Ana Sayfaİş DünyasıGirişim“Katma Değerli İş” Yaratmak İsteyenler İçin Disney Metodu

“Katma Değerli İş” Yaratmak İsteyenler İçin Disney Metodu

“Walt Disney Company”yi bugün dünyanın sayılı dev şirketlerinden biri haline getiren Walter Ellas Disney, herkesin bildiği adıyla Walt Disney, yükte hafif ama pahada ağır, katma değerli bir iş yaratmayı hedefleyenlere örnek olacak girişimcilerden. Bireysel ya da kurumsal hayata adapte edilebilen “Disney Metodu”, sizin de hayallerinizi gerçekleştirebilmenize yardımcı olabilir.

Walter Ellas Disney yani tüm dünyanın tanıdığı adıyla “Walt Disney”… 1901-1966 yılları arasında yaşamış; ABD’li yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen, animatör. Kardeşiyle birlikte kurduğu Walt Disney Productions’ı dünyanın en ünlü film üreticilerinden biri haline getiren ABD’li girişimci. Çocukların ve yetişkinlerin çok sevdiği Mickey Mouse’un yaratıcısı. Ve günümüzde Walt Disney Company, herkesin bildiği bir medya devi…

Walter Ellas Disney yani tüm dünyanın tanıdığı adıyla “Walt Disney”. ABD’li yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen, animatör.

Disney Metodu Nedir? 

Walt Disney’in “Disney Metodu”ndan söz etmek istiyoruz ki bu ünlü girişimcinin başarı sırrının bu yöntemde saklı olduğu söylenmekte. Şöyle ki Walt Disney’in projelerini hayata geçirdiği üç katlı bir binadan söz edilir. Bu binanın her katında farklı özelliklere sahip insanlara yer verir, Walt Disney… Binanın üçüncü katında hayalciler yani vizyonerler yer alır. Hayalciler, sınırsız düşünebilen ve düşüncelerini yazılı ya da sözlü ifade eden kişilerdir. İmkansız diye bir şey yoktur onlar için. Ürettikleri projeler kimi zaman rasyonel/ eleştirel kişilere çok uç gelebilir.

Binanın ikinci katında bu hayali gerçekleştirenler yer alır. “Gerçekleştirenler”, hayalcilerin hayallerini gerçekleştirmek üzere harekete geçen kişilerdir. “Nasıl”ı düşünürler ve bir eylem planı hazırlarlar.

Ve binanın birinci katı… Birinci katında ise bir hayali ayakları sağlam yere basacak hale getirecek olan analitik yani eleştirel kişiler bulunur. Gerçekleştirenlerin önerdiği adımları, sağduyu ile sorgulayan ve projenin ayaklarının daha sağlam yere basmasını amaçlayan kişilerdir; birinci katta oturanlar. Onların yaptıklarına tam anlamıyla eleştiri demek doğru olmaz. Projenin daha büyük ve güçlü hale gelebilmesi için sorular sorar, bunların yanıtlarını ararlar.

ABD California’daki Walt Disney Studios’tan bir kare.

Disney Metodunu Bireysel ya da Kurumsal Olarak Uygulayabilir miyiz? 

Kısacası bu üçlü katlı binada bir proje, hayal ile başlamış; ayakları yere basan hale gelince tamamlanmış. “Disney Metodu”nu bireysel ya da kurumsal olarak hayatımıza nasıl adapte edebiliriz? Bu üç katlı binanın mantığı, diğer girişimciler için bir yol haritası olabilir mi? Hatta yeni bir kariyer planlamak isteyenler, bir ürünü/ kitabı hayata geçirmek isteyenler, mevcut şirketini uluslararası arenaya açmak isteyenler için de yol gösterici olabilir mi? Olabilir!

Gelelim “Disney Metodu”nu hayatımıza nasıl adapte edebileceğimize… Öncelikle üç aşama olduğunu gördük, öyle değil mi? Amacımız tıpkı Facebook, Twitter, YouTube hatta Google gibi “yükte hafif ama pahada ağır, katma değerli bir iş” yaratmak olsun. Piyasa değeri çok yüksek olan bu şirketlerin kurucularının başlangıç hikayelerini hepimiz biliyoruz; hiçbirinin yatı, katı, uçak filoları yoktu. Hatta o meşhur evlerinin garajlarından çıkan başarı öykülerini çok duyduk, okuduk. “Yükte hafif ama pahada ağır katma değerli iş”, sadece bireysel anlamda bir başarı ölçütü de değil. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye’nin de böyle girişimlere, girişimcilere ihtiyacı var.

“Yükte Hafif Pahada Ağır Katma Değerli İş” Yaratmak

“Disney Metodu”nu üç adımda büyük katma değerli ürünü hayata geçirmek açısından değerlendirelim. Türkiye için de önemli bir konu olduğunun altını çizdik, o zaman harekete geçme zamanı! Hayalcilik, istek, azim ilk adım için hayati bir öneme sahip ama ardından doğru kişilerle, doğru planlama yapmalı ve en nihayetinde de size ait olan, satabileceğiniz yüksek katma değerli bir ürün/ marka oluşturmalısınız.

  • Öncelikle pozitif düşünen, yaratıcı kişiler olsun çevrenizde. Kendi hayallerinizi de ifade edebilin, onların hayallerini de ifade edebilmelerine olanak sağlayın.
  • Bu hayaller nasıl gerçekleşebilir? Planınız nedir? Nasıl bir adım izlenecek? Bu soruların yanıtları üzerinde çalışın.
  • Eğer sınırsız imkanlarınız olsaydı, “yükte hafif pahada ağır” bir ürün üretebilir miydiniz? Hayal kurun. Nasıl bir ürün olurdu? Tasarımı? Kimlere yönelik?
  • Bu ürünü nasıl hayata geçirebilirsiniz? Bir ekibe ihtiyacınız varsa, kimlerden oluşmalı? Ürünün maliyeti nedir? Hangi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz? Maliyetler düşürülebilir mi? Kar daha çok artırabilir mi? Bu soruların enine boyuna yanıtlarını arayın.
  • Yapıcı eleştirileri dinleyin. Eylem planında sizin görmediğiniz eksiklikleri onlar görebilir.
  • Hiçbir zaman o üç anahtarı unutmayın: Hayal kurmayı, gerçekleştirebilmeyi, analitik düşünmeyi… Bu üç özelliği özümseyenler, başarıya en yakın kişiler.

“Bunları Çalışarak Başarıyorsun” 

Her şey hayal kurmakla başlıyor ama Disney Metodu’na göre başarıya ulaşmak için iki adım daha var.

Bir hayaliniz var mı? Bir kitap yazmayı mı düşünüyorsunuz, bir iş kurmayı mı? Hayallerinizi kısıtlamadan düşünün. Dilediğiniz her şeyi! Hayallerin sınırı yok. Sonra “gerçekçilik” koltuğuna geçin ve hangilerinin hayata geçirebileceğini, daha önce kimlerin buna benzer işler yaptıklarını düşünün. “Mantıksız” bulduğunuz hayallerinizi de sıralayın. Son olarak da “uygulama” koltuğunuza geçin; bağlantılarınızı, bütçenizi kontrol edin. Bugünü, yarını, bir ay sonra yapabileceklerinizi sıralayın; bir eylem planı hazırlayın.

Bugün NLP’de de kullanılan modellerden biri olan “Walt Disney Stratejisi”, hedeflere ulaşmada en ideal yöntemlerden biri olarak gözüküyor, siz ne dersiniz? Denemeye değer, öyle değil mi?

Walt Disney’in 1959 yılında verdiği bir röportajdan alıntıyla noktayı koyalım:

“İnsanlar bazen başarının sırrını bilip bilmediğimi ve kendi hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürebileceklerini soruyorlar. Benim onlara cevabım şu: Bunları çalışarak başarıyorsun.”