Ana SayfaTeknolojiİzlediğin Dizinin Hikayesini Kendin Belirle

İzlediğin Dizinin Hikayesini Kendin Belirle

“Kendi-Maceranı-Kendin-Seç” konsepti olarak bilinen “İnteraktif Hikaye Anlatıcılığı”, reklamlardan oyunlara birçok alanda karşımıza çıkıyor. Şimdi ise Black Mirror dizisiyle birlikte TV’ye yani ana akıma da sıçrıyor.

“İnteraktif Hikaye Anlatıcılığı” çok yeni bir kavram değil. Reklamlar, oyunlar, performanslar derken pek çok alanda görüyoruz. Şimdi ise farklı bir alanda, daha geniş kitleler tarafından keşfedilecek gibi… İnternet yayın hizmeti sağlayıcısı Netflix, izleyicilerin dizi ya da filmlerde, kendi istediği hikaye akışını seçebilecekleri bir dizi özellik üzerinde çalışıyor. Netflix, 2018 yılı sonuna kadar bu projelerden ilkini yayımlamayı hedefliyor.

İşin evveliyatı için çok eskilere gitmeye gerek yok. Netflix, kullanıcı tercihine göre farklı senaryo seçenekleri ve farklı sonlar sunan ilk interaktif içerikleri “Çizmeli Kedi: Büyülü Kitaptan Kaçış” ve “Buddy Thunderstruck: Çılgın Fikirler”i daha önce hayata geçirmişti. Bu maceralarda, hikayenin gelişimini tamamen çocuklar belirliyor. Yönetmen koltuğunda çocuklar var ve sevdikleri karakterler adına tercih yapıp hikayeyi yönlendirebiliyorlar. Her bir tercih farklı bir maceraya yönlendirirken çocuklar sevdikleri çizgi filmi tekrar tekrar izleyebiliyor, her defasında da yeni bir hikayeye tanıklık ediyorlar.

Kavgacı Kediyi Yönlendirmek 

Örnek vererek gözümüzde daha rahat canlandıralım: İzleyici yani çocuklar, “Çizmeli Kedi”nin ilk birkaç dakikasında, kavgacı bir kedinin hikayede karşılaştığı karakterler ile kavga etmesini ya da onlarla arkadaş olmasını seçme şansına sahip. Bir seçeneği izledikten sonra geri dönüp öteki senaryoyu da seçebiliyor. Birbirinden farklı seçenekler ile hikayeyi 18 dakikadan 39 dakikaya kadar uzatmak da yine ufaklıkların elinde. İki farklı sondan birini seçebilen çocuklar, bu tercihleri yapabilmek için televizyon kumandasından ya da oyun kolundan yararlanabiliyor. Netflix’te çocuk programlarıyla başlayan interaktif bölümlerin çoğunun TV’de ve iOS cihazlarında izlenebildiğini de hatırlatalım.

Birkaç yıldır interaktif içerikler üzerinde çalışan Netflix, çocukların ve ebeveynlerin de görüşlerini aldı ve görüldü ki “interaktif hikaye anlatıcılığı” yani yönetmen koltuğuna oturma hissi, sevilen karakterlerle oynayabilmek, çocukların kısa sürede tercihlerinden biri oldu. “Çizmeli Kedi: Büyülü Kitaptan Kaçış” 20 Haziran’da; “Buddy Thunderstruck: Çılgın Fikirler” 14 Temmuz’da platforma eklendi. Üçüncü interaktif hikaye “Stretch Armstrong: The Breakout” ise 2019’da tüm dünyada aynı anda izlenebilecek.

Kendi Maceranı Seç 

“Kendi Maceranı Seç” ya da “İnteraktif Hikaye Anlatıcılığı”, yeni yeni literatüre giren ve etkileşimli (interaktif) televizyon olarak da bilinen eğlence türü. Bu deneysel girişimin amacı, izleyicilere seçenek sunmak ve hikaye akışına dahil olduklarını hissettirmek.

Şimdi gelelim yetişkinlerin heyecanla beklediği Black Mirror dizisinin 5. sezon bölümlerine… Netflix’in en sevilen dizilerinden biri olan Emmy ödüllü bilimkurgu serisi Black Mirror, “sürprizli” bir sezonu müjdeliyor. Teknolojinin sosyal çıkarımlarını keşfetmesiyle bilinen bu ünlü dizinin beşinci sezonu, bu yılın Aralık ayında izleyiciyle buluşacak.

Geleneksel televizyon ve bilgisayar oyunlarını bir araya getiren teknoloji ile şirket, farklı dizilere uygulanabilecek bir formül oluşturmuş durumda. Çocuk programlarından daha karmaşık olacağı bir gerçek. İnteraktif hikaye anlatımında amaç, hem izleyicileri olay örgüsüne dahil etmek hem de dizi karakterleri istenmeyen hareketler yaptıklarında izleyicilerin hikayeyi kendi istedikleri gibi şekillendirebilmelerine olanak sağlamak; hatta yapılan tercihler doğrultusunda hikayenin sonunu da yine izleyicinin belirleyebilmesine imkan vermek.

HBO, “Mosaic” ile Denemişti 

Netflix’in rakiplerinden HBO, ilk etkileşimli programını bu yılın başlarında yayımlamıştı. Benzer bir teknik daha önce HBO tarafından, yönetmenliğini Steven Soderbergh’in yaptığı Mosaic dizisinde de denenmişti. “Mosaic”in uzun bir sürümü, ayrı bir mobil uygulamada kullanılabilmekte…

Seyirciyi/ izleyiciyi olay örgüsüne dahil eden hikaye anlatımlı programlar da var; American Idol ya da bizde “O Ses Türkiye” olarak bilinen “The Voice” gibi. Etkileşimli programlar yapan bir şirket olan Eko’nun Yönetim Kurulu Başkanı Jim Spare, “etkileşimli televizyon”un daha çok yaygınlaşacağı görüşünde:

“Yüksek hızlı internet kullanılabilirliğinin yaygınlaşması, dokunmatik ekran ve etkileşimli oyunlar, izleyicisini dahil olmaya davet eden programlara zemin hazırladı. ‘Etkileşimli Televizyon’un yaygın hale gelmesi an meselesi!”

Black Mirror’ı Bekliyoruz 

 

Black Mirror’ın 5. sezon bölümlerinden birinde sonun seçiminin izleyiciye bırakılması sadece dizi meraklılarını değil, teknoloji tutkunlarını da heyecanlandırıyor. Charlie Brooker imzasını taşıyan, insanlığın teknoloji kaynaklı paranoyalarını ekrana taşıyan Black Mirror’a “interaktif” bir bölüm çok yakışacak gibi… Üstelik izleyicilerin yönlendirebileceği bu interaktif bölüm, birkaç ay içinde TV’de olacak.

“Etkileşimli” programların yakın bir gelecekte hayatımızda daha fazla yer kaplayacağı kesin. İnteraktif hikayeciliğin yani “Kendi seçtiğiniz maceraları izleyin” konseptinin gelişimini heyecanla takip edeceğiz! Vizontele filminde, TV yayınıyla tanışan köylülerin arasındaki Cem Yılmaz’ın “Zeki Müren de bizi görecek mi?” repliğine güldüğümüz günlerden bugünlere…

Bir de tabii işin üretim aşaması var. Normal bir senaryonun bile sayfalarca olduğu düşünülürse ve bir dizinin en az 45-60 sayfalık senaryosu olduğunu kabul edersek, alternatif öykülü senaryolar yazacak olan ekiplerin vay haline! Dizi ve film sektöründeki yapımcılara, yazarlar ile yönetmelere de kolaylıklar diliyoruz.