Ana SayfaYaşamSosyal MedyaInstagram, Sosyal Medya Bağımlılığını Azaltacak Özellikler Geliştiriyor

Instagram, Sosyal Medya Bağımlılığını Azaltacak Özellikler Geliştiriyor

Alkol tükettiğinizde veya sigara içtiğinizde vücudunuz dopamin hormonu salgılar. Dopamin, vücudunuzun zevk aldığında ürettiği bir hormon. Tıpkı bağımlısı olduğunuz bu kötü alışkanlıklar gibi sosyal medyada bir beğeni aldığınızda da aynı hormon salgılanıyor.

Instagram, sosyal medya bağımlılarını durdurabilecek bir özelliği test ediyor.

Takipçileriniz, Instagram’da bir fotoğrafınızı ya da Facebook’ta paylaştığınız bir gönderiyi beğendiğinde vücudunuz bağımlılık yapan bir madde kullanmışsınız gibi tepki veriyor. Beyniniz bu deneyimleri aynı şekilde değerlendiriyor. Bunun sebebi de paylaştığınız şeylerin beğeni alıp almayacağının ya da ne kadar beğenileceğinin tahmin edilememesinden kaynaklanıyor. Sizi sosyal medyaya bağımlı yapan da bu tahmin edilemezlik.

Instagram ile ilgili diğer bir problem de herkesin hayatlarının en iyi hallerini paylaşıyor oluşu. Ana sayfanızda paylaşılan fotoğraflara baktığınızda takip ettiğiniz hesapları kullanan insanların ‘en keyifli’ anları ile karşılaşıyorsunuz. İster istemez kendi hayatınızı bu insanların hayatlarıyla karşılaştırdığınızda kendinizi eksik hissediyorsunuz.

Instagram’ın Yeni Özelliği Bağımlıları Durdurabilir!

Instagram’a bağımlı kullanıcılar gün içinde defalarca kimin ne paylaştığını kontrol ediyor. Hatta çoğu zaman uygulamaya sık sık girdikleri için aynı gönderileri birkaç kez görüyorlar. Bu davranışa teknoloji çevrelerinde bir de isim verilmiş: Zombi taraması. Instagram, bu davranışa bir nebze olsun son verebilmek adına yeni bir özellik geliştiriyor.

Yakında Instagram’da bir gün içinde kaç saat harcadığınızı görebileceksiniz.

Yeni özellik muhtemelen Instagram bağımlılığının önüne geçmeyecektir fakat zombi taramasına bir son verebilir. Instagram’ın şimdilik belli kullanıcılar üzerinde test ettiği özellik, gün içinde yeni gönderilere bakmayı bitirdiğiniz zaman ekranınızda ‘yeni gönderilerin tamamını gördüğünüzü’ belirten bir mesaj göstermekten ibaret. Instagram, “Son X saatte gönderilen tüm yeni gönderileri gördünüz,” gibi bir altyazı ile de kullanıcıyı bilgilendirerek zombi taramasının önüne geçmeyi planlıyor. Instagram’ın aslında söylemek istediği şey açık: Telefonu elinden bırak!

Bu yeni özelliğin altında yatan amaç, Instagram’ı ve Facebook’un sahip olduğu tüm kanalları kullanıcılar için daha iyi platformlar haline getirmek. Mark Zuckerberg’in veri skandallarının ardından verdiği söz de benzer bir amaç taşıyordu. Bu uğurda geliştirilen bir diğer özellik de kullanıcıların Instagram’ı günde kaç saat ve kaç gün kullandığını görebileceği bir ekran.

Teoride bu özellikler kulağa çok işe yarayacakmış gibi gelse de Instagram genel tasarımı ve telefon ekranınızı kullanış şekliyle sizi olabildiğince uygulamada tutmak üzerine çalışıyor. Kısa bir uyarı mesajının ya da Instagram’a günde kaç saat ayırdığınızı görmenin sizi uygulamadan uzak tutacağını düşünüyor musunuz?