Ana SayfaYaşamKültür Sanat Etkinlikleriİstanbul Caz Festivali’nin Öne Çıkan Performansları

İstanbul Caz Festivali’nin Öne Çıkan Performansları

4-21 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 24. İstanbul Caz Festivali, her yıl olduğu gibi güçlü isimleri caz severlerle buluşturacak. Bu sene genç yeteneklere de ağırlıklı yer veren İKSV’nin programında oldukça ilgi çekici performanslar var.

Festivalin açılış konseri 4 Temmuz’da, Avusturya Kültür Ofisi’nde Fatih Erkoç ve DELADAP. 2014’te kaybettiğimiz efsanevi Flamenko yıldızı Paco de Lucia’nın da anılacağı festivalde caz severler, 21 Temmuz’a kadar şehrin çeşitli mekanlarında onlarca konserle müziğe doyacak. Bu yıl kaçırılmaması gereken performansları listeledik.

Paco de Lucia’yı anmak üzere Nino Josele de 8 Temmuz akşamı sahnede olacak.

Beyond the Memory

Zorlu PSM

8 Temmuz

Flamenko’nun efsanevi besteci ve gitaristi Paco de Lucia’nın anılacağı konserde, sanatçıyla beraber çalışmış Jorge Pardo, Carles Benavent, Jose Maria Bandera, Nino Josele, Piraña ve David de Jacoba’nın yanı sıra Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’dan oluşan Taksim Trio ile Levent Yüksel de sahne alacak.

6 grup ve bir film gösteriminin izlenebileceği Parklarda Caz, ücretsiz bir etkinlik.

Parklarda Caz

Fenerbahçe Khalkedon

9 Temmuz

Deniz Özçelik Quintet, Gagarin Jazz Band, Bidar Kalender, İpek Göztepe Quintet, İstemeden Oldu! ve Mastretta performanslarını arka arkaya dinleme şansı bulacağınız ve Searching for Sugarman filminin gösterimiyle son bulacak etkinlik, Fenerbahçe Khalkedon’da ücretsiz gerçekleşecek. Yaz ve cazın mükemmel uyumunu yakalayan bu etkinlik, festivalin öne çıkanlarından.

Vibes Trio Genç Caz kapsamında sahne alacak.

Genç Caz: Vibes Trio

Zorlu PSM

13 Temmuz

İstanbul Caz Festivali bu yılki programında, cazın güçlü isimlerinin yanı sıra genç isimlere de yer veriyor. Mehmet Ali Şimayli’nin davulda, Yiğit Can Öztop’un bas gitarda ve Cenk Esen’in piyanoda marifetlerini sergilediği Vibes Trio, geleneksel caz ekollerini kendilerine has bir tarzla harmanlayarak yeniden yorumluyor.

Kerem Görsev Quartet

Zorlu PSM

14 Temmuz

Türkiye’de caz müziğin önde gelen isimlerinden Kerem Görsev, piyanoyla tanışmasının 50. Yılını kutluyor. Görsev ile birlikte Ferit Odman, Kağan Yıldız ve Engin Recepoğulları’nın oluşturduğu dörtlünün performansı, festivalin kaçırılmaması gerekenlerinden biri.

Caz ve dünya müziğinin birleşeceği bir geceye hazır olun.

Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra

The Grand Tarabya Panorama Terrace

17 Temmuz

Afrika caz müziğin en popüler iki ismi Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra güçlerini birleştiriyor. Caz ve dünya müziğini bir araya getiren ikili, Olympic Cafe Tour projeleri kapsamında dünyayı geziyorlar. Samimi bir ortamda gerçekleşecek bu eşsiz konser ikiliyi bir arada görmek için büyük bir fırsat.

ABD’li saksafoncu Donny McCaslin son albümünde Davie Bowie ile çalışmış.

Donny McCaslin

Salon IKSV

18 Temmuz

ABD’li ünlü caz saksafoncusu McCaslin, Salon İKSV’de deneysel yorumlarıyla caz severlere bambaşka bir akşam yaşatacak. 3 Grammy adaylığı bulunan ve son albümünde David Bowie ile çalışmış McCaslin, festivalin efsanevi performanslarından.

Bokanté / Bill Laurance

Beykoz Kundra

19 Temmuz

Caz ve elektronik müziği beraber düşünebilir misiniz? Snarky Puppy düşünüp benzersiz tatlar ortaya koymuş. Grubun klavyecisi Bill Laurance ve bas gitaristi Michael League yepyeni projeleri Bokaté ile 19 Temmuz akşamı Beykoz Kundra’da olacaklar.