Ana Sayfaİş DünyasıKendi Kendini Motive Et: Çalışmak İstemediğiniz Zaman Pomodoro Tekniğine Başvurun

Kendi Kendini Motive Et: Çalışmak İstemediğiniz Zaman Pomodoro Tekniğine Başvurun

Havalar ısındığı için çalışmakta zorlanıyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Tatile çıkana kadar günlerimiz deniz, kum ve güneşi hayal etmekle geçer. Tatilden dönünce de adapte olmakta zorlanırız.

Bu gibi durumlarda masamızda yığılan dosyaları bırakıp kaçasımız gelir. “Keşke yaz aylarında çalışmasak” diye söylenir dururuz. Her şeyi bırakıp bir sahil kasabasına yerleşmek herkesin, hemen yapabileceği bir şey olmadığı için kendimizi motive etmek durumundayız.

Hepimizin kendine göre bir çalışmaya teşvik yöntemi var elbet ama, aşağıda bahsettiklerimiz motivasyonu yükseltmede biraz daha etkili.

İşinizi Erteleyin Ama Akıllıca

Cuma gününe kadar yetişmesi gereken bir projeniz mi var? O zaman birkaç hafta sonra teslim etmeniz gereken o basit sunuma çalışmaya başlamanın tam sırası! Psikologlar en kolay görevden başlamaya ‘planlanmış erteleme’ diyor. Zaman zaman bir sürü işiniz varken bir anda evi temizleme başlamanız gibi.

Tabi bu şekilde işleri zamanında bitirmeniz pek de mümkün olmayabilir. Fakat bu eğilimi akıllıca kullanarak daha verimli çalışabilirsiniz. Örneğin; cuma gününe yetiştirmeniz gereken projeyi parçalara bölüp en kolay kısmından başlayarak çalışmak istemediğiniz zamanı değerlendirebilirsiniz. Bir kere üzerine gittiğiniz zaman zaten gerisi gelecektir.

25 Dakika Boyunca Çalışacağım

İşler artık erteleyemeyeceğiniz noktaya geldiğinde ve hala çalışmak için motivasyonunuz olmadığında telefonunuzun saatini 25 dakikaya ayarlayın. Bu süre boyunca e-postalarınızı kontrol etmeden, sosyal medyadan uzak durarak verimli bir şekilde çalışın. Pomodoro Tekniği adı verilen bu yöntemle büyük projeleri adım adım bitirebileceksiniz.

25 dakika çalışıp 5 dakika dinlenerek işlerinizi yorulmadan halledebilirsiniz.

Pomodoro Tekniği’nin Uygulanışı

  1. Yapmanız gereken işlerden en önemlisini seçin.
  2. Sayacınızı 25 dakikaya ayarlayın ve çalışmaya başlayın.
  3. Sayaç bitene kadar başka işlere odaklanmayın ve dikkatinizi dağıtmayın.
  4. Sayaç bittiğinde ise işe beş dakikalık bir ara verin. Bir şeyler için veya esneyin. Böylece görev sizi yormamış olacak.
  5. Tekrar edin.

Her 25 dakikaya pomodoro adı veriliyor. 4 pomodoroyu bitirdiğinizde 20 ile 30 dakikalık uzun bir mola verin. Bu sayede beyniniz rahatlayacak ve bir sonraki pomodoroya odaklanmak için sıfırlanmış olacak.

Tekniğe göre ara vermeniz gerekiyor ama genellikle sayaç bittiğinde kendinizi sayacı kapatıp çalışmaya devam etmek isterken bulacaksınız.

Çok zor gözüken işler küçük hilelerle daha kolay halledilebilir.

Aslında Motivasyona İhtiyacınız Yok

Çalışmak için çalışma isteğinin gelmesini beklemeye ihtiyacınız yok. İsteksizliğinizi ve yorgunluğunuzu bir kenara bırakıp işe koyulmak da mümkün. Bu gibi zamanlarda motivasyonunuzun olmaması aslında kafanızda kurduğunuz bir durum. Sadece bu hisleri göz ardı edip çalışmaya başlamanız gerekiyor.

Güzel bir sandviç ya da birkaç parça çikolatanın da yardımcı olabileceğinin notunu düşelim.