Ana SayfaBizden HaberlerIpad Pro ile Surface Pro 4 çekişmesi nerede biter?

Ipad Pro ile Surface Pro 4 çekişmesi nerede biter?

Microsoft Surface Pro 4, Apple’ın geçen yıl piyasaya sürdüğü iPad Pro ile reklam filminde öyle bir dalga geçti ki bu çekişme nerede biter, bugünlerde en çok merak edilen soru bu! Microsoft susmadı, yeni bir reklam filminde bu kez MacBook ile dalga geçti. Microsoft’un Apple’a çelme taktığı yadsınamaz ama Apple sessiz kalacak mı? Hiç sanmıyoruz

1

“What is a computer?” (Bir bilgisayar nedir?) Apple, iPad Pro’nun reklam filminde bu soruyu sormuş ve bu yeni tablet ile bir bilgisayarın yapabildiği her şeyin yapılabileceğini dünya aleme duyurmuştu. Kalemi var, akıllı klavyesi var; bir yandan çizim yaparken bir yandan da video izleyebiliyorsunuz, vs…
Microsoft Surface Pro 4 ise geçen yıl piyasaya çıkan iPad Pro’yu yeni bir reklam filminde kendi sloganıyla vurdu. Bir parti ortamında Siri ve Cortana konuşuyor; Cortana, Siri’ye partinin ne için olduğu sorduğunda Siri şöyle bir yanıt veriyor:
“Benim artık bir klavyem var, ben de senin gibi bilgisayar oldum!”

“BELKİ DE PARTİ HİÇ İYİ FİKİR DEĞİLDİ!”

Diyalog burada bitmiyor. Cortana “O zaman daha güçlüsün, örneğin Intel Core i7 gibi” deyince Siri’nin buna bir cevabı olmuyor ve “Biraz önce söylediğim gibi yeni bir klavyem var” diyebiliyor! Ortalık kızışıyor, Microsoft’un sesli asistanı Cortana bastırıyor: “Trackpad (dokunmatik fare) ve harici portlardan ne haber?” Siri havlu atıyor; “Belki de parti hiç iyi fikir değildi” diyor!

2

Bu reklam filmi ile Surface Pro 4’ün iPad Pro ile dalga geçmesi, Microsoft-Apple arasındaki savaşın bittiği anlamına gelmiyor tabii… Microsoft susmadı ve şimdi de MacBook ie dalga geçti. Ortalık yangın yeri! Yakında iPad Pro 2 piyasaya çıkacak. Apple nasıl bir hamle yapacak? Gelin önce başa dönelim.

Apple’ı bilirsiniz, rakiplerinden pahalıdır. Geçen yıl piyasaya çıkan iPad Pro da şaşırtmadı, Apple’ın en pahalı tableti oldu. Apple tablet satışlarından memnun değildi, bütün ürünleri satış rekorları kırarken Apple’ın tablet satışları geriliyordu. Dediler ki “Buyrun size yeni bir profesyonel: iPad Pro!” Hem dizüstü hem tablet… Tasarım olarak diğer iPad’lerden çok da farklı değil. Renk, parlaklık, ekran olağanüstü! Teknik detaylarla boğulmayalım ama performansının da alkışı hak ettiğini söz etmeden geçmeyelim. Ama konu ‘üretkenlik’e gelince Microsoft, Apple’ı buradan vuruyor. Microsoft Surface Pro 4 bir dizüstü bilgisayara daha yakınken, iPad Pro çok iyi bir tablet olarak ‘gözüküyor’.

MICROSOFT’UN İNADI, APPLE’IN HAMLESİ

Microsoft, ilk Surface’ı (Surface ve Surface Pro olarak) 2012 yılında piyasaya sürdü. Ama işler istenildiği gibi gitmedi. Surface’ın ARM tabanlı işletim sistemi Windows RT, masaüstü veya dizüstü bilgisayarda kullanılan Windows değildi, Android veya iOS gibi mobil işletim sistemlerinin Windows versiyonuydu (Surface Pro’da Windows 8 vardı). Tutmadı, Microsoft Surface 3’te standart Windows ile yola devam etme kararı aldı. Surface Pro 4 ise serinin devamı… Bir PC’de ne yapabiliyorsanız, Surface Pro 4’te de yapabiliyorsunuz. Oyun yükle, film indir, USB bağlantısı ile harici diski tak, içeriği aktar!
Microsoft, kullanıcılara Surface Pro 4 ile böylece “Ben size hem bir dizüstü hem de tablet” sunuyorum dedi ve iddiasını ortaya koydu. Tasarım, taşınabilirlik, performans ve ekran söz konusu olduğunda herkes hakkını verdiği konusunda hemfikir. Windows 10 deneyimi de sunuyor, üstelik bir tablet! Hatta Surface Pro 4’ü iPad Pro ile karşılaştırmak bile manasız diyenler oldu, Surface Pro 4’ü -kimi haklı gerekçelerle- yere göğe koyamayanların sayısı hiç de az değil.

3

Söz konusu “iddia alanı” tablet ise Apple pazarın hala lideri. Apple’ın bu yıl sonundaki hamlesi de merak konusu… IPad Pro 2 geliyor, rekabet nasıl bir alanda devam edecek, göreceğiz.