Ana SayfaTeknolojiYeni Teknolojiİnternet reklamlarına da bir blok: Adblocking

İnternet reklamlarına da bir blok: Adblocking

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğimizde aniden beliren reklamları engellemeye yarayan “reklam engelleme yazımları” (Ad blocking), dünya genelinde yaklaşık 198 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Peki “ad blocking” dijital reklamcılığı nasıl etkileyecek? Türkiye’de durum ne? Facebook’un reklamları engelleme çabası sonuçsuz mu kalacak?

Web siteleri arasında gezinirken günler önce bir alışveriş sitesinde görüp beğendiğiniz ama almaktan son anda vazgeçtiğiniz spor ayakkabı çıkıyor karşınıza!

“Hay Allah, tam da unutmuştum” derken ayakkabının size kendini hatırlatmasından içten içe rahatsız oluyorsunuz. Birkaç dakika sonra başka bir sitede, muhtemelen çocuğunuzun sevdiği süper kahramanlarla ilgili bir “reklam” beliriyor aniden… Bu reklamları kapatmaya çalışırken “Artık fazla oluyorlar” diye söyleniyorsunuz ve yakın arkadaşınızın reklam engelleme yazılımlarıyla ilgili önerisi geliyor aklınıza.

Nedir bu “*ad blocking” diye merak ediyor ya da aksine reklamveren olup özellikle dijital reklamları çok önemsiyor ve tüketiciye bu yolla ulaşmaktan dolayı memnun oluyorsanız… Bu yazıyı okumalısınız!

TEKNOLOJİ VE OYUN MERAKLILARI DİREKT ‘BLOK’LUYOR

IAB Türkiye’nin (İnteraktif Reklamcılık Bürosu) Mayıs 2016 tarihli Yayıncı Araştırması’nın sonuçlarına göre IAB Türkiye üyesi yayıncılara gelen trafiğin yaklaşık yüzde 8’i Ad Blocker’lı kullanıcılardan…

Pazarların gelişmişlik düzeyi, Ad Blocker kullanımını etkileyen faktörlerden biri. Gelişmiş pazarlardaki ortalama yüzde 25-38 bandında değişirken Türkiye’de bu oran düşük. Yalnız bir artış da öngörülüyor ki sektör açısından hiç de olumlu bir yanı yok.

PageFair ve Adobe’nin 2015’te yaptığı bir araştırmaya göre ise dünya genelinde yaklaşık 198 milyon kişi bu yazılımları kullanıyor. *Reklam engelleme yazılımları”, yaş grupları, site ve tarayıcı türlerine göre de değişiyor. Örneğin, Adblock kullanım oranı teknoloji ve oyun sitelerinde daha yüksek (yüzde 25-30). Seyahat sitelerinde bu oran yüzde 5 düzeyinde.

“Ad blocking” tercih ediliyor çünkü bir internet sayfasındaki reklam; bilgi ve servise erişimi zorlaştırabiliyor, cihazın hızını düşürüyor, internet ve operatör bağlantı maliyetlerini artıyor, şarjı da tüketiyor! Bu durumda neden “reklam engelleme yazılımları”nı kullanmayalım öyle değil mi?

 

1

 

TEMİZ REKLAMCILIK MÜMKÜN MÜ? 

Reklam engelleme yazılımları, hem kullanıcı hem de reklamveren açısından bir dönüşüme yol açar mı? Asıl tartışılan da bu… Adblocking başta sektörü olumsuz etkileyecek gibi görünse de eğer temiz yayıncılığa teşvik edecekse neden olmasın! Saldırgan reklamların gün geçtikçe azalması, ajansların uluslararası standartlara uymak zorunda kalması sürecin olumlu sonuçları arasında olacak gibi.

FACEBOOK SAVAŞ BAŞLATTI! 

Sosyal ağların babası Facebook da boş durmadı bu arada! Masaüstü tarayıcılarda reklam engelleme eklentilerini ‘atlatan’ Facebook büyük bir tartışmanın fitilini de ateşledi. Ne yaptı? Reklamları engelleyiciler tarafından farkedilmeden kodlama yolunu tercih etti. Bu da şu demek: Biz yani kullanıcıların karşısına ‘eklentiyi kapat’ diye bir mesaj çıkmayınca da doğal olarak reklamları izlemek zorunda kaldık! Ama Adblock, Facebook’un bu hamlesini alt etmeyi başardı. Reklam yazılımı engelleyici sistem yıkılınca ‘reklamsız Facebook’ tekrar devreye girmiş oldu.

Facebook şimdi ne yapacak? Savaşın yeni başlamış olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik Facebook’un bu hamlesi yüzünden reklam engelleme eklentilerinin daha çok güçleneceği de öngörüler arasında. Facebook ise reklamları engelleme konusundaki ustalığını daha fazla kendi lehine kullanır mı, onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.