Ana SayfaBizden Haberlerİlki İstanbul’da Düzenlenen TEB Kadın Akademisi, Kadın KOBİ ve İşletme Sahiplerini Buluşturdu .

İlki İstanbul’da Düzenlenen TEB Kadın Akademisi, Kadın KOBİ ve İşletme Sahiplerini Buluşturdu .

KOBİ Bankacılığı’nda benimsediği ‘Danışman Banka’ anlayışını kısa süre önce Kadın Bankacılığı’na da taşıyan Türk Ekonomi Bankası (TEB), kadın patronlara ulaşarak potansiyellerini açığa çıkarabilmelerine destek olmak amacıyla Kadın Akademisi’ni hayata geçirdi. İlkini İstanbul’da düzenlediği Kadın Akademisi ile TEB, iş dünyasının başarılarıyla ilham veren kadınlarından Aras Kargo CEO’su ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras’ı katılımcılarla buluşturdu.

TEBLE Kadın4

Türk Ekonomi Bankası (TEB), sektörde bir ilke imza atarak Türkiye’de ilk kez bir banka bünyesinde ayrı bir yapılanma oluşturarak kurduğu TEB Kadın Bankacılığı ile kadın KOBİ ve işletme sahiplerini desteklemek ve iş hayatındaki varlıklarını güçlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda TEB’in, ülkenin dört bir yanındaki kadın patronlara ulaşarak işlerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları bilgiyi sağlamak ve onları iş dünyasının başarılarıyla ilham veren kadınlarıyla buluşturmak amacıyla başlattığı Kadın Akademisi’nin ilki İstanbul’da düzenlendi. TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, Aras Kargo CEO’su ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras da deneyimlerini paylaştı.

“Kadın işgücünün ekonomideki yeri giderek artıyor”

Açılış konuşmasını yapan TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, kadınların ekonomiye katkısının ülkelerin gelişmişlik düzeyi üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın işgücünün ekonomideki yeri giderek artıyor. Kadın işgücünün kıymeti her geçen gün daha fazla fark ediliyor. Buna rağmen, ülkemizde özellikle kadın KOBİ ve işletme patronlarına finansmanın yanı sıra ihtiyaç duydukları alanlarda bilgi ve danışmanlık desteğinin bütünsel olarak sağlanmasında bazı halkaların eksik olduğunu görüyoruz. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak, 10 yıldan bu yana KOBİ Bankacılığı’nda benimsediğimiz ve bizi sektörde farklılaştıran ‘Danışman Banka’ anlayışımızı ‘Kadın Bankacılığı’ alanına taşıdık. Aslında KOBİ Bankacılığı çatısı altında kadınlarımıza yönelik her zaman çalışmalarımız vardı. Fakat Türkiye’de ilk kez banka bünyesinde ayrı bir yapılanma oluşturarak kurduğumuz TEB Kadın Bankacılığı ile kadın patronlara odaklanarak onların iş hayatındaki ihtiyaçlarını bütünlüklü bir hizmet anlayışı ile ele almayı ve tamamen kendilerine özel çözümler geliştirmeyi amaçlıyoruz”.

TEBLE Kadın1

“Kadın Akademisi’ni farklı illerde de düzenleyeceğiz”

TEB Kadın Akademisi ile kadın KOBİ ve işletme sahiplerinin işlerini geliştirmeye yönelik bilgi ihtiyacını karşılamayı ve onları iş dünyasının ilham veren başarılı kadınlarıyla biraraya getirmeyi planladıklarını belirten Boz, “Kadın Akademisi kapsamındaki atölye çalışmalarımızla da iş hedeflerini hayata geçirme noktasında teorik ve uygulamaya yönelik bilgi desteği veriyoruz. Önümüzdeki dönemde farklı illere giderek düzenleyeceğimiz Kadın Akademisi’nin kadın patronlarımızın sürdürülebilir iş hedeflerine ulaşmasında ve rekabette avantaj elde etmesinde katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

TEBLE Kadın2

TEB Kadın Bankacılığı ile kadın patronlara özel ürün ve hizmetler

10 yıldan bu yana KOBİ Bankacılığı’nda benimsediği ‘Danışman Banka’ anlayışını da Kadın Bankacılığı’na taşıyan TEB, kadın patronlara işletmelerini büyütebilmeleri için gereken bilgiye ulaşma, yeni pazarlara erişim, networking kurma gibi kilit konularda yapılandırdığı hizmetlerinin yanı sıra özel eğitim, danışmanlık ve mentorluk hizmetleriyle de destekliyor. TEB, Kadın Bankacılığı kapsamında hayata geçirdiği çalışmaları sosyal sorumluluk anlayışıyla ele alırken, iş hayatının çeşitli alanlarında karşılaştıkları engelleri aşmaları konusunda da yardımcı oluyor. Kadın Bankacılığı ile kadınların ekonomiye sadece tüketici kimliğiyle değil, üretici kimliğiyle daha fazla dahil olmasını hedefleyen TEB, liderleri kadın olan KOBİ ve işletmelerin global dünya ile rekabet edebilecek seviyeye gelerek istikrarlı bir büyümeyle varlıklarını sürdürebilmeleri için finansmana erişimlerini kolaylaştırıyor, bu yönde teminatsız kredi ve özel finansman paketleri geliştiriyor. İş hayatındaki kadınların finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için teminatsız kredilerin yanı sıra özel finansman paketleri geliştiren TEB Kadın Bankacılığı bu kapsamda, Kadın Patrona Özel EBRD Kredisi, KGF Kadın Patron Destek Kredisi, Altın Teminatlı Kredi, Kadın Bankacılığı Masraf Paketi, Kadın Bankacılığı Ürün Paketi gibi avantajlı bankacılık hizmetlerini biraraya getirdiği özel masraf paketleri sunuyor.

TEBLE Kadın5

Aras: “Kadınların üstesinden gelemeyeceği hiçbir iş yok”

Toplantıda konuşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras ise TOBB’un 81 ilde teşkilatlanmış Kadın Girişimciler Kurulu ve 6400 girişimci üye ile ülkenin en geniş girişimci ağı olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Uygun çalışma koşulları sağlandığı takdirde kadınların üstesinden gelemeyeceği hiçbir iş ve çalışamayacağı hiçbir sektör olmadığına inanıyoruz. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, ülkemizde nitelikli kadın girişimciliğini artırmak ve finansmana erişimini kolaylaştırmak üzere çalışıyoruz. Bu kapsamda, 2017 yılına kadar kadın girişimci sayısını yüzde 25, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin toplamda yarattığı istihdam sayısını ise yüzde 25 oranlarında artırmayı hedefliyoruz. Japonya gibi bir ülkenin refah seviyesine ulaşmak için 2 milyon yeni girişimciye ihtiyacımız var.” Dünyada kargo sektöründe tek kadın CEO olan Evrim Aras, şirket olarak girişimciliği özellikle desteklediklerini vurgulayarak Aras Kargo’yu “kadın ve doğa dostu” bir şirket olarak konumlandırdıklarına ve bu kapsamda Birleşmiş Milletler’in Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza atan ilk Türk kargo firması olduklarına da dikkat çekti. Aras: “Gerek Aras Kargo gerekse TOBB Kadın Girişimciler Kurulu çatısı altında kadınlarımızın daha katılımcı olmaları yolunda onları teşvik ediyor, hayal etmekten asla vazgeçmemeleri gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.

TEBLE Kadın3