Ana Sayfaİş DünyasıKalbimiz Yine Çağla ile Atacak

Kalbimiz Yine Çağla ile Atacak

TEB Marka ve İletişim Direktörü Zeynep Demirkol, ay sonuna doğru heyecan fırtınası estirecek İstanbul Cup’a yönelik düşüncesini böyle özetledi:

Kalbimiz yine Çağla ile atacak!

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı en büyük tenis organizasyonlarından biri olan TEB BNP Paribas İstanbul Cup’a artık sayılı günler kaldı… Mega kente değer katan turnuvayı Kort dergisine yorumlayan Demirkol, ‘son şampiyon’un yine mutlu sona ulaşacağına inandığını söyledi. Geçen yıl Ankara’da düzenlenen TEB Tennis Stars’ta kozlarını paylaşan Eugenie Bouchard ile Çağla Büyükakçay’ın bu kez finalde karşılaşma ihtimalini “Müthiş olur” şeklinde yorumlayan Demirkol, “Ülkemizin geleceğine yatırım yapmayı misyon edinmiş bir bankayız. O nedenle kupayı yine bir Türk tenisçinin kazanmasını arzu ediyoruz. Umuyorum ki Çağla geçen yılki başarısını tekrarlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Türk tenisinin en büyük destekçisi Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) Marka ve İletişim Direktörü Zeynep Demirkol, geçen yıl İstanbul Cup’ta şampiyon olan Çağla Büyükakçay’ın aynı başarıyı tekrarlayacağına inandığını söyledi. Tenise olan merakıyla bilinen Zeynep Hanım, olası bir Çağla-Bouchard finalinin Ankara TEB Tennis Stars’ın rövanşı olacağını ve bunu merakla beklediklerini de sözlerine ekledi.
TEB’in Ümraniye’deki Genel Merkezi’nde bir araya geldiğimiz Zeynep Demirkol ile İstanbul Cup’ı tüm detaylarıyla konuştuk. İşte Demirkol’a yönelttiğimiz sorular ve onun samimi yanıtları…

– TEB, Türk tenisinin en büyük destekçisi konumunda. Bu unvanın size ne hissettirdiğini ve Türk tenisine verdiği desteğin TEB’in saygınlığına katkısını yorumlamanızı istesek…
* TEB olarak yaklaşık 6 yıldır Türkiye’de tenisin gelişip yaygınlaşması ve geniş kitleler tarafından tanınıp, sevilmesi yönünde önemli çalışmalar yapıyoruz. Özellikle son yıllarda büyük bir atılım gösteren ve ciddi bir büyüme potansiyeli barındıran tenise verdiğimiz desteği, ‘ülkenin geleceğine yatırım’ olarak görüyoruz. Gençlerimiz arasından dünya çapında yıldız raketler yetiştirilmesine katkı sağlamayı, tenisle Türkiye markasına değer katarak, ülkemizin spor ekonomisinden daha fazla pay almasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

TÜRKİYE’DE TENİS EŞİTTİR TEB

Stratejik ortağımız BNP Paribas dünya tenisinin gelişmesinin en önemli destekçilerinden biri olma özelliğini 40 yılı aşkın süredir devam ettiriyor. Biz de TEB olarak ‘dünya tenisinin bir numaralı destekçisi’ olan ortağımızın tenis alanındaki gücü ve deneyimini, Türkiye’de “tenis eşittir TEB” algısı oluşturmak için kullanmak istedik ve tenise odaklandık.
Bu doğrultuda ilk adımı 2011’de dünyanın en prestijli turnuvalarından WTA Championships’e adımızı vererek attık. Bu sayede hem Türkiye’nin hem de TEB’in marka değeri daha da yukarılara taşındı. Bu başarılarımızdan güç alarak, TEB BNP Paribas İstanbul Open’a ismimizi verdik. 2015’te bankamızın isim sponsorluğunda İstanbul’da düzenlenen TEB BNP Paribas İstanbul Open’da Roger Federer gibi dünyanın en önemli raketlerinin yanı sıra ülkemizin yetiştirdiği başarılı genç tenişsçiler de şampiyonluk mücadelesi verdi.
Geçen yıl ise tenis heyecanını iki hafta kesintisiz yaşadık. Bankamızın sponsorluğunda kadın tenisçilerin yarıştığı TEB BNP Paribas İstanbul Cup, ardından dünyanın önde gelen erkek tenisçilerinin şampiyonluk mücadelesi verdiği TEB BNP Paribas İstanbul Open düzenlendi. TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta ülkemizi temsil eden Çağla Büyükakçay teklerde şampiyon olurken; İpek Soylu da çiftlerde kupayı kaldırdı. Turnuvada elde ettikleri başarılarla ‘ilk’lere imza atan Çağla ve İpek, Türk tenis tarihine isimlerini altın harflerle yazdırdı.

ÇALIŞMALARIMIZI HER YIL FARKLILAŞTIRIYORUZ

Tenisi daha geniş kitlelere yayarak, ‘zengin sporu’ algısını kırmak amacıyla çalışmalarımızı her yıl farklılaştırıyoruz. 2016’da turnuva kapsamında tenis taraftarı yetiştiren dünyanın tek akademisi ‘We Are Tennis Fan Academy’i oluşturduk. Tribünlerde daha coşkulu, daha ateşli ve kenetlenmiş bir taraftar grubu görmek amacıyla tenis izleyicisi yetiştiren ilk program olma özelliği taşıyan bu akademi ile tenisseverlerin ‘süper taraftar’ olmasını sağladık ve Türkiye’de kortlara yeni bir soluk getirdik.
Son olarak, geçen yıl yepyeni bir tenis etkinliğini daha hayata geçirdik. Ekim ayında Ankara’da düzenlediğimiz TEB Tennis Stars, Türkiye’nin ilk Show Down etkinliği olarak tenisseverler ile buluştu.

Turnuva sponsorluklarımızın yanı sıra tenisi halka daha yakın bir spor haline getirmek amacıyla 2012 yılından bu yana Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) ile birlikte ana sponsoru olduğumuz TEB Sokak Tenisi’ni düzenliyoruz. 81 ilimizin sokaklarını, meydanlarını, AVM’lerini korta dönüştürerek herkesi tenis oynamaya davet ettiğimiz Sokak Tenisi etkinliklerinde, başta gençler olmak üzere 7’den 70’e birçok kişi ilk kez eline raket alarak tenis oynamanın zevkine varıyor.
Tenise yaptığımız tüm bu yatırımlar ve desteğimiz sonucunda, Türkiye’de tenisin TEB ile özdeşleştiğini görüyor ve bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.
Sponsor olduğumuz turnuvalar sonrasında düzenli olarak algı ölçümleri ve araştırmalar yapıyoruz. Araştırma sonuçları bize tenisin bilinirliğinin ve bu spora duyulan ilginin sürekli arttığını gösteriyor. Bununla birlikte Türkiye’de tenis denildiğinde ilk akla gelen markanın TEB olduğu ortaya çıkıyor.

TENİSİ EN FAZLA BİZ HATIRLATIYORUZ!

TEB BNP Paribas İstanbul Cup sonrasında Türkiye genelinde bine yakın kişinin katılımıyla yaptığımız bir araştırmaya göre;
* Spor sponsorluklarında ilk akla gelen, en fazla hatırlanan marka açık ara TEB çıktı.
* TEB ile tenis özdeşleşti. TEB’i tenis sponsorluğuyla özdeşleştirenlerin oranı yüzde 100 çıktı. Katılımcıların istisnasız hepsi TEB’i tenise yakıştırdığını ifade etti.
* TEB’in tenis sponsorluğu bilinirliği, 2014 yılında TEB BNP Paribas İstanbul Cup sponsorluğunun ardından yüzde 66’ya yükseldi.
* TEB’in genel marka bilinirlik oranı 15 puan arttı.
Tenis yatırımlarımız ayrıca marka itibarımızın güçlenmesi, müşterilerimizle ilişkilerimizin derinleşmesi, müşteri bağlılık oranımızın artması ve toplumda katma değer oluşturulması gibi konularda önemli dönüşler almamıza katkıda bulunuyor.

AZARENKA, RADWANSKA, WOZNIACKI…

Tenise yatırımımız sayesinde müşterilerimizle ilişkilerimizi derinleştirme fırsatı da yakalıyoruz. TEB BNP Paribas WTA Championships’i düzenlediğimiz üç yıl boyunca, müşterilerimizi turnuva maçlarını birlikte izlemeye davet ettik; onları Azarenka, Radwanska, Wozniacki gibi yıldız raketlerle buluşturduk. Genç tenisçiler ve çocuklar, düzenlediğimiz etkinliklerde yıldız raketlerle tenis oynama şansı yakaladı. Yaptığımız araştırmalarda da TEB müşterileri arasında tenis bilinirliğinin oranı Türkiye geneline oranla daha yüksek çıktı. Bu oranın yüksek çıkmasında, oyuncu-müşteri buluşmaları, şube imza günü gibi müşterilerimize dokunan tenis etkinliklerinin büyük rolü oldu. Tenis yatırımlarımızın müşterilerimizle ilişkilerimizi derinleştirdiğini, müşteri bağlılığını güçlendirdiğini söyleyebiliriz.
Tabii ki tenise yaptığımız yatırımla sadece TEB markasına değil, topluma da katkı sağlıyoruz. Bankamızın da desteğiyle ülkemizde düzenlenen ve ismimizi vermekten gurur duyduğumuz uluslararası turnuvaların Türkiye’nin marka değerini daha yukarıya taşıdığını ve güçlenmesine katkı sağladığını görüyoruz. O nedenle topluma ve ülkemizin uluslararası alandaki prestijine de katkı sağladığımız için ayrıca gurur duyuyoruz.

 

ÇAĞLA VE İPEK İSİMLERİNİ ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI

– TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta geçen yıl Çağla Büyükakçay şampiyonluğa ulaşmıştı. Bu yıl için de bir Türk sporcunun zirveye çıkması gibi bir umudunuz var mı?
* Sponsor olduğumuz turnuvalarla tenisi ülke gündemine taşıyoruz ve bu turnuvaların gençlerimizi tenise özendirmek için iyi bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Türkiye Tenis Federasyonu’nun ana sponsoru olarak, ülkemizde tenise olan ilgiyi artırmak ve gelecekte dünya çapındaki organizasyonlarda ülkemizi temsil edecek daha fazla tenisçi yetiştirilmesine katkı sağlamak önemli hedeflerimizden biri. Geçen yıl TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta Çağla Büyükakçay teklerde; İpek Soylu da çiftlerde kupayı kaldırdı. İlklere imza atan Çağla ve İpek, Türk tenis tarihine isimlerini altın harflerle yazdırdı.
Bu turnuvaların ülkemizin genç sporcuları için büyük bir deneyim fırsatı sunduğuna, aynı zamanda tenisseverler için de büyük bir ilham kaynağı olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde gerek Çağla ve İpek’in yeni başarılara imza atacağına; gerekse başarılı tenisçilerimize yenilerinin ekleneceğine inancım tam.

İLK 50’DE 1 TÜRK DÜŞÜNCESİ BİZİ HEYECANLANDIRIYOR

– Türk tenisinin son dönemde gerçekleştirdiği atılımda TEB’in yadsınamaz bir payı var. Artık bir Türk sporcunun ATP ya da WTA’de ilk 50’ye girmesi konuşuluyor. Sizce bu hedef yakın bir gelecekte gerçekleşir mi?

* Biz, tenise yaptığımız tüm yatırımlarda ülkenin geleceğine de yatırım yapıyor olma bilinciyle hareket ediyoruz. Özellikle TTF ile birlikte yaptığımız çalışmalarda en büyük hedefimiz, ülkemizin genç tenisçilerine ulaşmak ve onlara alt yapıdan itibaren destek olarak dünya çapında Türk raketlerin yetiştirilmesine katkı sağlamak. Bu nedenle ana sponsoru olduğumuz TTF’nin düzenlediği müsabaka ve turnuvaların organizasyonlarına, milli takımların katılacağı müsabakalara destek veriyoruz. Yakın zamanda genç tenisçilerimizin elde ettiği başarılar bu alandaki sponsorluğun ve desteğin başarılı sonuçlara etkisini ortaya koyuyor.
Son yıllarda bankamızın da desteğiyle düzenlenen uluslararası turnuvalar, genç sporcularımız için büyük önem taşıyor. Kendileri gibi genç yaşta büyük çabalar göstererek başarıya ulaşan yıldız raketlerin oyunlarını canlı izlemek, onlarla bir araya gelmek bizim oyuncularımıza da ilham veriyor. Tüm bunların ülkemizde tenisin gelişmesinde ve özellikle son yıllarda büyük bir ivme kazanmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Gelecekte bir Türk sporcunun ATP ya da WTA’da ilk 50’ye girmesi düşüncesi bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor. Bunun gerçekleşebilmesi için biz de banka olarak ülkemizde tenis sporunun gelişimine verdiğimiz çok yönlü desteği sürdüreceğiz.

– Turnuvaya katılacak isimleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Bouchard TEB’in sokak tenisi etkinliğinde de ülkemize gelmişti. Eugenie Bouchard’ın tekrar Türk tenisseverlerin karşısına çıkacak olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

* 30 Ekim 2016’da yepyeni bir tenis etkinliğini daha hayata geçirdik. TEB BNP Paribas Tennis Stars’ı stratejik ortağımız BNP Paribas’ın yurt dışındaki Show Down organizasyonlarından ilham alarak ve farklılaştırarak ortaya koymuştuk. Halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirdiğimiz etkinlik kapsamında, Ankara Arena’da Eugenie Bouchard ile milli raketimiz Çağla Büyükakçay tekler müsabakalarında karşı karşıya geldi. Bu iki büyük ismin tekrar karşılaşacak olması bizi ayrıca heyecanlandırıyor.