Ana SayfaGenelİlham Veren Türk Kadın Girişimciler

İlham Veren Türk Kadın Girişimciler

Sürdürülebilirliğin temel ilkelerinden biri de geleceğe aydınlık ve yaşanabilir bir toplum bırakmaktır. Bu noktada toplumsal cinsiyet eşitliği, ayrımcılık kavramının ortadan kalkması ve fırsat eşitliği gibi konular, sürdürülebilirlik çatısının kapsamı içindedir. Dolayısıyla bu misyon, yalnızca yeşil bir çevre ve İklim Krizi’nin önlenmesi gibi konuları değil; çok daha kapsamlı, herkes için eşit fırsatlar sunan bir geleceği hedefler.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü de bu hedefin gerçekleşmesi için en önemsenmesi gereken günlerden biri olma özelliğini taşıyor. Bu kapsamda sürdürülebilir bir Türkiye vizyonu için bizlere ilham veren, aydınlık bir geleceğe ışık tutan bir kadın girişimcinin hikâyesini sizlerle paylaşmak isteriz.

Duygu Yılmaz 

Başarılı bir akademik hayatın ardından çalışma hayatına farklı firmalarda devam eden Duygu Yılmaz, 2015 yılında babasının bir kahvaltı sofrasında zeytin çekirdeği yutması ile zeytinin özünü araştırmaya karar verdi. Şimdi ise zeytin çekirdeğinden biyoplastik üreterek sürdürülebilir ve sağlıklı ambalaj teknolojileri sağlayan Biolive’in liderliğini sürdürüyor. Yaptığı projeler ile ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görülen Duygu Yılmaz, 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde global girişimcilik kategorisinde birinci oldu. Kurulduğu günden beri 32 kat büyüyen Biolive, her gün kendi alanındaki teknolojilere değer katıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü; kadın emeğine, eşitliğe ve dünyayı herkes için daha iyi bir yer haline getirmeye çalışan kadınların girişimlerine değer katmaktadır. Her alanda kadın emeğinin daha görünür olmasını ve girişimci kadınların kendi sektörlerinde daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla başlattığımız Kadın Bankacılığı projesi, geleceğin kadın girişimcilerini ve patronlarını desteklemektedir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun.

Duygu Yılmaz, Biolive’deki çalışmalarını şevkle sürdürüyor. Bir kadın girişimci olarak gelecek nesle ışık tutuyor.