Ana SayfaTeknolojiEvren - BilimİNSAN ÖMRÜ 150 YIL OLURSA… NASIL BİR DÜNYA OLACAK?

İNSAN ÖMRÜ 150 YIL OLURSA… NASIL BİR DÜNYA OLACAK?

Bilimadamları son jenerasyonunun ömrünün uzadığı konusunda hemfikir… Hem de 100-120 değil, insan ömrünün 150 yıl olacağı öngörülüyor. Peki ‘Yaş 75, yolun yarısı’ denilen bir dünyada, sağlıktan eğitim ve iş hayatına, hangi sektörler değişime uğrayacak? Şimdiden kolları sıvayan start-up’lar ve büyük şirketler neler yapıyor?

Bir doğumgünü pastası düşünün… Üzerinde ‘150’nci yaşın kutlu olsun!’ yazıyor! Günümüzde gerçek olamasa da bilimadamları gelecekte insan ömrünün 150 yıl olacağını söylüyor. Bu öngörü de şimdiden birçok sektörü hareketlendirmiş durumda. Çünkü yaş, bu denli ‘büyüdükçe’ ihtiyaçlar da büyüyecek, farklılaşacak. Dünya üzerinde milyonlarca kişinin de bir gün 100 üstü olacağı öngörülürse, gündelik hayatın günümüzden hayli farklı olacağı bir gerçek.

2

1907’DE ORTALAMA İNSAN ÖMRÜ 46 YILDI

İnsanoğlu yaklaşık 8 bin kuşaktır ‘hayatta’ ama ama son dört kuşaktır dramatik iniş-çıkışlar yaşamakta… Kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi ölümcül rahatsızlıklar; Ebola gibi büyük kitleleri etkileyen hastalıklara rağmen insan ömrü uzuyor.
1907 yılında ortalama insan ömrü 46 iken, 1957’de 66’ya çıktı, 2007’de 76’ya yükseldi. Bilimadamlarına göre ise bir sonraki kuşak 150’nci doğumgününü görebilecek; genetik, biyomühendislik ve birçok teknolojik gelişme sayesinde! Örneğin, ABD’de 2050 yılında, 65 yaş ve üstü nüfusun 108 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da bir değil, 3 Florida’ya daha ihtiyaç duyulması anlamına geliyor.

YAŞ 75, YOLUN YARISI…

Start-up’lar ve uluslararası dev şirketler de hem insan ömrünü uzatmaya yönelik hem de 100 yaş üstü milyonlarca kişinin yaşayacağı bir dünya için şimdiden önemli çalışmalara imza atmaya başladılar bile…
Finansal alanlarda, eğitim ve sağlıktaki değişimleri ele alalım ki en önemli ‘dönüşüm’ beklenen alanlardan bazıları…
Günümüzde ortalama emeklilik yaşı 65. Ve bir insan ömrü de ortalama 75 yıl… Peki 100-150 yıl olunca neler olacak? Emeklilik yaşı kaç olacak? En basit soru bu aslında…

Diyelim ki 25 yaşında senelik %5.5 bileşik faiz oranı ile15 bin dolar birikim yaptınız. Ve 65 yaşına geldiğinizde yani emekliliğinizde bu birikim, 127 bin dolar olacaktır… Peki ya 125 yaşına kadar yaşarsak? Faiz getirileri ile birlikte bu birikim, 3.2 milyon dolar olacaktır! Ve bu dünyada ya da ülkede de tek kişi siz değilsiniz! Milyonlarca kişinin finansal sistem üzerindeki yükü ne olacak? Buna eğitim, sağlık hizmetleri de dahil… Sadece birikimler değil, yatırımlar da şekillenecek.

ONLINE KURSLAR, KİŞİSEL GELİŞİM ATÖLYELERİ ARTACAK

Ya eğitim? Günümüzde herkesin bir eğitim hayatı oluyor ve bir kariyeri. Belki de 40’larından sonra ikinci kariyeri… Ama gelecek kuşakların birden çok kariyeri, mesleği olacak! Dolayısıyla eğitim hayatı da yeterli olmayacak. Şimdiden çoğalmaya başlayan kursları, kişisel gelişim atölyelerini düşünün… Daha da artacak. Yeni şeyler öğreneceğiz. Belki çok farklı iş kollarına yöneleceğiz. Belki de hobilerimizden yeni bir kariyer kuracağız. Tabii ki online kurslar da artacak; Coursera, General Assembly, Udacity ve Udemy gibi…

2

TEKNOLOJİ DEVLERİ SAĞLIĞA DA EL ATTI

Tıp ve sağlık alanındaki gelişmeler de son hızla devam edecek. Tedavi alanında ‘kişisel’ uygulamalar gündeme gelecek. Genetik bilimi de sağolsun! İnsan dokusunun üretilmesi gibi… Genlere göre tedavi uygulanacak. Kişiye özel tedavi kapıda!
Genel sağlık sigorta sisteminde de değişimler olacak. Uzun ömür, genel sağlık sisteminde de köklü değişiklikler olmasını şart koşacak.
Facebook’un patronu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan’in gelecek on yıl içinde sağlık araştırmalarına üç milyar dolar bağış yapma sözü verdiğini biliyor muydunuz? Zuckerbergler amaçlarını şöyle duyurdu: “Yüzyılın sonuna kadar tüm hastalıkları tedavi etmek, önlemek ve kontrol altına almak.” Kurdukları Chan Zuckerberg İnisiyatifi ile sağlıkta da en az teknoloji kadar büyük işlere imza atacaklarının sinyallerini verdiler.
Bir diğer teknoloji devi Microsoft’u ele alalım. Microsoft, yapay zeka cihazlarını kullanarak kanseri çözmeyi hedeflediğini açıkladı. Google’ın DeepMind birimi de İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi NHS ile hastalıkları daha iyi teşhis etmek için bilgisayarların kullanılma yöntemlerini araştırıyor, bu konuda önemli çalışmalara imza atıyor.

Eğlence dünyası, enerji, tarım, ulaşım, emlak sektörlerinde de hızlı değişimler gündeme gelecek. Yaşlı nüfusun artması birçok yeni ihtiyacı gündeme getirecek. Ve bu değişim tabii ki kolay olmayacak. Ama şimdiden tohumlarının atıldığı bir gerçek…
Önümüzdeki günler ne getirecek, ‘ömrü’müz elverdiği ölçüde tanık olacağız!