Ana SayfaYaşamKahve Tüketirken Bunları Yanlış Yapıyorsunuz

Kahve Tüketirken Bunları Yanlış Yapıyorsunuz

Tahminen 16. yüzyılda Yemen’den Osmanlı’ya gelen kahve, Türk toplumlarında ve daha sonra Avrupa’da günlük hayatta önemli bir kahve kültürü oluşmasına sebep oldu. O günlerden bugüne kahve her evde mutlaka bulunan, tüketilmesi ritüel haline gelen bir içecek haline geldi.

Bugün ise üçüncü dalga kahvecilerin popülerliği ile birlikte hem dünyada hem de Türkiye’de hemen hemen herkes kahve konusunda üstün bir bilinç geliştirdi. Demleme yöntemlerinden ve çekirdeklerin karakteristik özelliklerinden bahsedebilir hale geldik.

Fakat ister Türk kahvesi ister diğer kahve demleme yöntemleri için olsun kahve satın almayı, demlemeyi ve içmeyi tam anlamıyla biliyor muyuz? Kahve tüketirken genellikle yapılan hataları derleyip doğru kahve içme konusunda bilinçlenmenize bir nebze katkımız olsun diye bir rehber hazırladık.

Kahve Alırken…

Hazır Kahve Kullanımı

Çözünebilir kahveler ile çekirdek ya da öğütülmüş kahvelerin arasında yüksek fiyat farkları bulunabiliyor. Bu durum ise kahvenin yalnızca belirli bölgelerde yetiştiği için ithal edilmesinden kaynaklanıyor. Fakat damak tadınıza uygun bir kahve içebilmek için kahve çekirdeğinin kalitesi, geçirdiği işlemler gibi birçok noktayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu yüzden size en uygun kahveyi bulabilmeniz için çekirdek ve öğütülmüş kahvelere yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

Kahveyi Taze Almamak

Marketlerde kahveyi genellikle paketli ürünler arasında görürsünüz. Fakat içtiğiniz kahveyi tıpkı tükettiğiniz taze meyve ve sebzeler gibi düşünmeniz gerekiyor. Kahveden tam tat alabilmek için marketlerden değil kahvecilerden alacağınız taze kavrulmuş çekirdeklerden sizin için öğütülen kahve satın almalısınız. Evinize alacağınız öğütücü ile taze satın aldığınız çekirdekleri, evde her içim öncesi kendiniz öğüterek de kahveden aldığınız performansı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Kahve Demlerken…

4 Dakikadan Fazla Demlemek

French press gibi demleme yöntemleri kullandığınızda demleme süresine dikkat etmeniz gerekiyor. Fazla demlenen kahvenin içiminin istediğiniz gibi olmayacağını hatırlatalım. Demleme süresi 4 dakikayı geçmemeli. Taze kahve bu süre içinde ideal tadını verecektir.

Su Sıcaklığını Ayarlamamak

Kahveden en iyi tadı alabilmek için dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da su sıcaklığı. Eklediğiniz su çok sıcaksa kahveyi yakabilir; yeterince sıcak değilse kahvenin tüm tatlarını verememesine neden olabilirsiniz. Kahve üzerine ekleyeceğiniz su sıcaklığı 90-94 derece arasında olmalı. Bu eşiği geçerek kahveyi kaynatmak tadının acımasına neden olabilir.

Kahve İçerken…

Kahveyi İçtiğiniz Saate Dikkat Etmemek

Kahvaltı kelimesinin kahve ve altı kelimelerinin birleşmesinden oluştuğunu biliyor muydunuz? Kahve içmeden önce yenen öğüne bu ad verilmesi kahvenin kültürümüzdeki önemini gösterirken aynı zamanda bir öğüt niteliğinde. Vücudunuzun biyolojik saatine göre saat 9’dan ve kahvaltıdan önce kahve içmek hatalı bir davranış. Çok erken içilen kahve, stres hormonu kortizolün doğal seviyelerinden çıkmasına neden oluyor. Bu yüzden kahvenizi kahvaltıdan sonra ve 9:30-11:30 saatleri arasında içmelisiniz.

Kafein Tüketiminize Dikkat Etmemek

Kahvenin içindeki etken madde kafein, tıpkı kahve gibi doğanın bize sunduğu armağanlardan biri. Fakat her şeyin fazlası zarar. Gün içinde içtiğiniz kahve miktarını sağlıklı seviyelerde tutmak için 4 fincan filtre kahve veya hazır kahve, 5 espresso veya 4 fincan Türk kahvesini geçmemek gerekiyor.