Ana SayfaSporİsveç’te Doğdu, Dünyaya Yayıldı: Plogging! “Fit Çöpçüler” Trendi

İsveç’te Doğdu, Dünyaya Yayıldı: Plogging! “Fit Çöpçüler” Trendi

İsveç dilinde çöp toplamak anlamına gelen “plokka” ile jogging (yavaş/ tempolu koşu) kelimelerinden türetilen “Plogging”, “Yalnız ya da gruplar halinde yürürken ya da koşarken civarda gördüğünüz çöpleri toplamak” anlamına geliyor. 2016 yılında İsveç’te başlayan son yılların bu en ekolojik trendi, Türkiye’de de hızla yayılıyor…

2016 yılında İsveçli Erik Ahlström, açık havada spor yapmaya çıktığında etraftaki çöp yığınlarından o kadar çok rahatsız olmuş ki bir trendin başlamasına öncülük etmiş: Plogging. Kayak merkezi Åre’den Stockholm’e taşındığında şehrin çöplüğe benzediğini düşünerek koşu grupları oluşturmuş; eldiven, çöp poşeti ve spor ayakkabılarla başlamışlar, çöpleri toplamaya…

İsveççe çöp toplamak anlamına gelen “plokka” ile jogging (yavaş/ tempolu koşu) kelimelerinden türetilen bir sözcük: Plogging. Yalnız ya da gruplar halinde yürürken ya da koşarken civarda gördüğünüz çöpleri toplamak anlamına geliyor. Rahat yürüyüş kıyafetlerinin haricinde size gereken sadece bir eldiven ve çöp poşeti. Yolunuzun üzerinde ne olursa -plastik poşet, pet şişe, sigara izmariti, vs.- çöp poşetine doldururken hem spor yapıyor, hem de son derece ekolojik bir trendin uygulayıcısı oluyorsunuz.

Her Yıl Yere Atılan Pet Şişe Sayısı: 10 Milyar

Pet şişe doğada 400 yılda, teneke içecek kutuları 200 yılda, sakız beş yılda, bir sigara izmariti ise iki yılda yok oluyor.

Araştırmalara göre her yıl yere atılan pet şişe sayısı dünya nüfusundan fazla: 10 milyar. Her yıl çevreye 4 buçuk trilyon izmarit atılırken yılda 1 milyon kuş, bu izmaritleri yuttuğu için ölüyor. Pet şişe doğada 400 yılda, teneke içecek kutuları 200 yılda, sakız beş yılda, bir sigara izmariti ise iki yılda yok oluyor. Şimdi tatil dönüşü yollardaki, sahillerdeki, piknik alanlarında ve parklardaki manzaraları düşünün. Gerçekten vahim öyle değil mi!

Plogging’in yayılmasında sosyal medyanın etkisi tartışılmaz… Gönüllüler, fitness meraklıları, çevre dostları sosyal medya üzerinden haberleşiyor ve bir araya geliyor. Kanada, Almanya, ABD, Fransa, Tayland, Türkiye ve Hindistan gibi birçok ülkede, sosyal medya platformlarından plogging akımının takipçilerinin paylaştığı fotoğrafları, ortak etkinlikleri görmek mümkün. Üstelik işin spor kısmı da eğlenceli ve daha çok kalori yaktırıyor çünkü plogging’de koşu ya da yürüyüşün haricinde eğilip kalkıyorsunuz. Yarım saatlik jogging’de 235 kalori harcanırken plogging’de 288 kalori harcanıyor. Eğilerek sırt, kalça, dizlerin arkası ve baldır da aynı anda esniyor, yani bir bakıma yürüyüşe squat ve aerobik de ekleniyor.

Plogging’in spor kısmı da eğlenceli. Yalnızca yürüyüş yaparken yarım saatte 235 kalori harcanırken plogging, 288 kalori yaktırıyor.

“World Cleanup Day/ Dünya Temizlik Günü”

15 Eylül’de dünya çapında büyük bir etkinlik var: “World Cleanup Day” yani “Dünya Temizlik Günü”. 150 ülkede milyonlarca gönüllü, dünyayı çöp yığınlarından temizlemek için yollara düşecek. Slogan belli: “One day. One planet. One goal/ Bir gün. Bir gezegen. Bir hedef.” Sahiller, nehirler, ormanlar, caddeler çöp yığınlarından temizlenecek. Türkiye’deki ve dünya çapındaki organizasyonlara katılmak isteyenler, sosyal medya platformlarını takip edebilir.

Şimdi “Ne olacak birkaç gönüllü ile bir iki saatlik temizlikten!” diyenler için güzel örnekler verelim: Hindistan Mumbai’nin en kirli kumsalı olarak bilinen 2 buçuk kilometrelik Versova, gönüllüler tarafından temizlendi. 21 ayda 5.3 milyon kilo çöp ve plastik atık toplandı. “Dünyanın En Büyük Sahil Temizliği” olarak tarihe geçen bu çevreci hareketten başka örnekler de var: Dominik Cumhuriyeti’nde 500 kamu çalışanı denizin yüzeyini kaplayan plastik atıkları temizledi; üç günde 30 ton plastik toplandı. Ya Türkiye? Dokuz günlük Kurban Bayramı tatili sonrası sahillerde, yeşil alanlarda oluşan çöpler birçok yerde gönüllüler tarafından toplandı. Muğla’nın Akyaka ilçesinde, Bodrum’daki Cennet Koyu’nda; Antalya’da güzel görüntülere şahit olduk. İzmir’in Konak Meydanı, ardında da Kapadokya’da Japon turistlerin şehir şehir gezerek çöpleri topladıklarını da gördük! Yeni duraklarını da merakla bekliyoruz.

Dünyanın Her Yerinde Para Cezası Var, Kamu Hizmeti de Cabası 

Bu arada yere hala çöp atmakta ısrarlı olanlar için birkaç yaptırım ve cezayı da not düşelim: ABD California’da bir kişi yere çöp attıysa ve bu ilk kez olduysa cezası 100-1000 dolar arasında değişiyor. Bu kişi sekiz saat boyunca çevreyi temizlemek zorunda. İkinci kez yaparsa, para cezası 500 dolardan başlarken temizlik yapma süresi de 16 saate çıkıyor. ABD’nin diğer eyaletlerinde de çevreyi kirletmenin buna benzer cezaları var. Singapur, dünyanın temizliğe en önem veren ülkelerinden biri. Yere atılmaması için sakız satışı yasak, sakız çiğnemek de! Siz illa çiğneyip yere atacağım derseniz, bin dolar para cezası var. Aynı şekilde yere herhangi bir çöp atıp çevreyi kirletirseniz de bin dolar ödemek zorundasınız. Singapur’da da kamu hizmeti mevcut.

Dünyanın pek çok ülkesinde yerlere çöp atmanın cezası var. ABD ve Singapur’da para cezası dışında kamu hizmeti de bulunuyor.

İngiltere’de sokağa izmarit atmanın cezası 80 Pound. İtalya’da yere izmarit atmanın cezası 300 Euro. Sakız, kağıt parçası gibi çöpleri atmak da 30-150 Euro arasında cezalandırılıyor. Bu yıl itibariyle ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevre kirliliğine dair para cezası da şu şekilde açıklandı: Umuma açık yerlerde her ne şekilde olursa olsun çevreyi kirletenlere uygulanacak para cezası 232 TL.

Peki siz, “Plogging”ciler hazır mısınız? Haydi spor yapmaya ve çöp toplamaya! Para cezalarını da yerlere ısrarla çöp atmaya devam edenler düşünsün!