Ana SayfaBizden HaberlerJamaikalı atlet Usain Bolt artık Pele ve Ali gibi bir efsane

Jamaikalı atlet Usain Bolt artık Pele ve Ali gibi bir efsane

Usain Bolt, bu yıl Rio’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nın şüphesiz en çok merak edilen sporcusuydu. Olimpiyatlardan kısa bir süre önce sakatlanınca “Acaba Rio’da başarılı olabilecek mi?” sorusunu akıllara getirse de bu sorunun yanıtını rakipleriyle şakalaşarak, üsetlik tam dokuz madalya alarak verdi!

Usain Bolt… Son yılların en çok konuşulan sporcularından… Rio’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları başlamadan sakatlık haberi geldi ama Usain Bolt, bir numara olduğunu yine dünya aleme duyurdu. Bolt artık atletizm tarihinin gelmiş geçmiş en büyük sprinteri.

 

2

 

DOKUZ OLİMPİYAT MADALYASI 

21 Ağustos 1986 yılında Jamaika’da dünyaya gelen Usain St. Leo Bolt, altı Olimpiyat madalyasına yenilerini ekledi. 100 metre ile 200 metre dünya rekorlarının ve takım arkadaşlarıyla birlikte 4×100 metre bayrak yarışı dünya rekorunun sahibi olan Bolt, Rio 2016’da da 100 metre, 200 metre ve 4×100 metrede de bir numara olduğunu gösterdi. Erkekler 4×100 metre takım yarışında Jamaika, 37.27’lik süresiyle altın madalya kazanırken aynı yarışta üçüncü olan ABD ise bayrak değişimindeki hata nedeniyle diskalifiye edildi.

Dokuz olimpiyat madalyası sahibi olan Usain Bolt, önümüzdeki yıl Londra’da düzenlenecek olan 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası’nın ardından profesyonel kariyerine nokta koyacak.

YARIŞI GÜLE OYNAYA BİTİRDİ! 

Atletizm tarihine rekorları yanında sempatik tavırlarıyla da adını yazdıran Jamaikalı sprinter Usain Bolt, 200 metre yarı finalinde öyle bir şey yaptı ki yine çok konuşuldu. 200 metre yarı finalinde Kanadalı rakibi Andre de Grasse ile şakalaşarak finale yükselen Bolt’a rakibi de gülerek karşılık verdi ve bu ‘kare’ sosyal medya’nın da gündemine oturdu.

Rio’da 19.78 ile 200 metreyi kazanan ve Olimpiyat Oyunları’nda üst üste üç kez 100-200 metre dublesi yapan ilk atlet olan Usain Bolt, hiç de mütevazı olmadığını şu sözlerle ortaya koydu:

“Dünyada en büyük olduğumu kanıtlamak için daha ne yapmam gerekli? Her zaman Muhammed Ali ve Pele gibi en büyükler arasına girmek için çaba gösterdim. Şimdi ise tüm dünyaya en büyük olduğumu ispatladım. Yapabileceğim her şeyi yaptım.”

Usain Bolt’un altın madalya aldığı yarışta, Kanadalı Andre De Grasse ikinci (19.80’lik derecesiyle), Fransız Christophe Lemaitre (20.12’lik derecesiyle) üçüncü oldu.

 

 

O BİR MARKA 

Jamaikalı efsanevi atlet Usain Bolt, sponsorluklar söz konusu olduğunda da bir numara; Puma, Nissan, Visa, Hubolt, Virgin Media, Nippon Airways Bolt’un sponsorlarından. Bir emojisi bile var, Usain Bolt’un. Sporcu içeceği Gatorade’in bir içeceğin adını ‘Usain Bolt’ olarak değiştirdiğini de ekleyelim!

Dünyanın en hızlı adamı, sponsorluktan kazandıklarını ülkesi için de harcayarak takdir topluyor. Çocuklar için çalışan bir hayır kurumundan eski lisesine yaptığı 1.3 milyon dolarlık bağışa, yerel bir sağlık merkezinin restorasyonu için gözünü kırpmadan verdiği 4 milyon dolara kadar Jamaika için varını yoğunu harcıyor.

SOSYAL MEDYADA DA ŞAMPİYON 

Bolt’un “@usainbolt” adlı Twitter hesabının Rio Olimpiyatları öncesi 4 milyon takipçisi vardı, şimdi ise 4 buçuk milyona dayanmış durumda. Instagram hesabı da “@usainbolt”… Snapchat’te ise ugoboss olarak ünlü. Hesaplarını başarıyla kullanan sporcular arasında. Dünyanın en hızlı adamının nasıl yaşadığını merak edenler, Usain Bolt’u sosyal medyada da takipte.

Londra’da düzenlenecek 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası’nın ardından profesyonel kariyerine veda edecek olan Usain Bolt, bakalım dünyanın karşısına başka hangi projelerle çıkacak! Takipteyiz…