Ana SayfaPozitif EtkiÇevreİklim Krizi’nin Eşiğinde: Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

İklim Krizi’nin Eşiğinde: Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Son dönemde dünyanın geleceği konusunda hepimizi endişelendiren doğal afetlerin haberleri gündemi meşgul ediyor. Gezegenin her köşesinden ‘’daha önce böylesi görülmedi’’ diye anlatılan doğa olayları, yüksek hava sıcaklıkları, yangınlar ve seller yalnızca bizlerin yaşamını değil, tüm dünya ekosistemini tehdit ediyor. Özellikle değişen iklim ve coğrafi koşullardan ötürü yaşam alanlarını kaybeden pek çok hayvanın nesli tükenme tehlikesi altında. Tüm dünyayı etkileyen bu durum, ülkemiz için de geçerli. Uzun yıllardır Türkiye’de de nesli tükenmekte olan hayvanlar için pek çok koruma çalışması yapılsa da artan kirlilik ve hayvanların yaşam alanlarının kaybolması yüzünden bazı canlı türleri yavaş yavaş  yok oluyor.

Sürdürülebilirlik kavramının son derece ön planda olduğu günümüzde hayvanların habitatlarının korunması için doğanın  hassas yapısı korunmalı, ekosistemin dengesini alt üst eden İklim Krizi’nin hayvanlar üzerindeki etkisi azaltılmalıdır. Böyle giderse aşağıda sizler için derlediğimiz, ülkemizde nesli tükenmekte olan canlılar, tarih sayfalarına karışacak. Öte yandan Türkiye’nin eşsiz doğal hayat varlığı ve habitatı bozulacak.

Gezegenimizi kurtarmak için ne yazık ki zaman gitgide daralıyor. Bu yüzden çevre, ekosistemi korumak için alınacak önlemlerinin arttırılması oldukça mühim.  Bu yüzden bu yazımızda sizlere, ülkemizde koruma altında olan hayvanları tanıtmak ve okuyucularımızın bu konudaki bilincine katkı sağlamak istedik. Yalnızca doğamıza değil, kültürümüze de işlemiş bu canlıları kaybetmek istemiyoruz.

Akdeniz Foku

Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yaşayan Akdeniz foku aslında her yaz sıklıkla karşılaştığımız haberlerden ötürü yakından tanıyoruz. Ne yazık ki nesli tükenmek üzere olan bu canlıdan dünya üzerinde 400 tane kaldı. Ülkemizde ise en çok İzmir’in Foça ilçesinde görülür.

Çizgili Sırtlan

Ülkemizde nesli tükenmek üzere olan Çizgili Sırtlan, genellikle kayalık bölgelerde bulunur. Türkiye’nin ise en çok Doğu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde Çizgili Sırtlan’a rastlanır. Bu canlı ülkemizde yaşam alanı bulan tek sırtlan türüdür.

Telli Turna

17 yıldır ülkemizde kaydı bulunmayan Telli Turna, Amasya’da ilk kez bir doğa fotoğrafçısı tarafından görüntülendi. Nesli tehlike altında bulunan Telli Turna’nın ülkemizde uzun yıllardır üreme kaydı bulunmuyordu. Göçebe olan bu canlılar, kış aylarını Afrika’da geçirirken ülkemizde ise yaz aylarında Muş’un Bulanık Ovası’nda üreme imkanı buluyordu.

Ala Geyik

1960’lardan beri ülkemizde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Ala Geyiklerin sayısı 2010 yılında yapılan koruma çalışma ile 300-400 arasına  ulaşmıştı. Bu tarihten önce Türkiye’de yalnızca 7 adet Ala Geyik bulunmaktaydı.

Bozkır Kartalı

Dünya üzerindeki nüfusunun 10 bin civarında olduğu tahmin edilen Bozkır Kartalı, Ukrayna ve Fas arasında bir göç yolunu takip ediyor. Genelde çöl ve bozkır alanlarında yaşayan bu kuş türünün de  nesli tükenmek üzere.

Ulu Doğan

2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre nüfusları 7.000 ile 8.800 arasında bulunan Ulu Doğan, doğu Avrupa’dan Çin’e kadar uzun bir göç yolunu takip ediyor. Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Ulu Doğan’a Türkiye’de genellikle Doğu Anadolu bölgesinde rastlanıyor.

Mezgeldek

Toygiller ailesinden olan Mezgeldek kuşuna genellikle Trakya bölgesinde rastlanıyor. Açık alanlarda yaşadığı bilinen Mezgeldek kuşunun ne yazık ki nesli tükenmek üzere.

Acem Ceylanı

Nesli tükenmekte olan Acem Ceylanı koruma altındadır . Acem ceylanına  en çok ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde rastlanır.