Ana SayfaTeknolojiiPhone 10 Yaşında: Akıllı Telefonun Geçmişi, Bugünü ve Geleceği

iPhone 10 Yaşında: Akıllı Telefonun Geçmişi, Bugünü ve Geleceği

2007’de Steve Jobs sahneye çıkıp ilk iPhone’u tanıttığında hepimiz çok heyecanlanmıştık. Alışkın olduğumuz tuşlar gitmiş, klavye yerine ekrana dokunmamız söylenmişti. Ekran da piyasadaki çoğu telefonunkinden büyük ve gösterebildiği renkler oldukça canlıydı. Bir devrim niteliğindeydi iPhone.

O ince ve kapaklı Motorola RAZR modelini hatırlarsınız. iPhone tanıtıldığı sırada dünyadaki en popüler telefon oydu. Akıllı telefon denince akla BlackBerry’nin kalın, kaba ve bol tuşlu klavyeli telefonları geliyordu. Telefondan internete girmek de çok eğlenceli bir aktivite değildi. Görseller ve yazılar piksel piksel, ekranlar küçük ve bağlantı da yavaştı. İşte teknolojinin bu kadar ‘geri’ olduğu bir dönemde girdi iPhone hayatımıza.

Video Çekemeyen O İlk iPhone

Ne kadar çığır açıcı olsa da Apple’ın ilk telefonu çok da becerikli değildi. 3G henüz yaygınlaşmamıştı ve iPhone da 2G kullanıyordu. Üstelik video bile çekemiyordu. Bugün ‘olmasaydı ne yapardık’ dediğimiz App Store dahi ilk iPhone’da bulunmuyordu.

Apple bu eksiklikleri her yeni modelle birlikte yavaş yavaş kapatmaya başladı. Apple, video çekebilen, 3G bağlantısını kullanabilen yeni bir modelle, iPhone’u arama yapabilen bir iPod olmaktan çıkarıp hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirdi. Önce biraz daha inceldi. Retina adını verdikleri muazzam bir ekran geliştirdiler. Sonra biraz boyu uzadı, derken iki sene içinde enine de genişledi. Hatta o kadar genişledi ki bugün Plus modelleri elimizde tutmakta zorlanıyoruz.

Kurusun Diye Pirince Yatırılırdı!

İlk iPhone’u bugün kullanmaya çalıştığınızda beraberinde gelen 20 uygulamadan sadece 13ü çalışıyor. Amerika’da arama dahi yapamıyorsunuz. iPhone 7 Plus ile yan yana koyduğunuzda nostaljik bir his kaplıyor içinizi. Teknolojik bir devrim yaratan bu telefonun ne kadar geliştiğini gözlerinizle görebiliyorsunuz.

iPhone 7 Plus’ın iki kamerası bulunuyor.

iPhone’un en son modelinin iki kamerası var. İlk iPhone’un 2 megapiksellik kamerasından 12 megapiksele kadar geldik. Çektiğimiz fotoğrafları saklamak için 32 kat daha fazla alana sahibiz. Yetmezse buluta yüklüyoruz. Eskiden suya düşen iPhone’ları pirince yatırıp kurumasını beklerdik. Artık su geçirmiyor. Dokunmatik ekrana dokunmamıza bile gerek kalmadan bir “Siri” deyip işlerimizi halledebilir konuma geldik. 10 yıl önce, o kapaklı Motorola’yı kullanırken bunlar aklınıza gelir miydi?

iPhone 8 Ne Zaman Çıkıyor?

Dedikodulara göre Apple, telefonun 10. yılı şerefine iPhone 7S’i atlayıp doğum gününe özel bir iPhone 8 tanıtacak. Artık parmak izimizi okuyan Ana Ekran tuşu kalkacak, ekran biraz daha genişleyecek. Telefonu kablosuz şarj etmek de mümkün olacak.

Bir sonraki iPhone modeli ile ilgili dedikodular kablosuz şarj ve Ana Ekran tuşunun kaldırılması üzerine

Fakat yine de bahsettiğimiz marka Apple olunca dedikodulara çok da güvenmemek gerek. 10 yıl önce yaptığı gibi bizi hiç beklemediğimiz bir modelle şaşırtabilir. Sonuçta 2007’de iPhone’un bile tek bir modeli vardı. Bugün üç farklı model, üç farklı boy ve değişken kapasitelerde iPhone alabilmek mümkün. iPhone 7S – ya da 8 – için Eylül ayını bekleyeceğiz.