Ana Sayfaİş Dünyasıİş yerinde Dinlediğiniz Müzik Çalışma Şeklinizi Değiştiriyor

İş yerinde Dinlediğiniz Müzik Çalışma Şeklinizi Değiştiriyor

İşyerinde daha üretken olmak için çalışma ortamınızda minik değişiklikler yapabilirsiniz. Aydınlatmayı değiştirmek, ergonomik masalarda oturmak, hatta günün farklı saatlerine uygun çekirdekler ile kahve demlemek bile seçenekler arasında. Fakat aslında çok daha basit bir çözüm ile daha üretken olmak mümkün: Müzik dinlemek!

Müziğin ruh halinize ve yaptığınız işin kalitesine doğrudan etkisi bulunuyor.

Müziğin insan ruh hali üzerinde değişik etkileri olduğunu biliyoruz. Bazı ezgiler bizi ağlatabilirken bazıları daha enerjik olmamızı sağlayabiliyor. Notaların gücünün bir başka etkisi de beyninizi daha üretken olmaya itmek.

Peki Araştırmalar Bu Konuda Ne Diyor?

Geçmişte yapılan çalışmalar, yeni bilgi edinme ve öğrenme süreçlerinin sessiz ortamlarda daha rahat gerçekleştiğini gösteriyor. Müziksiz çalışan yetişkinler okudukları bilgileri akıllarında daha uzun süre tutabiliyor ve daha sonra bunları hatırlamaları daha kolay oluyor.

Güncel araştırmalar ise müziğin çalışırken olumlu etkilerinin de olabileceği yönünde. Miami Üniversitesi’nden Teresa Lesiuk, yaptığı araştırmada insanların yüzde 90’ının sevdikleri şarkıları dinleyerek çalışırken çoğunlukla olumlu deneyimler yaşadıklarını ortaya koyuyor. Bu şekilde çalışmak pozitif ruh hallerinin oluşmasına sebep oluyor.

Araştırmalar, çalışırken müzik dinlemenin yaratıcılığı da artırdığını gösteriyor.

Lesiuk çalışması sırasında beş hafta boyunca gözlemlediği deneklerin iş kalitelerinin yükseldiğini, algılarının daha açık olduğunu ve yaptıkları işler üzerinde daha az vakit harcadıklarını kaydetmiş. Lesiuk, çalışması hakkında verdiği röportajlarda, müzik ile sağlanan olumlu ruh halinin, çalışırken insanların problemlerini daha rahat çözmelerine ve daha yaratıcı düşünmelerine yol açtığını da ekliyor.

İş yerinde Ne Tür Müzik Dinlenir?

Elbette dinlediğiniz müziğin de yaptığınız iş üzerinde etkisi var. Örneğin ahengi olmayan ve aşırı yüksek tempolu şarkılar yarar sağlamaktan çok zarar verebilir. Bu konuda önemli nokta dinlediğiniz müziği seviyor oluşunuz. Çünkü müzikten olumlu etkiler alabilmek için kişisel bir bağ kurabiliyor olmanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra dinlediğiniz müziğin yapısından sözlerine kadar pek çok faktör üretkenliğinizi etkileyebiliyor. Karmaşık yapılara sahip şarkılar, birkaç notanın tekrarından oluşan şarkılara kıyasla dikkat dağıtıcı olabiliyor. Aynı şekilde sözlü şarkılar da şarkının vermeye çalıştığı mesajı dinlemek isteme arzunuzdan dolayı işinizden uzaklaşmanıza neden olabiliyor.

Alışkanlıklar da Önemli

Normalde çalışırken müzik dinleme alışkanlığına sahip değilseniz muhtemelen şu an açtığınız şarkı size çok da yarar sağlamayacak. Fakat genellikle çalışırken müzik dinliyorsanız, üretkenlik açısından fayda sağlamak için sevdiğiniz şarkıları dinlemeye devam edin.

Dinlediğiniz şarkılar üzerindeki kontrolünüz de bu konuda önem taşıyor. Müzik, karşı masanızda oturan iş arkadaşınız tarafından çalınıyorsa, bu dikkat dağıtıcı durumlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda kulaklıklarınızı takıp favori sanatçılarınızı ve yukarıdaki kriterlere uyan şarkıları dinlemek akıllıca olacaktır.