Ana Sayfaİş Dünyasıİstemeseniz de ‘O’ İş Görüşmesine Gidin!

İstemeseniz de ‘O’ İş Görüşmesine Gidin!

Öz geçmişinizi güncellediniz, profesyonel çevrenize iş aradığınızı haber verdiniz ve birkaç iş görüşmesi için teklif aldınız. Bu ve buna benzer bir senaryoda, gelen görüşme tekliflerinden bir ya da birkaçını geri çevirmek isteyebilirsiniz. Belki pozisyonu çok beğenmediniz, belki diğer teklifler daha cazip geldi. Mutlaka o görüşmeye gitmeli misiniz, yoksa kibarca “hayır” demenin bir yolunu mu bulmalısınız. İşte “evet” ya da “hayır “demeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç sebep.

Güzel Bir Antrenman

Yapacağınız her görüşme, kendinizi daha iyi anlatmak için size pratik kazandıracaktır.

Herhangi bir spor dalında olduğu gibi, iş görüşmeleri de pratik kazandıkça daha kolay hale geliyor. Sorulan sorulara gereken cevapları vermenin yanı sıra bunları en doğal bir biçimde aktarıyor olmak da önemli. Ne kadar çok iş görüşmesi deneyimi kazanırsanız, bu süreç daha akıcı hale gelecektir.

Bu yüzden kendinizi tanıtmak ve hikayenizi anlatmakta ne kadar başarılı olduğunuzu görmek için ‘o’ istemediğiniz iş görüşmesine gitmek iyi bir pratik olabilir. O ofisten işi kabul etmeyerek ya da alamayarak çıkmak, bir sonraki iş görüşmenize sizi biraz daha hazırlamış olacak.

Hiç Beklemediğiniz Bir Sonuçla Karşılaşabilirsiniz

Görüşmeye gittiğiniz pozisyon iş ilanındaki açıklamadan daha ilgi çekici olabilir.

Sadece iş tanımına bakarak pozisyonu yargılamak her zaman doğru karar vermenizi sağlamayabilir. Görüşmeye gidince pozisyonla ilgili öğreneceğiniz detaylar, o şirketle çalışma isteğinizi arttırabilir. Bunu anlamak için de görüşmeyi kabul etmeniz gerekiyor.

Fakat iş değiştirmek için görüşmelere gitme süreci zaten zorlu bir süreç. Hali hazırda birkaç alternatif arasında gidip geliyor ve karar vermekte güçlük çekiyorsanız, bir iş görüşmesine daha gitmek kafanızı daha çok karıştırabilir. Özellikle zor karar veren bir insansanız, görüşmeyi reddetmeyi de düşünebilirsiniz.

Farklı Kapılar Açabilir

Görüşmede deneyimlerinize daha uygun bir pozisyona ilgi duyduğunuzu söyleyebilirsiniz.

İşe alım personelleri, adayları birden fazla pozisyon için değerlendirebilir. Görüşmeye gittiğiniz pozisyonu beğenmemiş olsanız da insan kaynakları size şirkette açık olan, yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza daha uygun başka bir pozisyon önerebilir.

Hatta işi bir adım ileri götürerek görüşmeye gitmeden önce şirketin diğer açık pozisyonlarını inceleyebilir, görüşmeye gittiğinizde deneyimlerinize ve yeteneklerinize uygun pozisyonlar üzerine konuşabilirsiniz. Sizi o pozisyon ile ilgilenen işe alım personeliyle iletişime geçirebilirler.