Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriKadınların Gişe Başarısının En Son İspatı: Ocean’s 8

Kadınların Gişe Başarısının En Son İspatı: Ocean’s 8

Dünyaca ünlü yapım şirketleri, yıllarca şu görüşü savunmaktan çekinmedi: “Kadın oyuncular ve yönetmenler, gişede daha başarısız!” Bu görüşü çürüten son film ise muhteşem kadınları bir araya getiren Ocean’s 8 oldu.

Warner Bros. ve Time Warner Inc. yapımı Ocean’s 8, geçen hafta sonu 41.6 milyon doların üzerindeki gişe hasılatıyla vizyona bomba gibi bir giriş yaptı.

Bu rakam, Ocean serisi için de bir rekor. George Clooney’nin canlandırdığı Danny Ocean önderliğinde imkansız denilebilecek soygunların altından kalkan bir ekibin maceralarını anlatan ve tamamı erkeklerden oluşan Ocean’s serisinden (Ocean’s 11/12/13) söz ediyoruz.

Gary Ross’un Bütçesi, Soderbergh’den Az

Yönetmen Gary Ross’un yönettiği ve olabilecek en iyi kadın oyuncuları bir araya getiren Ocean’s 8, 70 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi ki yönetmen Stephen Soderbergh’in yönettiği diğer Ocean filmlerinin bütçesi 85-110 milyon dolar arasındaydı. Bilindiği üzere Gary Ross; Dakota Fanning, Jaime King, Olivia Munn, Matt Damon, Richard Armitage, Katie Holmes ve James Corden gibi ünlülerin de rol aldığı “Yaşamın Renkleri” ile “Açlık Oyunları” gibi filmlerle tanınan bir yönetmen.

Ocean’s 8’in muhteşem kadınları (soldan sağa): Sandra Bullock, Cate Blanchett, Sarah Paulson, Rihanna, Helena Bonham Carter, Mindy Kaling ve Awkwafina.

“En İyi Kadın Oyuncu” Oscar’ını kazanan iki yıldız; Sandra Bullock ve Cate Blanchett dışında kadroda çok sağlam isimler var: Helena Bonham Carter, Sarah Paulson, Anne Hathaway (En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ı sahibi), Mindy Kaling, Awkwafina ve pop ikonu Rihanna… Ocean’s 8, tümü kadın karakterlerden oluşan bu ekibin planladığı soygunu konu alıyor. Ocean’s serisinde George Clooney’nin canlandırdığı Danny Ocean’ın kız kardeşi olan Debbie Ocean, beş yıllık bir hapsin ardından serbest kalıyor ve hemen yeni bir soygun planı yapmaya başlıyor. Yıldızların akın ettiği New York’taki Met Gala’yı hedef alan Debbie Ocean

(Sandra Bullock); Lou (Cate Blanchett), Daphne Kluger (Anne Hathaway), Amita (Mindy Kaling), Tammy (Sarah Paulson), Constance (Awkwafina), Nine Ball (Rihanna) ve Rose Weil (Helena Bonham Carter) ile muhteşem bir kadro oluşturuyor. Sekiz kişilik bu usta hırsız grubu, büyük bir soygun için kolları sıvıyor.

“Kadın Oyuncuların Filmleri Gişede Çakılır (mı)?”

Ocean’s 8, mevcut bir tezi çürütmesi açısından da gündemde: “Kadın oyuncuların başrolünde yer aldığı filmler gişede çakılır” tezi! Hillary Swank’in rol aldığı “The Reaping”, Nicole Kidman’lı “The Invasion” ve Jodie Foster’ın “The Brave One” filminin iyi bir gişe hasılatı elde edememesi, Warner Bros’un neredeyse 11 yıldır kadın oyuncuları odağına alan filmlere imza atmaması için bir neden olarak gösterilmişti. Warner Bros’un Başkanı Jeff Robinov, tartışmalara yol açan bu kararı açık açık söylemişti.

“Star Wars: The Force Awakens” (Star Wars: Güç Uyanıyor/ Yıldız Savaşları 7), seriye yeni katılan Rey ve Finn karakterlerinin çevresinde şekilleniyor. Rey’e hayat veren Daisy Ridley ise geçen yıl gişede en çok kazandıran kadın oyunculardan biri oldu (1.08 milyar dolar/ Star Wars: Son Jedi).

Kadınları odağına alan bilim kurgu/ aksiyon filmi “Star Wars: The Force Awakens”ın gişe başarısı ortada. “Resident Evil”, “Tomb Raider” ve “Silent Hill” de başarılı örnekler arasında. Gişe hasılatı denince “Wonder Woman” kesinlikle es geçilmemeli ki şimdi ikincisi de yolda. 2017’nin gişede en çok kazandıran kadın oyuncusu, “Wonder Woman”da başrolü üstlenen Gal Gadot. Geçen yıl önce “Wonder Woman” ardından “Justice League/ Adalet Birliği” ile beyazperdede boy gösteren İsrailli oyuncu Gal Gadot’nun iki filmi toplamda 1.4 milyar dolar hasılat getirdi. Box Office Mojo’nun derlediği verilere göre ilk 10’a giren diğer iki kadın oyuncu; 1.3 milyar dolarla listede dördüncü sıraya yerleşen Emma Watson (Güzel ve Çirkin) ve 1.08 milyar dolarla listede altıncılığı alan Daisy Ridley (Star Wars: Son Jedi).

Mamma Mia’dan Yedi Yıl Sonra…

Ocean’s 8, kadın başrol oyuncularının yer aldığı filmlerin zarar ettiği görüşünü çürüten en yeni yapımlardan. Mamma Mia’dan on yıl sonra, Blind Side’den dokuz yıl sonra, Salt’dan sekiz yıl sonra, Bridesmaids’ten yedi yıl sonra, Hunger Games’den altı yıl sonra, Frozen’dan beş yıl sonra, Fault in Our Stars’dan dört yol sonra, The Force Awakens’dan üç yıl sonra, Hidden Figures’dan iki yıl sonra ve Wonder Woman’dan bir yıl sonra, Ocean’s 8’in de bir sürpriz olmadığının ispatı.

(Soldan sağa) Anne Hathaway, Cate Blanchett ve Sandra Bullock, Ocean’s 8 filminin 5 Haziran 2018’de, New York’ta düzenlenen galasında.

Walt Disney ve Universal / Comcast Corp. da son birkaç yıldır, kadın oyuncuların gişede çakıldığı tezinin aksine önemli yapımlara imza atıyor. Warner Bros’un da bu mesajı aldığı aşikar… Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Rihanna, Sarah Paulson, Mindy Kaling, Helena Bonham Carter ve Awkwafina’lı soygun çetesinden kadınlar hakkındaki diğer filmlere, kadınlar için yapılan az sayıdaki filmden kadın yapımcı ve yönetmenlerin imzası taşıyan filmlere, kadınların elinden çıkan yapımların gişede hüsrana uğradığı görüşü de kesinlikle çürümüş görünüyor. Aslında bu tarz filmlerin başarısız olduğunu söylemek hiçbir zaman doğru değildi ama işte ataerkil düzen! Sonuçlar ve rakamlar ise yaygın kanıyı çürütmeye yetiyor.

Ocean’s 8’in fragmanını aşağıdaki linki tıklayarak izleyebilirsiniz: