Ana SayfaYaşamKişisel Gelişimİstanbul’da Bu Yaz Kaçırılmaması Gereken Sergiler

İstanbul’da Bu Yaz Kaçırılmaması Gereken Sergiler

Yaz ayları sadece deniz/ kum/ güneş anlamına gelmiyor! Bu yazı sanatsal ve kültürel faaliyetlerle geçirin! İşte İstanbul’da yeni açılan, yaz boyunca gidilebilecek sergiler ile 47. İstanbul Müzik Festivali

Çoğu kişi gibi deniz/ güneş/ kum tatili ya da serin Karadeniz yaylalarında dinlenmenin hayalini kuruyorsunuz ama şehirde de yaşam devam ediyor. İş hayatına kısa bir mola vermek için hafta sonları bile olsa sergileri, galerileri gezmeye ne dersiniz? Hem püfür püfür hem de ruhunuza en güzel gıda! İstanbul’un en yeni sergilerini derledik. Üstelik çoğu yaz boyunca devam ediyor. Ajandanıza eklemeyi unutmayın!

Fransız Kültür Merkezi, Lâm Duc Hiên, “Anne, Anneler”

Fransız-Laos asıllı fotoğrafçı Lâm Duc Hiên’in sergisi “Anne, Anneler” 25 Ağustos 2019 tarihine kadar İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde. 1966’da doğduktan sonra sürgüne gitmek zorunda kalan, mülteci kamplarında yaşayan, evlat edinilince yolu Fransa’ya düşen, kendine sürgünün çeşitli kat ve katmanlarından rengarenk ve değişken bir kimlik inşa eden bir fotoğrafçı… Lâm Duc Hiên, insan hizasından fotoğraf çekiyor, özelikle de kadın ve çocuklar hizasından, aynı zamanda sıklıkla da anneler hizasından… Resimlerine şunu yansıtıyor: İnsanların görmeyi başaramadıkları ve sıklıkla da unuttukları. “Zorunluluğun Fotoğrafçısı”nın sergisi, Fransız Kültür Merkezi’nde.

İstanbul Modern, “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul”

“İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul”, İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi işbirliğinde, iki kurumun koleksiyon ve arşivinden eserlerle hazırlanan bir sergi. İstanbul’un 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi ve bu değişimin sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda Ara Güler’in fotoğraflarının oynadığı rolü görmek isteyenler kaçırmamalı.

https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/iki-arsiv-bir-secki-ara-gulerin-izinde-istanbul_2292.html

İstanbul Modern, “İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar”

“İplikten Çözülenler”, tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan ve tekstil aracılığıyla küresel anlatıların peşine düşen 25 çağdaş sanatçının nesne, resim, yerleştirme ve videolardan oluşan çalışmalarını bir araya getiren bir sergi… Adını Bauhaus dokuma atölyelerinin sanatçılarından Anni Albers’ın On Weaving (Dokumacılık Üzerine, 1965) adlı başvuru kitabındaki bir ifadesinden alıyor. “İplikten Çözülenler” sergisinde, Türkiye’de resim ile nakış, dokuma, yazmacılık geleneği arasında bir sentez kurgulayan ilk sanatçılardan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun da eserleri görülebilir. Yalnız vakit kısıtlı, 7 Temmuz 2019 tarihinde bitiyor.

https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/iplikten-cozulenler-tekstilde-kuresel-anlatilar_2238.html

Pi Artworks Istanbul, Hayatta Kalma Arzusu

Gezmek için elinizi çabuk tutmanız gereken bir sergi daha: Hayatta Kalma Arzusu… 29 Haziran 2019 tarihinde son buluyor. Eserleri İstanbul Modern ve New York The Metropolitan Museum of Art’ın dahil olduğu ulusal ve uluslararası koleksiyonlarda yer alan Gülay Semercioğlu’nun desen çalışmaları ilk kez izleyiciyle buluşuyor; Pi Artworks Istanbul’da. Gülay Semercioğlu, soyut ve minimalist nitelikli eserlerinde elektrik telleri ve dokuma tekniğini bir araya getirirken eserlerde istikrar, kontrol ve odaklanma ön planda.

https://www.piartworks.com/exhibitions/145-gulay-semercioglu-desire-to-survive/overview/

Sakıp Sabancı Müzesi, “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey”

Bank of America Merrill Lynch’in dünya çapında yürüttüğü “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında, Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu’nda yer alan, Osman Hamdi Bey’e ait altı tablo üzerine konservasyon ve bilimsel araştırmalar alanında yapılmış en ayrıntılı çalışma olan proje tamamlandı. Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Beysergisi, iki yıllık bir projenin bulgularını ve sonuçlarını interaktif bir şekilde izleyiciye sunuyor. Osman Hamdi Bey tablolarının bilimsel analizlerinin nasıl yapıldığını, restorasyonlarının nasıl gerçekleştirildiğini merak edenler için… 5 Haziran 2019 tarihinde açıldı, Atlı Köşk’te!

https://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/sergiler/gorunenin-otesinde-osman-hamdi-bey

44A Sanat Galerisi, Ceylan Atuk, Gizli Özne ve Düş Dünyam

Ceylan Atuk, son 5 yıllık çalışmalarından oluşan özel bir seçki ile 14 Temmuz 2019 tarihine kadar 44A Sanat Galerisi’nde. Bu özel seçki, Atuk’un görünmeyeni ön plana çıkartarak, kadını ait olduğu konuma yerleştirdiği “Gizli Özne” ve “Zamanın bize sunduğu tek gerçek ‘an’dır ve an; ister uykuda, ister uyanık olsun, bir insanı insan yapan ve onu biricik kılan düşlerle şekillenir” diyerek özetlediği “Düş Dünyam” fotoğraflarından oluşmakta.

http://44a.com.tr

Halka Sanat Projesi, Richard Bartle, Şeytan Tüyü 

İngiliz sanatçı Richard Bartle Halka Sanat Projesi’nde gerçekleşen yeni sergisi Şeytan Tüyü/ Luck of the Devil’de, bir kez daha 14. yüzyıl minyatür ressamı ve hikaye anlatıcısı Mehmet Siyah Kalem’in çalışmalarından yola çıkmakta. 21 Temmuz 2019’a kadar açık olan Şeytan Tüyü/ Luck of the Devil sergisi, Bartle’ın ilk kez 2005’te Londra’da Royal Academy’de açılan Turks (Türkler) sergisinde Siyah Kalem’in yapıtlarıyla karşılaşmasının ardından geçen on dört yılın ve bu sürede sanatçının Türkiye üzerine yaptığı dilsel, tarihsel ve kültürel araştırmalarının sonucunu işaret etmekte…

http://halkaartproject.net/sergiler.html?id=2385

Depo, Paylaşılan Kutsal Mekanlar

“Paylaşılan Kutsal Mekânlar” projesi, Akdeniz, Ortadoğu ve Balkanlar’da üç Semavi dinin paylaştığı mekan ve pratiklere bakarken güncel sanat, fotoğraf, etnografik malzeme ve dijital medyayı bir araya getiriyor. Sergi, hac ve kutsalı paylaşmanın çok duyulu deneyimini, konu edilen coğrafyalardaki kutsal mekanların ve manzaraların görsel olarak etkili boyutunu ve İstanbul’un dinsel çeşitlilik ve bir aradalık geçmişinin zengin ve çok katmanlı yapısını keşfetmek isteyenlere…

http://www.depoistanbul.net/event/paylasilan-kutsal-mekanlar/

Zilberman Projects, Burçak Bingöl, “Bir Masalın İçinde ve Sadece Onunla Yaşamak”

Zilberman Projects, İstanbul, Burçak Bingöl’ün Zilberman Gallery-Berlin’de 25 Nisan-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında sergilenmekte olan kişisel sergisi Interrupted Halfway Through’nun bir uzantısı olan Bir Masalın İçinde ve Sadece Onunla Yaşamak sergisine ev sahipliği yapıyor. Bingöl bu sergide ise Berlin’i taşıyor. Sanatçı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eski İstanbulluları Bir Masalın İçinde ve Sadece Onunla Yaşamak olarak tanımlamasına ve sonrasında ortaya çıkan hayali bir modernliğe, Batılı şehirlere özlem hissine doğrudan göndermelerde bulunmakta.

https://www.zilbermangallery.com/bir-masalin-icinde-ve-sadece-onunla-yasamak-e260-tr.htm

Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz, Zilberman Gallery

Zilberman Gallery’nin bu yeni sergisinin konusu kameralar… Sanatçıların kamerayı fotoğraf ya da video çekmek için bir araç olarak kullandığı gibi konunun ta kendisi olarak da kullanabildiği durumlardan yola çıkan Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Gözbaşlıklı sergide dokuz sanatçının çalışmalarını görebilirsiniz. 5 Temmuz 2019 tarihine kadar açık.

https://www.zilbermangallery.com/bir-gozu-776-m-ben-mekanik-bir-goz-e259-tr.htm

Anna Laudel​ Contemporary, ​“Art Market”

Anna Laudel​ Contemporary, ​“Art Market” adlı yaz sergisiyle 11 Temmuz 2019 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor. Sergide, Türkiye ve yurt dışından 26 sanatçının eserlerini görmek mümkün. Galeride yer alan Art Shop, “Art Market” süresince sergi alanına taşınıyor. Sanatçıların resim, heykel, fotoğraf, gravür, baskı, seramik ve neon dahil olmak üzere farklı alanlardaki üretimlerini görebilirsiniz.

https://annalaudel.gallery/

Pera Müzesi, Mürekkepten

Çin sanatı porselenden tekstile birçok farklı medyumda harikalar yaratan bir geleneğe ve tarihe sahip. Çağdaş sanatçılar da bu gelenek ve tarihten mümkün olduğunca beslenerek ve bunlardan aldıkları ilhamı güncel olayları yorumlamak için kullanarak sanatsal üretimlerine devam ediyor ve kendilerine, işlerine hayran bırakıyorlar. Pera Müzesi’ndeki Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalaradlı sergi, mürekkep resim geleneğinden beslenen 13 çağdaş sanatçının eserlerinden oluşmakta. Sergideki işler kağıt, fırça ve mürekkebin kullanımından öte, mürekkebin kültürel ruhunu taşıyor. Xu Bing, Jian-Jun Zhang ve Zhou Fan gibi sanatçıların siyah-beyaz ya da renkli mürekkep eserlerini görebilir, Çin kültürünü de keşfedebilirsiniz. 28 Temmuz 2019 tarihinde bitiyor.

https://www.peramuzesi.org.tr/Sergi/Murekkepten/236

Borusan Contemporary (Üç Sergi)

Borusan Contemporary’deki sergilerden ilki büyük boyutlu ve etkileyici doğa manzaralarıyla tanınan Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon’un Boğaziçi’nde ürettiği bir dizi çalışmasından oluşmakta… Sanatçının Boğaziçi izlenimlerini ışık, form, gölge ve yansımalar üzerine kurduğu “Boomoon: Boğaziçi” fotoğraf sergisinin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor. 25 Ağustos 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yakın zamanda eklenen yeni eserler “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu” sergisinde. Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Eelco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un eserlerini görmek mümkün. 25 Ağustos 2019 tarihine kadar… “Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi Turgut Uyar’dan alınan ilhamla bir seçkiyi izleyiciye sunuyor. Turgut Uyar’ın, etkisini yazıldıktan 50 yıl sonra bile kaybetmemiş, insan odaklı bakış açısını savunan dizelerinin izini süren serginin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor. 8 Mart 2020 tarihine kadar açık!

https://www.borusancontemporary.com/tr/guncel-sergiler_12

Müze Evliyagil, Füg 

Müze Evliyagil’de Nilüfer Şaşmazer’in küratörlüğünü üstlendiği “Füg” sergisi adını, “uçmak, kaçmak” anlamlarına gelen “fuga” sözcüğünden türeyen füg deyişinden alıyor. Sözcük zaman içinde başka anlamlar yüklenen kaçak (fugitive), sığınak (refuge), sığınmacı (refugee) gibi kelimelerin oluşmasını sağladı. Mekansal anlam taşıyan bu sözcükler zamansal bir kaçışa da işaret etmekte… “Füg” sergisi Müze Evliyagil Koleksiyonu ve koleksiyon dışı üretimlerden 16 sanatçının eserini bir araya getiriyor. 14 Temmuz 2019 tarihine kadar açık.

Sergileri Gezin, 47. İstanbul Müzik Festivali’ni de Es Geçmeyin!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, “Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı” temasıyla gerçekleştirilen İstanbul Müzik Festivali’nin bu yıl 47’incisi düzenleniyor. 47. İstanbul Müzik Festivali’nde her yıl olduğu gibi yıldız solistler, genç yetenekler ve büyük orkestralar sanatseverlerle buluşuyor. Şehrin tarihi mekanlarında düzenlenen konserler, İstanbul’un kültürel zenginliğini de ortaya koyuyor. Her yaştan müziksevere hitap eden ücretsiz hafta sonu etkinlikleriyle de festivalin geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor. Festivalin bu yılki Onur Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası genel müzik direktörü ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi orkestra şefi Devlet Sanatçısı Prof. Rengim Gökmen’e, Aydın Gün Teşvik Ödülü ise genç piyanist Can Çakmur’a verildi. 47. İstanbul Müzik Festivali; Barok müziğin devleri Bach, Vivaldi, Handel’den 20. yüzyılın en ünlü bestecilerinden Şostakoviç’e, klezmerle yoğrulmuş caz müziğinden Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine 20 günde 150 eserle 15 farklı mekanda 22 konsere ev sahipliği yapıyor. 30 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek olan bu kültür, müzik ve sanat şöleninden mahrum kalmayın!