Ana SayfaYaşamSağlıkKaliteli bir uyku için yalnızca 5 dakikanızı ayırın

Kaliteli bir uyku için yalnızca 5 dakikanızı ayırın

Sorun çok uyumak ya da az uyumak değil, kaliteli bir uyku… 5 dakikanızı ayırın, mışıl mışıl uyuyun!

İşinize adapte olamazsınız, sürekli yorgun ve bitkin görünürsünüz, dikkat problemleri baş göstermeye başlar. Ne zaman mı? Tabii ki uykunuzu alamadığınız zaman! Üstelik düzensiz ve ‘kalite’siz uykunun kilo artışına neden olduğu da bir gerçek.

1

AKLINIZDA YARINKİ İŞLER Mİ VAR?

Duş aldınız, dişlerinizi fırçaladınız, uyku öncesine hazırsınız. Ama aklınızda yüzlerce soru, yarınki işler, faturalar vs… O zaman enerjinizi yenilemek ve deliksiz bir uykuya dalmak için aşağıdaki önerileri dikkate alın. Yalnızca beş dakikanızı alacak. Denemekte yarar var!

1. Burnunuzdan derin nefes alın, ağzınızdan verin. Beş kez tekrarlayın.
2. Güzel, renkli bir ışık hayal edin. Belki de mor bir ışık… Vücudunuzda hissedin bu ışığı. Tüm hücrelerinizde, teninizde, vücudunuzun her köşesinde bu ışığı hissedin.
3. Sizi rahatsız eden hiçbir şeyi düşünmeyin; insanları, olayları, durumları asla düşünmeyin. Sizi rahatsız eden, strese sokan, üzen, güçsüz hissetmenize neden olan, kızdıran her şeyin sizden uzaklaştığını düşünün. Tıpkı bir balık oltası gibi… Hepsi bir oltaya takılıp gidiyormuş gibi hayal edin.
4. Yavaş yavaş iyi bir enerjiyle dolduğunuzu düşünün. Benzin istasyonundaki otomobil yıkama makineleri gibi hayalinizdeki ışığın sizi, ruhunuzu, vücudunuzu temizlediğini hayal edin.
5. Şimdi de başka bir ışık… Belki de beyaz… Baştan aşağı bu ışıkla dolduğunuzu düşünün. Vücudunuzun güçlendiğini hissedeceksiniz.

2

5 DAKİKADAN SONRA 4 ADIM

Vücudunuzdaki negatif enerjiyi temizlemek için yukarıdaki önerileri en azından birkaç kez denemenizde fayda var. Beş dakikalık bir rutin, belki de hayatınızı kolaylaştıracak.
Aynı zamanda Uzakdoğu felsefesi Feng Shui prensiplerine göre odanızda huzurlu bir alan yaratabilirsiniz. Bunun için ise şu dört adımı takip edebilirsiniz.

1. Yatağınızın altında ne var? Eski faturalar, eski mektuplar, ayakkabılar, elektronik cihazlar… Yatağınızın altında hiçbirini barındırmayın.
2. Enerji temizliği için doğal taşlardan yararlanabilirsiniz; kuartz gibi. Odanızda bulundurabilirsiniz.
3. Eğer odanızda çok fazla kitap varsa, azaltın! Okuduğunuz birkaç kitap dışında odanızda çok fazla kitap olmamalı.
4. Yeşil her zaman için iyi bir renktir ve bir çiçek ya da bitkiyi odanızda bulundurabilirsiniz. Tabii ki canlı olacak!