Ana SayfaTeknolojiİnternetin Kaderini Değiştiren 8 Site

İnternetin Kaderini Değiştiren 8 Site

İnternetin en yaygın ağı world wide web, yani kısaca web, 20 Aralık’ta 27 yaşına giriyor. 27 yıl önce oluşturulan ilk web sitesi sadece birkaç satır yazıdan oluşuyordu. Bugün geldiğimiz noktadan geri dönüp Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de doğan ilk web sitesine baktığımızda, aradan geçen sürede ortaya çıkan bazı web sitelerinin, internetin gidişatını nasıl etkilediğini fark edebiliyoruz.

Bu listedeki internet sitelerinin öyle etkileri var ki, bilgiye erişmeden paylaşma şeklimize, müzik dinlemeden sosyal hayatımıza her alanı kökten değiştirmişler. En etkili sekiz tanesini derledik.

Info.cern.ch

 

Tim Berners-Lee tarafından 27 yıl önce CERN’de oluşturulan ilk web sitesi info.cern.ch. Lee’nin 1980’lerde ortaya çıkan fikri 90’ların sonuna doğru bir gerçeğe dönüşüyor. Bugün kullandığımız HTTP protokolünü ve ilk web tarayıcısını geliştiren Lee’nin icadı, internetin kullanım şeklini tamamen değiştirecek ilk adımı atmış oluyor. Site bugün hala ziyaret edilebiliyor.

Reddit

Çevrimiçi forumların en çok rağbet göreni Reddit. 2005’ten beri aktif olan web sitesi, popüler kullanıcı yorumları için ilk danışılan sitelerden biri. Kullanıcılar tarafından oluşturulan topluluklarda, farklı alanlarda yayınlanan haberlere bin bir yorum getiriliyor ve kullanıcılar birbirlerine danışabiliyor.

Pandora

Pandora’yı Spotify ve Apple Music gibi internet üzerinden müzik dinleme hizmetlerinin atası sayabiliriz. 2000’de kurulan Pandora o zamanların MP3 indirme modasının aksine, şarkıları internetten dinlemeye izin veriyordu. Spotify’ın şarkı öneri hizmeti, Pandora’nın müzik zevkinizi anlama sisteminden doğuyor. Bugün hala varlığını sürdürse de pazara eskisi kadar hakim değil.

ebay

Online alışverişin lideri Amazon haline gelmiş olabilir, fakat herkesin kendi ürününü satabildiği siteleri yaygınlaştırdığı için eBay’e teşekkür etmek gerekiyor. eBay, online alışveriş sektörüne örnek olmuş bir klasik. 1995’te kurulan sitede açık arttırma usulüyle kullanılmış veya artık piyasada olmayan ürünler satılabiliyor. Hala pek çok kişi, sevdiği sanatçıların imzalı CD’lerini, artık satışı yapılmayan iPhone’ları bulmak için eBay’e başvuruyor.

YouTube

YouTube sadece belirli kanallardan video izleyebileceğiniz bir site olarak kalsaydı, bu denli başarılı olamazdı. 2005’te kurulan YouTube, 2006’da Google tarafından satın alındı ve hızla herkesin video ünlüsü olabileceği bir ortam haline geldi. Gün geçtikçe vlogger olarak bilinen video blogger’larının sayısında artış gözleniyor. Geleceğinin vlogger’lara dayandığının farkında olan YouTube da onların işlerini kolaylaştıracak araçlar geliştiriyor ve etkinlikler düzenliyor.

Facebook

Mark Zuckerberg’in Harvard öğrencileri için oluşturduğu sosyal ağın yavaş yavaş diğer üniversiteler yayılması ve en nihayetinde halka açılmasıyla yola çıkan Facebook, Silikon Vadisi’nin en büyük şirketlerinden biri haline geldi. Bugün ayda iki milyardan fazla insan Facebook’a giriyor. Sosyal medyanın gücünü kanıtlayan site, pek çok siteye ilham kaynağı olmasının yanında bir reklam alanı olarak markaların da ilgisini çekmeyi başardı. Instagram’ı da satın alan şirket sosyal medyanın en güçlü ismi. Artık herkes Facebook’un bir sonraki adımını merakla bekler hale geldi. Bakalım daha neler göreceğiz.

Amazon

Amazon internet üzerinden kitap satışıyla işe başlayıp yıllar içinde dünyanın en çok satış yapan online sitelerinden biri. Bugün internette gördüğünüz tüm online satış sitelerinin Amazon’dan ilham aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Online pazardaki başarısının yanında teknolojik gelişmeleri de takip edip kendi markasıyla çıkardığı ürünlerle Apple, Google ve Samsung gibi firmalara da rakip olmayı başardı. Yakında Türkiye’de de satışa başlayacak Amazon, 20’ye yakın ülkede çalışıyor.

Google

İnterneti Google olmadan düşünebilir miyiz? Yahoo ya da Yandex çok mutlu olurdu ama bize aynı tadı vermezdi muhtemelen. Google, 1998’den beri her sorumuzu yılmadan cevaplıyor. Bugün mobilden yapılan aramaların yüzde 97’si, masaüstünden yapılanların ise yüzde 79’u Google üzerinden yapılıyor. Etkileyici rakamlar, değil mi? Tıpkı Amazon gibi Google da başladığı gibi devam etmeyip farklı kollara da yönelmiş durumda. En basitinden pek çoğumuzun Gmail’den bir eposta adresi var. Google Android’i satın almasıyla birlikte mobil yazılım pazarına ve hatta kendi telefonu Pixel’i çıkarmasıyla mobil telefon pazarına da girdi.