Ana SayfaSporKimi Ekstrem Kimi Geleneksel Ama Hepsi Çok Eğlenceli! Dünyadan ve Türkiye’den Sıra Dışı Spor Dalları…

Kimi Ekstrem Kimi Geleneksel Ama Hepsi Çok Eğlenceli! Dünyadan ve Türkiye’den Sıra Dışı Spor Dalları…

Onlar futbol kadar popüler değil ama dünyanın dört bir tarafından pek çok meraklıları var. Limbo pateninden yanardağ sörfüne, ‘rahvan binicilikten ‘buzkashi’ye kimi ekstrem, kimi absürt kimi de yüzyıllardır süregelen geleneksel spor dallarını bir araya getirdik…

Yanardağ Sörfü

Öncelikle koruyucu kıyafetleriniz, dizlikleriniz ve başlığınız olacak. Daha sonra özel kontrplaktan yapılmış sörf tahtasıyla aktif bir yanardağın tepesinden aşağı 80 km hızla sörf yapacaksınız. 725 metre boyunca üstelik! Çılgınlık değil de nedir?! Yanardağ sörfünün yapıldığı en önemli lokasyonlardan biri, Orta Amerika’da, Nikaragua’daki Cerro Negro Yanardağı.

Limbo Pateni

Adını ‘Limbo dansı’ndan alan Limbo Pateni, Çin ve Hindistan’da düzenlenen ekstrem sporlardan. Esneklik, denge ve güç gerektiren ‘Limbo Pateni’nde sporcular; ayak ve kollarını 180 derece yana açarak ve vücutlarını yere değecek kadar öne eğerek paten kayıyor! Amaç yerden 50 cm bile yükseklikte olmayan çubuğa dokunmadan kayabilmek… Farklı kategorileri var, en ünlüsü de otomobil altına girerek paten kaymak! Boy kısalığı ve esneklik avantaj olduğundan, sporcuların genellikle yaşı küçük.

Zorbing

Büyük, içi görülen şeffaf bir balonun içinde yüksek bir noktadan aşağı doğru yuvarlanarak yapılan Zorbing, Yeni Zelanda’da 2000 yılından bu yana yapılıyor. Balonun içinde kimi zaman sabitlenen, kimi zaman da özgür bırakılan tek ya da iki kişi yer alıyor. Yuvarlanılan yer/ yamaç ise önceden belirleniyor ve özel olarak bu spor için hazır hale getiriliyor.

Peynir Yuvarlama

Zirveden bırakılan üç buçuk kiloluk bir tekerlek Gloucester peyniri yuvarlanırken yarışçılar da onun peşinden koşuyor ve bitiş çizgisine ilk ulaşan kişi, peyniri kazanıyor! Amaç, peyniri yakalamak ama peynirin hızının saatte 112 kilometreye kadar çıktığı düşünülürse, o kadar da kolay değil! Eğlenceli ama tehlikeli. Bilek burkulmaları, kırıklar gibi birçok sakatlanma yaşanıyor. İngiltere’nin Brockworth köyündeki Cooper’s Tepesi’nde düzenlenen etkinlik, ABD ve Kanada’da da yaygınlaştı. Oyun, mayıs veya hazirana aylarında, Paskalya’dan yedi hafta sonra 50’nci gün olan Hamsin Yortusu’nun ertesi günü organize ediliyor.

Shin Kicking

ABD’de spora dönüşen Shin Kicking’in çıkış yeri Finlandiya. Bir şaka olarak ortaya çıkan bu ilginç sporda, sporcular incik kemiklerini koruma yastığıyla sarıyor. Bu yastığın içinde ise talaş ve saman var. Daha sonra sporcular birbirlerini hırpalamaya başlıyor ve biri pes edene kadar bu ‘hırpalama’ devam ediyor.

Buzkashi (Keçi Kapmaca)

Kırgızlar ve Afganların ata sporu. Türki Cumhuriyetler’de ‘kökbörü’ yani ‘bozkurt’ adıyla anılıyor. Türkiye’de ise Van’ın Ulupamir Köyün’deki Kırgız Türklerince de oynanıyor. At üstünde oynanan ve poloya benzeyen bu oyunda iki rakip takım, genişçe bir çayırlık alanın ortasına konulan başı kesik keçi/ oğlak gövdesine ulaşmak için yarışıyor. Ölü keçiyi ya da oğlağı alan kişi, diğer oyunculara paslıyor. Hayvanı kaleye ulaştıran takım kazanıyor. Takımların yaş ortalaması 40.

Atlı Okçuluk

Uluslararası literatürde ‘Part Atışı’ olarak isimlendiriliyor. At üzerinde geriye doğru giderken yapılan ok atışının en başarılıları ve uygulayıcılarının da Türkler olduğu biliniyor. Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından yaşatılmaya çalışılan ve büyük ustalık gerektiren bir spor dalı.

Kızak Yarışları

Uluslararası yarışma niteliği kazanan tek kişilik ‘luge’ ve çift kişilik ‘bob’ kızak yarışlarına benzeyen kızak yarışlarının yerel adı kayık yarışları. Amaç, su dökülerek dondurulmuş eğimli kızak yolundan vücudun herhangi bir bölgesinden yardım almadan yukarıdan aşağıya doğru özel ağaçtan yapılmış kızak/kayıkla en uzağa gitmek. 600 yıllık bir gelenek. Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından da destekleniyor. Eğlenceli olduğu kadar gelecek nesillere de ulaşabilmesi için birçok organizasyona imza atılıyor.

Rahvan Binicilik

Atın ‘tek ayak’ koşma stiline ‘rahvan’ deniyor. Atın aynı taraftaki ayaklarının birlikte hareket ettiği ve binicisini sarsmayan bir koşu şekli… Amaç, binici ve teçhizatın en uzun mesafeye, en kısa zamanda, en az enerji harcayarak ulaşabilmesi. Bu spor dalı da Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından desteklenen ve Türklerin ‘usta’laştığı alanlardan.