Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriKasımda tiyatro başkadır! Hangi oyunları izleyeceğiz?

Kasımda tiyatro başkadır! Hangi oyunları izleyeceğiz?

Geçen sezon başlayıp bu sezon da başarıyla devam eden oyunlardan Mayıs ayındaki 20. Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan yeni oyunlara, dolu dolu bir tiyatro sezonu sanatseverlerle buluştu. Kasım ayında tiyatroya gidin!

3-28 Mayıs 2016 tarihleri arasındaki 20. Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan ‘çiçeği burnunda’ oyunlar… Geçen sezon çok sevilen ve bu sezon da devam edenler… Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve özel tiyatrolar… Sanatseverleri dolu dolu bir sezon bekliyor. Peki 2016-2017 tiyatro sezonunda neleri izleyeceğiz? İşte sürprizleriyle tiyatro sezonu 2016… Hepsi bu yazıda!

1

DEVLET TİYATROLARI’NDA İLERLEYEN GÜNLERDE DE PEK ÇOK OYUN VAR

Devlet Tiyatroları repertuarında hem şu anda hem de sezonun ilerleyen tarihlerinde izlenebilecek pek çok oyun var: Huzur, Oyunlarla Yaşayanlar, Sacide, Felatun Bey ile Rakım Efendi, İstanbul Efendisi, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Rumuz Goncagül, Gölge Ustası, Fırtına, Çamaşırhane, Yeraltından Notlar, Profesyonel, Annemin Son Çılgınlıkları, Eğer Bu Bir Film Olsaydı.

ŞEHİR TİYATROLARI 11 OYUNLA ‘PERDE’ DEDİ

Şehir Tiyatroları’nda bu sezon 11 oyun var. 11 oyunun altısı ise yeni: On İki Öfkeli Adam, Cyrano De Bergerac, 12. Gece, Vakti Geldi ve Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli, Martı, Aldatma, Saadet Hanım, Şahane Züğürtler, Hisse-i Şayia ve Yangın Yerinde Orkideler.

TATBİKAT SAHNESİ, MASLAK UNIQ HALL’DE

Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi veya kısa adıyla Tatbikat Sahnesi, Türkiye’de çağdaş tiyatro anlayışının yerleşmesinde önemli etkisi olan bir tiyatro topluluğu… 1940 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’na bağlı olarak kurulan Tatbikat Sahnesi, 1949 yılında Devlet Tiyatroları’nın kurulmasıyla kapandı. Tiyatro, ilk çalışmalarını Carl Ebert ile yaptıktan sonra Muhsin Ertuğrul yönetiminde devam etti.
TEB’in sponsor olduğu Tatbikat Sahnesi’nin pek çok hedefi var: Kültür ve sanat etkinliklerine kucak açan bir merkez olmasının yanında bağımsız sanat gruplarının üretimini de sürekli kılmayı hedefliyor.

3

İstanbul ve Ankara’da çalışmalarını sürdüren Tatbikat Sahnesi’nin dümeninde Erdal Beşikçioğlu var. 2009 Baykal Saran Tiyatro Ödülü’nü, 2010 Cüneyt Gökçer Oyuncu Ödülü’nü ve 2013 Savaş Dinçel Tiyatro Ödülü’nü kazandığı oyunu, Bir Delinin Hatıra Defteri de Tatbikat Sahnesi’nde. Eğer ‘henüz’ seyretmediyseniz bu sezon kesinlikle kaçırmayın!
Ekibin bu sezon Maslak’taki Uniq Hall’de olduğunu eklemekte fayda var. Tatbikat Sahnesi’nin yeni oyunu ise Aşk Aptalı. 8 Ekim’de Ankara’da prömiyer yaptı. İstanbullu tiyatroseverler de ajandalarına not etmeli.

4

MODA SAHNESİ’NDE ‘BİR TORUN İSTİYORUM’

Moda Sahnesi sezona Bir Torun İstiyorum ile başladı, 2017’de yeni bir oyun daha sergilenecek. Diğer oyunlar ise şöyle: Bira Fabrikası, Bütün Çılgınlar Sever Beni, Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz, Roberto Zucco, Hamlet, En Kısa Gecenin Rüyası.

KUMBARACI50’NİN KONUK EKİPLERİ

Altıdan Sonra Tiyatro, sezonu Pera’nın Zamanı ile açtı. Altı Üstü Oyun projesinin son iki oyunu, bu sezon izlenebilecek: Düşman ve Godot Bekle(Tİ)rken… Yalınayak Müzikhol bu sezon İstilacı ekibi ile Kumbaracı50 sahnesinde. Ayrıca birçok konuk ekibin sahne alacağını da ekleyelim.

5

BKM VE DOT’TA NELER VAR?

Yunus Emre Gümüş imzalı Kadınlar, Filler, Vesaireler ise BKM’de… DOT’ta ise yeni bir oyun var: Zinnie Harris imzalı Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? Dot7 serisinin ilk oyunu İyi Şeyler Olacak Diye Düşün de Kasım ayında izlenebilir. DOT’un diğer oyunları ise Bunu Ben de Yaparım, İki Kişilik Yaz, Yeni Öğretmenim Bir Canavar. Tüm oyunlar DotKanyonda’da…