapılmasını tavsiye ettik.

Hemen hemen tüm aile şirketlerinde olduğu gibi satış, üretim,satınalma ve finansman gibi işlerin tamamının işletme sahibi tarafından yapılıyordu. Bunun, firma büyüdükçe sıkıntı yaratacağına dikkat çektik ve kapasite artırımı ile birlikte bu departmanlarda kadrolaşmanın gelecekte yaşanacak sıkıntıları önleyeceğini söyledik.

Üretimini Kayseri iline 80 km uzakta olan Mucur ilçesinde gerçekleştiren firma, ürününü Kayseri’nin batısındaki üreticilere sattığında avantaj elde ediyor, ilin doğusundaki üreticilere sattığında ise bu dezavantaja dönüşüyordu. Şu andaki pazarı doğu illeri olan firmanın üretim tesisini, batı illerini de dikkate alarak geliştirmesini önerdik.

Firmaya sunduğumuz raporumuzda, yumurtacılık ile ilgili önemli istatistiklere de yer verdik. Örneğin, Avrupa ülkelerinde yıllık kişi başı yumurta tüketiminin 270 adet, İsrail’de 330 adet, Yunanistan’da 180 adet iken Türkiye’de bu sayının 100 adedin altında olduğunu hatırlattık. Buna ilaveten Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) verilerine göre Türkiye’nin 2006 yılında 19 milyon USD yumurta ihracatı gerçekleştirirken, bu rakamın 2007 yılında yüzde 260 artarak 68 milyon USD’ye ulaştığı bilgisini raporla birlikte firmaya sunduk. Tüm bu sonuçlar ışığında da firmaya ihracata yönelmesini şiddetle tavsiye ettik.

Firmanın ihracata yönlenmesi halinde Destekleme Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DİFİF) oluşacak kârı, Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) alması halinde artıracağını ve KDV iadesi ile yurtiçi satışlarına göre kar marjının yüzde 33 daha yüksek olacağını raporumuzda net rakamlarla sunduk.

Bugüne kadar ihracat gerçekleştirmediği için bu konuda çekimser olan firmamız bizim raporumuzla cesaret buldu. Firma sahibi cesaret bulamadığı için hevesli olmadığını belirttiği ihracata, bizim raporumuzdan 5 hafta sonra, kendi ifadesiyle “Bir konteyner malımız yanarsa yansın” diyerek başladı. Bizim kendisine yönlendirdiğimiz Iraklı bir firmayla başlayan ihracat firma için kısa sürede önemli bir gelir kalemi oldu ve o tarihten bugüne kadar 600 bin USD ihracat gerçekleştirildi. Firmamız TEB KOBİ Danışmanlığı hizmetimizden ücretsiz faydalanarak ve kendisine sunduğumuz verilere dayalı rapora güvenerek başladığı ihracatı bugün başarıyla sürdürüyor. Anadolu’dan bir KOBİ’yi daha ihracatla tanıştırmanın ülkemizin ihracatına katkıda bulunmanın gururunu taşıyorum.

Mustafa Demircioğlu
Karma Bankacılık Şube Yöneticisi / Kayseri Şubesi