Ana SayfaYaşamKişisel Gelişimİşlerinizi Ertelerken Sağlığınızdan Olmayın: Erteleme Alışkanlığı Nasıl Kontrol Edilir?

İşlerinizi Ertelerken Sağlığınızdan Olmayın: Erteleme Alışkanlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Her şeyi planladınız ve kendinize yeterli zamanı ayırdınız. Artık yapmanız gereken işleri yapmaya hazırsınız ancak tam bu anda uykunuz geliyorsa, aniden çamaşır yıkama isteğiniz doğuyorsa ya da sosyal medyada biraz takılayım diyorsanız birazdan okuyacağınız yazı bu konuda size farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Çünkü, “Saat başında yaparım”, “Öğle yemeğinden sonra yaparım” ve “Biraz Instagram’a bakayım, sonra yaparım” gibi cümleler kurup yarına, hatta bir sonraki yıla bıraktığınız işlerle sadece işinizi ve hep yapmak istediğiniz hobilerinizi değil sağlığınızı da riske atıyorsunuz.

Kanada Bishop’s Üniversitesi’nden Fuschia Sirois tarafından yapılan bir araştırma, önemli işleri ve görevleri düzenli olarak erteleme eğiliminin hem yüksek tansiyon hem de kalp damar hastalıklarıyla ilişkili olduğunu öne sürüyor. Üstelik bu ilişki; yaş, ırk, eğitim seviyesi ve diğer kişisel faktörler fark etmeksizin herkeste görülebiliyor.

İşlerinizi ve görevlerinizi erteleyerek bunlar üzerine düşündüğünüz süreyi uzatıyorsunuz.

İşleri erteleme alışkanlığı tek başına yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarına neden olmasa da ertelemenin ortaya çıkardığı diğer durumlar sağlığınızı etkiliyor. Elbette bu durumlardan en barizi stres. İnsanlar genellikle en güç görevlerini, bu işin verdiği stres ile başa çıkmak adına erteleme isteği duyuyorlar. Fakat aslında bu görevleri akıllarında tuttukları ve yapmadıkları için endişe duydukları süreyi uzatıyorlar. Üstelik bu görevi son dakikaya bırakarak kendilerine yeterince zaman tanımadıkları için yetiştirme telaşı ile hayatlarına ekstra stres ekliyorlar.

Stres, Stres ve Daha Çok Stres

İster evde ister ofiste, günlük hayatındaki işleri erteleyenlerin karşılaştığı diğer bir psikolojik durum da kendini suçlama. Yapmaları gereken işleri ertelediklerinin ve bu durumun kötü bir alışkanlık haline geldiğinin farkına varan kişiler, kendilerini suçlayarak erteledikleri işleri tamamladıktan sonra bile stres altında kalabiliyorlar.

Şu an yapmanız gerekenleri erteleyerek kendinize yaşattığınız stres sağlık problemlerine yol açıyor.

Sürekli olarak erteleme alışkanlığına sahip bireylerin sağlığını etkileyen başka bir durum da sağlık ile ilgili konuları erteleme isteği. Atlanan doktor randevuları, daha sonra gidilmek üzere ertelenen testler, bir türlü başlanmayan sağlıklı diyetler ve göz ardı edilen sağlık problemleri gibi bireyin kendi sağlığıyla ilgili ertelediği her şey ileride daha büyük sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Erteleme Alışkanlığından Nasıl Kurtulursunuz?

İş yerinde, kişisel yaşamınızda ya da evdeki görevlerde erteleme alışkanlığından kurtulmak için neler yapabilirsiniz? İnceleyelim.

Neden Erteliyorum?

Önünüzdeki görevi neden bir saat sonraya ya da yarına erteliyorsunuz? Ertelediğinizde daha rahat yapabileceğiniz için mi, yoksa sadece şu an uğraşmak istemediğiniz için mi? Ertelemenin ardındaki sebebi bilmek daha mantıklı bir karar vermenizi sağlayacak.

Kasten Erteleyin

Ertelemeyi, hayatınızın merkezinde fakat bilinçli olmadan gerçekleşen bir eylem olmaktan çıkarıp elinizdeki işi ertelemenin sizin verdiğiniz bir karar olmasını sağlayın. Örneğin saatlerce “Sonra yaparım” demek yerine, “Bu işe öğleden sonra başlayacağım,” diyerek erteleyin. Planlayın ve planınıza uyun.

Böl ve Yönet

Çok uzun süreceğini ve zor olduğunu düşündüğünüz görevleri kısa süreli küçük parçalara bölerek yapın. Kendinize bu böldüğünüz parçalar için bitiş süreleri ve bunların arasında molalar belirleyin.

Unutmayın ki önemli işlerini erteleyen bir tek siz değilsiniz. Bu alışkanlığın kendinizi suçlayarak hayatınızı ve sağlığınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Bunun yerine daha etkili ertelemenin yollarını bularak görevlerinizi kontrol altına alın. Stresin ve yığılan işlerin sizi kontrol etmesine izin vermeyin.