TEB Kurumsal Blog | Blog TEB

Iron Man’e İlham Veren Mucit İşadamı: Elon Musk

Kimileri ona “Gerçek Iron Man” diyor, kimi “Modern zaman mucidi” kimi ise “Son derece zeki bir işadamı”… Elon Musk, aslında tüm bu tanımlara uyuyor. Güney Afrikalı ABD’li işadamı, şimdi de “Robotlara karşı cyborg projesi” ile gündemde

İlk seferde 100 kişiyi Mars’a götürecek ve bu yolculuk, 2023’te gerçekleşecek. Bu seyahatten 30-40 yıl sonra da Mars’ta bir milyon kişi yer alabilecek. Kızıl Gezegen, kolonileştirilmeye başlanacak.

“İnsanlığın karşısında bugün iki yol var: Dünyada sonsuza kadar kalıp soyumuzun kaçınılmaz tükenişini beklemek ya da uzaya yolculuk yapıp gezegenler arasında hayatta kalabilen bir tür haline gelmek”. Bu sözler, SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk’a ait.

Yapay Zekaya Karşı Cyborg

Yalnızca teknolojiyle haşır neşir olanlar için değil tüm insanlık adına “heyecan verici” projelere imza atan Elon Musk, SpaceX ile hayata geçirdiği uzay çalışmaları ve şirketi Tesla Motors’daki elektrikli araç üretimiyle hayalleri gerçeğe dönüştürebileceğini kanıtladı. Neden bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz ‘Cyborg’ları da insanlığa hediye etmesin!

 

Güney Afrika asıllı ABD’li işadamı Musk, Mars ile ilgili ‘çılgın’ planlarının ardından şimdi de ‘Cyborg projesi’yle konuşuluyor. Elon Musk, insan beynini bilgisayarlara bağlayarak insanlığı yeni bir boyuta taşımayı hedefleyen Neuralink adlı şirkete destek vereceğini açıkladı… Bilim kurgu filmlerinde tanık olduğumuz hani X-men ya da GORA’da olduğu gibi insan beynine türlü özelliklerin yüklenmesi ‘hadise’si! Çünkü Musk, yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğine inanıyor ve onlarla mücadele etmek için de onların teknolojisi kadar yüksek bir teknolojiye erişmemiz gerektiğini savunuyor.

Iron Man 2’de Rol Aldı

Aynı zamanda Paypal’ın kurucu ortaklarından olan 1971 doğumlu ABD’li işadamı Elon Musk, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı SolarCity’nin de başkanı. Şirketlerinden SpaceX ise dünya tarihine adını yazdırdı. Şöyle ki tarihte ilk kez kullanılmış bir roket, bir kez daha uzaya gönderildi. Musk, 2002’de kurduğu SpaceX şirketiyle uzay yolculuğu konusunda tarihi bir adım atmış oldu.

Tüm bu özellikleri ona “Gerçek Iron Man” denmesine de neler oluyor. Bu lakap ise tesadüfi değil. Iron Man (Demir Adam) filminin yönetmeni Jon Favreau, Robert Downey jr.’ın hayat verdiği mucit işadamı Tony Stark karakteri için ünlü oyuncuya Elon Musk’ı örnek göstermiş. Favreau’nun Elon Musk ile görüştüğü de biliniyor. Tony Stark, Robert Downey jr.’ın muhteşem oyunculuğuyla birlikte beyazperdede de fırtınalar estiren bir süper kahraman oldu tabii… Hatta Musk, Iron Man 2’de küçük bir rol ile çıktı sinemaseverlerin karşısına.

Teknoloji Devleri Okula Gitmeyi Neden Sevmez?

Elon Musk’ın gündeme bomba gibi düşen projeleri kadar pek bilinmeyen özellikleri de var. Elon Musk, Queen’s University’den ayrıldıktan sonra The Wharton School’da ekonomi alanında, University of  Pennsylvania, School of Arts and Sciences’da fizik alanında lisans eğitimlerine devam etse de Güney Afrika’da yaşadığı dönemlerde okula gitmeyi hiç sevmiyormuş. Şaşırdık mı? Hayır! Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Harvard’dan ayrılıp Facebook’u kuran Mark Zuckerberg, yine Harvard’dan ayrılıp Microsoft’u kuran Bill Gates’in üniversite mezunu olmadığı düşünülürse, en azından Musk üniversiteyi bitirmiş.

Kendini çocukluk ve gençlik döneminde kitaplara, yazılım geliştirmeye vermiş ve Blastar adlı bir oyun geliştirmiş. Musk bu oyunu 500 dolara satmış ve PayPal’ı kurana kadar irili ufaklı birçok girişime imza atmış. Kitap okumayı hala çok sevdiğini söyleyen ünlü işadamı, artık bilim kurgu yerine biyografik eserleri tercih ettiğini gizlemiyor. Bir rivayete göre tam bir kitap kurdu ama kitap okumak için iPhone kullananlardan!

Beş Çocuk Babası

Elon Musk, beş çocuk babası. Çocuklarının annesi olan ilk eşinden boşansa da iyi bir baba olduğu söyleniyor. En büyük hayali ise çocuklarından herhangi birinin onun vizyonunu devam ettirmesi. Peki başka bir Musk, farklı bir gezegene ayak basar mı? Çocukların babalarının mirasını devralıp almayacağını ömrümüz yeterse görebileceğiz!