Ana Sayfaİş DünyasıGirişimİş Kurmanın İdeal Bir Yaşı Var mı?

İş Kurmanın İdeal Bir Yaşı Var mı?

Silikon Vadisi’ndeki yaş ortalaması, startuplar’ın genç kurucuları ve yirmili yaşlardaki girişimcilerin başarı hikayeleri derken, günümüzde iş kurmak için genç olmak gerektiğini düşünebilirsiniz. Hatta kırklı ve ellili yaşlarda yeni bir girişime dahil olmanın artık geç olduğu hissine kapılmanız da normal. Üzülmeyin, yanlış düşünüyorsunuz!

 

Girişimciliğin ideal bir yaşı olabilir mi?

İki MIT profesörü ve ABD Nüfus Sayım İdaresi’nin yaptığı bir araştırma, teknoloji sektöründe bile en başarılı girişimcilerin, orta yaşlı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar 2,7 milyon şirketi dahil ettikleri bir liste arasından ortalama startup kurucusu yaşını 45 olarak bulmuşlar.

Araştırmanın sonuçlarına göre 50 yaşında bir girişimcinin son derece başarılı bir şirket kurma şansı 30 yaşındaki birinden 2,2 kat daha fazla. Diğer istatistikler arasında 40 yaşında bir girişimcinin başarılı olma şansının 25 yaşında genç bir girişimciye kıyasla 2,1 kat daha fazla, 50 yaşındakilerin ise 25 yaşındakilere kıyasla 2,8 kat daha fazla şanslı olduğu gibi rakamlar var.

Daha çok şaşırmak isterseniz 60 yaşındaki girişimcilerin en başarılı şirketler arasında yüzde 0,1’lik dilime girme şansının 30 yaşındakilere kıyasla 1,7 kat daha fazla olduğu istatistiğine de kulak verebilirsiniz.

İyi Bir Fikir Bulmakla Bitmiyor

Yaş ve başarının doğru orantısının ardında pek çok sebep var. Fakat en önemlisi fikirler ve fikirlerin uygulanması arasındaki fark. İyi bir iş fikrine sahip olmak günümüzde sizi bir gecede zengin edebilecek bir durum fakat her şey bu fikrin uygulanma sürecinde bitiyor.

İyi fikirleri başarıyla uygulamaya koymanın sırrı deneyimden geçiyor.

Stratejilerde de durum aynı. Stratejileriniz ne kadar güzel olursa olsun bunları uygulamak için kullandığınız taktikler şirketinizi ileri taşıyan şeyler.

Yılların Deneyimi…

Elbette fikirleri uygulamaya koymada deneyim devreye giriyor. Deneyiminiz azsa sağlam bir strateji geliştirmek çok daha zor. Aynı şey akıllıca verilen taktiksel kararlarda da geçerli. Bir startup kurduysanız hemen hemen her gün pek çok karar vermeniz gerekiyor. Yeterli deneyime sahip değilseniz, bu sizi zorlayacak en önemli sorunlardan biri.

İster 20 yaşında olun ister 50, bir girişimde bulunmak istiyorsanız, yapın. Deneyimsiz olmanız ya da diğerlerinden yaşlı olmanız sizi durdurmasın. Kendinize inandığınız ve emin adımlarla ilerleyip doğru insanlarla çalıştığınız sürece başarısız olmanız için hiçbir sebep yok.