Ana SayfaTeknolojiiPod Retrospektifi: Apple Nano ve Shuffle’a Elveda Diyor

iPod Retrospektifi: Apple Nano ve Shuffle’a Elveda Diyor

Apple, 2001 yılında ilk iPod modelini tanıtarak, müzik dinleme alışkanlıklarımızı tamamen değiştiren bir adım atmıştı. Steve Jobs’ın müziğin dijitalleşmesi trendine Apple’ı dahil etmek adına, taşınabilir bir müzik çalar üretmek için çalışmaları başlatmasıyla ilk iPod modelinin çıkması arasında çok uzun bir zaman yok. Fakat sadece bilgisayar üreten bir şirketin de; isminden kullanım şekline, yazılımından şarkı aktarma sürecine kadar yeni bir ürün yaratması oldukça sancılı bir dönem olarak geçmişti. 11 Eylül olaylarını bile atlatan iPod, Kasım 2001’de ilk kullanıcılarına ulaşmayı başarmıştı.

Orijinal iPod’u Video, Mini, Nano, Shuffle ve Touch modelleri izledi. 2014’te sabit sürücülü iPod Classic’e veda etmiştik. Bu yıl da Touch hariç diğer iPod modellerine güle güle diyoruz. Apple, internetten müzik dinlemenin yaygınlaştığı günümüzde iPod Nano ve Shuffle modellerinin nostaljik kaldığının farkına vardığı için bu modellerin üretimine son veriyor. iPod’la geçen 16 yılda, farklı modellerle ruhumuzu besledik ve şöyle geriye dönüp bakmadan vedalaşmak istemedik. İşte çığır açan iPod modelleri.

İlk Jenerasyon iPod

iPod Shuffle’ın dört jenerasyonu

İlk iPod aslında dijital müzik dünyasının eksiklerini gidermeye yönelik bir çözüm niteliğindeydi. USB bağlantılar o zamanlar çok yavaştı. Piyasadaki MP3 çalarların flash hafızaları ve USB birleşince bir CD’nin kapasitesi kadar şarkıyı transfer etmek saatler sürüyordu. Apple’ın USB’den çok daha hızlı bir bağlantı noktası vardı: FireWire.

iPod, sabit disk ve FireWire kombinasyonun hızını kullanıcılarla tanıştırdı. Üstelik iPod, kullanıcısını diğer müzik çalarlar gibi uzun listelerde şarkı bulmak için bir tuşa milyonlarca kez basmaktan kurtarmak için “scroll wheel” adında bir navigasyon sistemiyle geliyordu. 5GB’lık hafızası ile 1000 şarkı alabiliyordu. Tüm bu sebepler iPod’un herkesin sevdiği MP3 çalar haline gelmesini sağladı.

iPod Video

5 yıl içinde iPod video oynatabilecek hale geldi.

iPod gitgide popülerleşince, Apple her yıl (tıpkı bugün iPhone’da olduğu gibi) müzik çalara yeni özellikler ekleyerek yeni bir model çıkarmaya başladı. iPod’un parlak LCD ekranı kullanarak kullanıcılara video izleyebilme imkanı sağlayan 5. jenerasyon iPod’u ise 2005’te tanıtıldı. 30 ve 60 GB’lık hafızalarıyla bu iPod’lar binlerce şarkı ve yüzlerce video saklayabiliyordu.

iPod Nano

iPod Nano renkli modelleriyle çok sevilmişti.

Steve Jobs, iPod Nano’yu pantolonun saat cebine sığabilecek bir model olarak tanıttı. Flash hafıza kullanan iPod Nano 2 ve 4 GB’lık modelleriyle piyasaya sürüldü. Yıllar içinde hafızası artarak, boyutları benzer kalacak şekilde tasarımı değiştirilerek ve farklı renk seçenekleri eklenerek yeni modelleri tanıtıldı. Kısa zamanda popülerleşen Nano, günümüze kadar dayanan iPod modellerindendi.

iPod Shuffle’ın dört jenerasyonu

Apple, 2005 yılında iPod Video ve Nano’yu tanıtmadan önce ekransız, sadece navigasyon tuşlarının bulunduğu, flash disk boyutunda bir model tanıttı: iPod Shuffle. Yıllar içinde 4 farklı modelle karşımıza çıkan Shuffle’ın tasarımı değişse de konsepti hep aynı kaldı: Bir sonraki şarkının ne olacağını bilmeden, rastgele müzik dinleme deneyimi.

Apple, 27 Temmuz 2017 itibariyle iPod ailesinden Nano ve Shuffle modellerinin üretimini durdurdu. Bu modeller şimdilik mağazalarda satılmaya devam ediyor fakat Apple’ın internet sitesinde iPod Touch harici iPod bulunmayacak ve yeni model tanıtılmayacak. Bir devir de işte böyle kapandı…