Ana SayfaTeknolojiYeni Teknolojiİtiraf edin, siz de ‘Emoji’ seviyorsunuz!

İtiraf edin, siz de ‘Emoji’ seviyorsunuz!

90′larda Japonya’da ortaya çıkan Emoji çılgınlığı, günümüzde dev markalar ile kendini bir ‘marka’ olarak lanse eden ünlü yıldızların ‘kişisel emoji’leriyle aldı başını gidiyor. Hatta 17 Temmuz artık Emoji Günü olarak kutlanıyor. İster Z ya da X kuşağından olun ister 68’li, sizin de favorileriniz var, öyle değil mi?

Japonya’da doğup tüm dünyayı saran ‘Emoji’ nedir? Japonca anlamı, resimli karakter… ‘E’ (resim) ve ‘Moji’ (karakter) kelimelerinden doğan Emoji, mesajlaşırken duygu ve düşüncelerimizi ifade edebildiğimiz küçük resimler, sevimli ikonlar.

‘Emoji’nin Babası’ olarak kabul edilen kişi ise Japon Shigetaka Kurita, 1998’de ülkesinin en popüler cep telefonu operatörlerinden NTT DoCoMo’da mobil internet sistemi i-mode üzerinde çalışan ekibin bir üyesiyken ‘Emoji’yi hayata geçiriyor. Sonra tabii ki diğer operatörler de kendi Emoji’lerini oluşturmaya başlıyor.

GÜNDE 6 MİLYAR EMOJİ

Google’ın G-Mail’e, Apple’ın iPhone işletim sistemine Emoji eklemesinin sonuçlarını ise günümüzde hep beraber görüyoruz: Emoji çılgınlığı almış başını gidiyor. Durum Android için de geçerli tabii… 2010 yılında Unicode adlı sistemle ‘Emoji’nin standarda bağlanması sayesinde ise seçeneklerin ne kadar arttığı ve bu ortak dijital dilin gün geçtikçe daha çok tuttuğu da ortada.

Her gün altı milyarın üzerinde Emoji ve sticker çevrimiçi mesajlaşmada tercih ediliyor. Mesajlaşma, arama ve e-postanın ‘vakit kaybı’ olduğu düşüncesi, ‘Emoji’leri elbette daha kıymetli hale getiriyor. Bir ‘Emoji’nin uzun bir cümlenin yerini tutması… Haliyle ‘vakitsizlik’ten yakınan metropol insanının bir numaralı tercihi oluyor. Üstelik ‘Emoji’yi çocukça bulanlar da son derece yanılıyor: Cambridge Üniversitesi’ne göre emoji kullananlar daha popüler ve güçlü!

EMOJİ ŞİFRELEMEDE KULLANILACAK

Yakın bir gelecekte ise ‘Emoji’lerin -çok güvenli olduğu kabul edildiğinden- şifrelemede kullanılacağı söyleniyor. ‘Emoji’lerin metinlerden daha fazla akılda kalması bunun en önemli sebebi. Bir İngiliz şirketi, 44 farklı ifade ile üç milyonun üzerinde olasılıktan yola çıkarak, dört haneli şifrelemelerde ‘Emoji’ alternatifini masaya süreceğini belirtti.

Peki ülkelere göre ‘Emoji’ kullanımında farklılıklar var mı? Elbette var! Örneğin, Fransızlar ve Ruslar en çok kalp ve evlilik ‘Emoji’lerini tercih ederken Arapça konuşulan ülkelerde çiçek ve saat ‘Emoji’si ön planda. İspanya parti ‘Emoji’lerini seviyor, Brezilya ise kedi ‘Emoji’lerini. Avustralyalılar tatil ve alkol ‘Emoji’lerini sıklıkla kullanıyor, Kanada çok ilginç bir şekilde şiddet ‘Emoji’lerini… Mantar figürü, Arapça ve Vietnam’daki yazışmalarda dikkat çekiyor. LGBT ‘Emoji’sini en çok tercih eden ülkeler ise ABD, Kanada ve Malezya.

TÜRKLERİN FAVORİ EMOJİSİ ‘KALP’

Türkiye’de de tercih edilen ‘Emojiler’ çok şaşırtıcı değil: Bu topraklarda yaşayanlar yazışmalarda sıklıkla kalpli, gülen surat ya da yalnızca kalp olan ‘Emoji’leri tercih ediyor. Can sıkıntısı ve şaşkınlık ifadesini de sevdiğimizi ekleyelim!

Bir pizza devinin dilim pizza ile derdini anlatması artık şaşırtmıyor. Ya ünlüler? Örneğin, ABD’nin reality şov yıldızı Kim Kardashian… Kıvrımlı vücudu ve lüks yaşamıyla -kimileri çok eleştirse de- yalnızca ABD’nin değil, dünya magazin gündeminin de bir numaralı yıldızı Kim Kardashian (West), kişisel ‘Emoji’leri ile de gündeme gelmeyi başarıyor.

‘Emoji’ çılgınlığı nereye varır, iş yaşamından gündelik yazışmalara bakalım başka hangi ‘Emoji’ler hayatımıza girer, merakla bekliyoruz!