Ana Sayfaİş DünyasıEndüstriİş Dünyasının Geleceğine Dair Öngörüler “Soft Skills” Nedir?

İş Dünyasının Geleceğine Dair Öngörüler “Soft Skills” Nedir?

LinkedIn’in 2019 Global Yetenek Trendleri Raporu’ndan Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine, iş dünyasının geleceğine dair en son trendler, işe alımlarda belirleyici rol oynayacak beceriler…

Kullanıcıların profesyonel ağlarını kurması ve ağlarıyla bağlantıya geçmesi üzerine kurulu olan LinkedIn, aynı zamanda iş arama platformu olarak da kullanılmakta. İşte bu yüzden iş dünyasına dair trendler göz önünde bulundurulduğunda, en güvenilir sosyal medya platformlarında arasında başı çeken LinkedIn’in hazırladığı raporlar da gündeme gelmekte, uzun süre tartışılmakta. LinkedIn’in 2019 Global Yetenek Trendleri Raporu da iş dünyasının geleceğine dair pek çok ipucu içermekte.

Raporun ana hatlarını ele alalım ve daha sonra da yetenek avcılarının yüzde 90’ından fazlasının işe alımların geleceğinde belirleyici bir rol oynayacağına inandığı “soft skills” adı verilen sosyal becerilere göz gezdirelim. “Soft skills” özellikle son birkaç yıldır çok konuşuluyor ve öyle ki bu beceriler, şirket başarısından daha fazla ön planda tutulmaya başlandı bile…

LinkedIn’in 2019 Global Yetenek Trendleri Raporu, iş dünyasının geleceğine dair ipuçlarıyla dolu.

Dünya çapında işverenlerin ve iş arayanların ortak platformu  LinkedIn, 2019 yılı için hazırladığı raporda şirketlerin en fazla ihtiyaç duyduğu yetenek listesini ortaya koyarken dünyada 50 bin profesyonel beceri olduğunu açıklamıştı. Yaşayarak da görüyoruz ki bu yılın en çok ihtiyaç duyulan uzmanlıklarından Yapay Zeka, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması, Analitik Akıl Yürütme başı çekti ama mesleki bir alanda profesyonelleşmenin yanı sıra kişisel gelişim de yükselişte. LinkedIn’in listesine göre ilk beş beceri ise şöyle:

  1. Yenilikçilik
  2. İkna Yeteneği
  3. İşbirliği
  4. Uyumluluk
  5. Zaman Yönetimi

Bu yılın uzmanlık alanları da yıl ortasına geldiğimiz şu günlerde sık sık karşımıza çıkan ve öyle görünüyor ki çıkmaya da devam edecek olan alanlar: Bulut Bilişim, Yapay Zeka, Sayısal Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlaması, UX Tasarım, Analitik Akıl Yürütme, İnsan Yönetimi, Mobil Uygulama Geliştirme, Video Prodüksiyon, Satış Liderliği, Çeviri, Ses Üretimi, Doğal Dil İşleme, Bilimsel Hesaplama, Oyun Geliştirme, Animasyon, İş Analizi, Gazetecilik, Endüstriyel Tasarım, Rekabet Stratejileri, Müşteri Hizmetleri Sistemi, Yazılım Testi, Veri Bilimi, Bilgisayar Grafikleri ve Kurumsal İletişim.

LinkedIn’in 2019 Global Yetenek Trendleri Raporu’nun en dikkat çeken sonuçlarından birinin de “soft skills” adı verilen sosyal becerilerde yetkinliğin, işe alımın geleceğinde belirleyici rol oynaması, hatta bu becerilerin şirket başarısından daha önemli olma yolunda ilerlediğini belirtmiştik. Peki soft skill/ soft skills ya da tam tersi hard skills nedir? Neden daha fazla duyuyoruz ve duymaya da devam edeceğiz?

“Soft Skills” Nedir?

Bireyin iş yerinde sahip olduğu, kullanması gereken becerilerden “soft skills”, kişinin karakter özellikleri ve bireyler arası iletişim becerilerinin tümünü kapsarken “interpersonal skills” ise yalnızca bireyler arası iletişim becerilerini ifade eder. Yani dinleme, sözlü ve yazılı iletişim, beden dili, takım çalışması, empati kurabilme, müzakere ve ikna kabiliyeti, çelişki yönetimi, zaman yönetimi, stres yönetimi, problem çözebilme, iş etiği ve geri bildirimlere açık olma gibi… “Soft skills” kapsamına giren diğer özellikleri de şöyle sıralamak mümkün: Dürüstlük, sorumluluk alma, kolay adaptasyon, şefkat, sabır gibi karakter özellikleri; spor yapmak ve dengeli beslenmek gibi yararlı alışkanlıklar; görgü kurallarını bilmek (sosyal zarafet) ile kişilere yön vermek, farkı bakış açılarıyla sorunlarını çözebilmek, yardımcı olabilmek gibi liderlik vasıfları…

Konuşmadan önce dinlemeyi becerebiliyor musunuz? İnsanlarla kolay iletişim kurabiliyor musunuz? Kendinize güvenip kararsızlık sarmalından uzak kalabiliyor musunuz? Her ne olursa olsun motivasyonunuzu sapasağlam, ayakta tutabiliyor musunuz? Yeni deneyimlere açık mısınız? Hem öğrenmeye hem de öğretmeye açık mısınız? Etik değerlere önem veriyor musunuz? Doğru değerlendirme ve analizlerde bulunabiliyor musunuz? Sorumluluklarınıza sadık mısınız? Herhangi bir sorunun çözümünde farklı yöntemler geliştirebiliyor musunuz? Zaman yönetiminde de “mükemmel” misiniz? Bir ekibin parçası olabiliyor musunuz, takım çalışmasında aranılan kişi misiniz? Bu soruların çoğuna “Evet” yanıtını veriyorsanız, “soft skills” adı verilen ince yeteneklere de sahipsiniz demektir.

“Hard Skills” ise kişinin işini yapabilmesi için bilmesi gereken teknik bilgileri ifade etmekte. Örneğin; bir test mühendisinin Selenium, SQL, HP Quality Center, JIRA gibi araçlar hakkında teknik bilgiye sahip olması gibi… İki beceri grubunda da iddialı iseniz, adınız ya işe alımlarda en üst sırada geçecek ya da çoktan lider pozisyonundasınız!

Girişimcilere Altın Değerinde Öğütler

İş felsefesi konusunda uzman olan, girişimci Jim Rohn, aynı zamanda efsanevi motivasyon konuşmacılarından biriydi. Geçen yıl vefat eden ABD’li girişimci, yazar ve filozof Jim Rohn, iletişim becerilerinin geliştirilebileceğini vurgularken girişimciler için de altın değerinde öğütler veriyordu. Jim Rohn diyordu ki “Vücut dilini asla küçümsemeyin; özellikle satış ve pazarlama işindeyseniz karşınızdakileri ikna etmek için vücut dilinin ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Sizi dinleyenleri de gözlemleyin, onların vücut diline de dikkat edin.” Rohn, girişimcilerin başarısızlıklara değil başarılara odaklanması gerektiğini de öğütlerken başarısızlıklardan da ders çıkartmak gerektiğinin altını çiziyordu. “Birlikte iş yaptığınız ya da potansiyel müşteriniz olan kişilere güven verin”, “Alıcılarınızın kendini özdeşleştirebileceği materyaller veya reklamlar kullanmaya özen gösterin”, “Yöneticileri ve satış ekibini taktiksel empati kurmaya yönlendirin, çalışanların da alıcılarla benzer bir empati bağı kurmasının yolunu açın” da girişimcilerin unutmaması gereken diğer önemli tavsiyeler arasında.

LinkedIn CEO’su Jeff Weiner’a göre global işgücünü maksimuma çıkarmak için tüm profesyonellerin ve şirketlerin, çağın getirdiği değişikliklere hazırlıklı olması şart.

LinkedIn CEO’su Jeff Weiner ise “insanların işe alınma ve kendilerini geliştirme biçimleriyle çalışma koşullarının nasıl değişeceği” konusunda, kulak kesilmemiz gereken kişilerden biri. Weiner global ekonomiyi etkileyen trendler arasında üç unsura dikkat çekiyor: “Yapay Zeka ve otomasyon, yetenek eksikliği, bağımsız çalışma trendinin yaygınlaşması.” LinkedIn CEO’su Jeff Weiner’a göre global işgücünü maksimuma çıkarmak için tüm profesyonellerin ve şirketlerin bu değişikliklere hazırlıklı olması şart. Yalnızca ABD’de değil, dünyanın pek çok yerinde bağımsız çalışanların sayısının gün geçtikçe arttığını vurgulayan Weiner, nedenleri de şöyle sıralıyor:

  1. 1995 sonrası doğanlar, 2025 senesine kadar işgücünün yaklaşık yüzde 75’ini oluşturacak. Weiner, bu yaş grubunun özerkliğe ve “yarışmaya” daha düşkün olduğunu, bağımsız çalışmanın da onlara bu iki imkanı sunduğunu söylüyor.
  2. Uber’den Lyft’e, çevrimiçi pazarın büyüdüğünü belirten Weiner, bağımsız çalışanların iş bulmak için çevrimiçi platformlara daha çok ilgi duyacağını, pazarın da büyüyeceğini öngörüyor.
  3. Proje bazlı, kısa dönem kontratların şirketlerin maliyetlerini düşürmesi de bir başka neden…

LinkedIn CEO’su Jeff Weiner’ın bir başka dikkat çektiği konu ise yukarıda da sözünü ettiğimiz “soft skills” adı verilen beceriler. Adının tam karşılığı “yumuşak” olsa da Türkçe’de tam karşılığını bulmak zor. Weiner da “soft skills” olarak tanımlanan becerilerin küçümsenmemesi gerektiğini, aksine kişiyi güçlü kılacak beceriler olduğunu belirtiyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum) “Yazılım ve Toplumun Geleceği” ile ilgili Global Agenda Konseyi tarafından yapılan bir anketine göre 2026 yılına kadar yapay zeka makineleri, şirketlerin yönetim kurulunun bir parçası olacak. 2015 yılının en önemli 10 yeteneği olarak “Karmaşık problem çözümü, başkalarıyla koordinasyon, insan yönetimi, kritik düşünme, anlaşma, kalite kontrol, hizmet yönetimi, tahmin etme ve karar verme, aktif dinleme, yaratıcılık” iken 2020’nin en önemli 10 yeteneği de şöyle sıralanıyor: Karmaşık problem çözümü, kritik düşünme, yaratıcılık, insan yönetimi, başkalarıyla koordinasyon, duygusal zeka, tahmin etme ve karar verme, hizmet yönetimi, anlaşma ve zihinsel esneklik.

2020 kapıda… Siz becerilerinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?