Ana SayfaBizden Haberlerİnovasyonu girişimcilikle ileri taşıdı aldığı ödülü çalışanlarına adadı

İnovasyonu girişimcilikle ileri taşıdı aldığı ödülü çalışanlarına adadı

Sürdürülebilir büyüme hedefiyle 8 yıl önce inovasyon alanında başlattığı çalışmalarla Türk Ekonomi Bankası (TEB), bu yıl ilk kez düzenlenen InovaLİG’te “2014 Türkiye İnovasyon Şampiyonu” ilan edildi. TEB Genel Müdürü Leblebici, “Çalışanlarımızla birlikte inovasyon yolculuğuna 8 yıl önce çıktık. Sürekli yaptığımız çalışmalarla inovasyonu bir kurum kültürü haline getirdik. Şimdi inovatif iş fikirlerine destek olarak da ülkemizin büyümesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve uluslararası yönetim danışmanlığı firması A.T. Kearney’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG’te Türk Ekonomi Bankası (TEB) Inovasyon Kaynakları kategorisinde “2014 Türkiye İnovasyon Şampiyonu” seçildi. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen törende TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. İnovaLİG programı ile Türkiye’deki firmaların karneleri çıkarılarak her yılın inovasyon liderinin belirlenmesi amaçlanıyor.

8 yıldır inovasona yatırım yapıyoruz

Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonu seçilmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “İnovasyon TEB için ilk kez bu yıl gündeme aldığı bir konu değil. Çalışanlarımızla birlikte inovasyona yolculuğuna 8 yıl önce Hedefe Giden Yolda Önüne Engel Çıkarsa, Yeni İcat Çıkar sloganı ile çıktık. O günden bu yana yaptığımız kesintisiz yatırım ve çalışmalarla inovasyonu bir kurum kültürü haline getirmeyi başardık. Bugün sürekli yenilikçi fikir peşinde koşan şubedeki gişe görevlimizden, genel müdürlük çalışanlarımıza kadar tüm çalışanlarımızın katkılarıyla bugün Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonu seçildik. Bu başarı ve gurur kendisini yeniliklere, ilklere ve inovasyona adamış olan tüm TEB Ailesi’nin… Bundan sonra da yenilikçi ve girişimci TEB ruhu ile başarılarımızı artırmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İnovasyondaki başarısı yurtdışında da tescilli

Leblebici, konuşmasında şunları kaydetti; “Bugüne kadar inovasyon alanındaki çalışmalarımızla yurtiçinde ve yurtdışında birçok önemli ödül aldık. Ödüllerin yanı sıra dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarından Gartner, “TEB İnovasyon Kültürü Oluşturuyor” başlıklı bir raporla bankamızı tüm dünyaya “örnek çalışma” olarak gösterdi. Böylece Gartner’ın hazırladığı bir rapora giren ilk Türk bankası olduk. Aldığımız bu son ödülle inovasyon alanındaki başarılarımızı yeniden tescil ettirmiş olduk.”

İnovasyonu Kurumiçi Girişimcilikle ileriye taşıyan ilk bankayız

Kurumiçi inovasyon çalışmalarının bir parçası olarak 2007 yılında tüm çalışanların fikirlerini paylaşmaları için Kıvılcım portalı açtıklarını söyleyen Ümit Leblebici, “Gelen 60 binden fazla fikrin hepsini değerlendirdik ve 400’den fazlasını hayata geçirildi. Bir güvenlik görevlimizin fikri olan Molalı Kredi ile Yeşil Trompet, KOBİ İstihdam Paketi ve Taksitli Altın Kredisi çalışanlarımızdan gelen ve işe dönüştürülen yenilikçi fikirlerden sadece birkaçı” dedi.
Ümit Leblebici; kurumiçi inovasyonu bir adım öteye taşıdıklarını ve finans sektöründe bir ilk olarak Kurumiçi Girişimcilik Programını başlattıklarını söyleyerek; “Çalışanlarımızı birer girişimci olarak yetiştirmeyi ve ‘girişimci’ çalışanlarıyla birlikte geleceğin TEB’ini inşa etmeyi hedefliyoruz” diyerek şunları kaydetti; “Eskiden çalışma anlayışı dendiğinde akla belli saatlerde yapılan tanımlı bir iş, kurallarla yönetilen organizasyonlar gelirdi. Çalışanlar sadece verilen işi yapmakla yükümlü tutulurdu. Bu anlayış artık tamamen değişti. Bundan sonra şirketlerin başarısında ‘girişimci’ çalışanlar etkili olacak. TEB olarak bizim de hedefimiz çalışanlarımızı birer ‘girişimci’ olmaları yönünde teşvik etmek, kendi konfor alanlarının dışına çıkarmak.”

Ekonomi için girişimciliğe dayalı yeni model şart

“TEB olarak inovasyona dört koldan odaklandık” diyen Leblebici, “Çalışanlarımız kadar gençlerimizi de inovatif iş fikirleri geliştirmeye teşvik ediyoruz” açıklamasında bulundu.
“Bilgiye dayalı büyüyen ekonomilerin temelinde inovasyon, inovasyonun temelinde ise girişimcilik bulunuyor” diyen Ümit Leblebici, “Artık ekonomide teknoloji ve katma değer yaratan yapıya geçmeliyiz. Türkiye’yi bir sonraki seviyeye taşıyacak yeni bir model yaratmalıyız. Bu noktada da inovasyona dayalı girişimciliği geliştirmek şart” dedi. “Bu nedenle TEB’i Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlayan Girişimcilik Ekosisteminin içinde konumlandırdık ve tüm gücümüz ve bilgi birikimimizle son iki yıldan bu yana global ölçekte yükselen ve önemi giderek artan girişimcilik konusuna odaklandık” diyen Leblebici, “Bu konuda bir bankadan beklenenden fazlasını yapmaya başladık” diye konuştu.

Bünyesinde girişimcilik ekosistemine özel sinerji oluşturdu

Ümit Leblebici, konuşmasına söyle devam etti; “İnovatif iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak için Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığını başlattık. KOBİ Bankacılığında benimsediğimiz ve Dünya Bankası’nın bir kuruluşu olan IFC tarafından tüm dünyaya referans gösterilen Danışman Bankası anlayışımızı bu alana taşıdık. Yine bu ekosistemin bir diğer olmazsa olmaz parçası Melek Yatırımcılığa da TEB Özel Bankacılık ile odaklandık. Türkiye’de bireysel yatırımcı lisansının uygulamaya alınmasıyla birlikte ‘Melek Yatırımcı’ konseptini müşterilerine sunan ilk bankayız. TEB Özel ile TEB Girişim Bankacılığı sinerji halinde çalışıyor. Bünyesinde girişimcilik ekosistemine özel sinerji oluşturan tek bankayız” dedi.

Yenilikçi fikirlere Silikon Vadisi’nde de ev sahipliği yapacağız

TEB Girişim Bankacılığı kapsamında, TEB Girişim Evi konseptini geliştirdiklerini anlatan Ümit Leblebici, “İlk Girişim Evi’ni İstanbul’da açtık. Şimdi bu Girişim Evlerini TİM ile birlikte Anadolu’ya yayıyoruz. Amacımız, Anadolu’daki inovatif fikirlere de ulaşmak ve onlara destek olmak. Bundan sonraki adımda ODTÜ Teknokent ve yine TİM işbirliğiyle ABD’de Silikon Vadisi’nde Girişim Evi açmak var. Dünyada girişimciliğin merkezi olarak nitelendirilen Silikon Vadisi’nin tüm imkanlarını girişimcilerimize kullandırmak istiyoruz. Açacağımız Girişim Evi’nde Silikon Vadisi’nde tutunması için ihtiyacı olan danışmanlıktan, network kurmaya kadar her türlü desteği kendilerine sunuyor olacağız” diye konuştu.

Inovasyon TEB’in DNA’sında var

İnovasyonu kurum kültürü olarak DNA’sına işleyen, yenilikçi iş fikri bulunan girişimcilerin yanında yer alan Türk Ekonomi Bankası (TEB), inovasyonu ülke gündeminde tutmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’na üç yıldan bu yana stratejik ortak olarak destek veren TEB, düzenlediği TEB Akıl Fikir Yarışması ile 8 yıldan bu yana inovasyonu ülke gündemine taşıyor. Bankacılık ve finans konusunda her türlü konuda fikir ve projelerin yarıştığı yarışmaya bu yıl katılmak isteyen üniversite öğrencileri, genç profesyoneller, TEB müşterileri ve teknogirişimciler 15 Ocak’a kadar başvuru yapabiliyor.

INOVASYON_ODUL_-20x27-2

teb akıl fikir

OZGR2801

OZGR2696

OZGR2693