Ana SayfaTeknolojiKimi YouTube Kanalıyla Kimi Yazdığı Uygulamayla Kimi de Kendi İnternet Sitesiyle Dolar Milyoneri Oldu… Bu Çocuklar Bir Harika!

Kimi YouTube Kanalıyla Kimi Yazdığı Uygulamayla Kimi de Kendi İnternet Sitesiyle Dolar Milyoneri Oldu… Bu Çocuklar Bir Harika!

Dünyanın en genç dolar milyonerlerinden biri olan Nick D’Aloisio’dan 15 yaşındayken Facebook benzeri bir sosyal medya sitesi kuran Juliette Brindak’a, onlar çok küçük yaşlarda tanınan hem zeki hem de zengin çocuk ve gençler… Yakın bir zamanda teknoloji devleri arasında isimlerini görürseniz şaşırmayın!

Nick D’Aloisio

Medya Kuruluşlarını Peşinden Koşturdu

1995 İngiltere doğumlu Nick D’Aloisio, 15 yaşında kendi yazdığı Summly adlı mobil uygulama ile tanındı. Ünlü medya kuruluşlarının haberlerini cep kullanıcıları için özetleyen bu uygulamayı milyonlarca dolara Yahoo’ya sattı. Taraflar fiyat açıklamasa da haber ajansları o yıllarda 30 milyon dolardan söz etti! Summly, 2012’de Apple Store’da da en çok indirilen ve kullanılan uygulamalar arasındaydı.

Evan (EvanTube) 

8 Yaşında Milyoner Oldu

Şu anda 11 yaşında ama o, henüz 8 yaşındayken YouTube’dan 1 milyon dolar kazanmasıyla adını duyurdu. YouTube üzerinden kendine özel bir kanal açtı ve adını EvanTubeHD koydu. Bu kanalda babasının da yardımını alarak oynadığı oyuncakları videolarla tanıttı ve onlar hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Evan fenomen oldu ve aldığı reklamlardan milyon dolarlar kazanıyor. Soyadı ve ailesi ‘gizli’.

Jaylen Bledsoe 

13 Yaşında Şirket Kurdu

13 yaşında, kendi adını kullanarak Jaylen Technologies adlı bir şirket kurdu. İki yıl sonra yüzlerce kişinin patronu olmuştu! Bilgi teknolojisi ve grafik tasarım üzerine bir şirket olan Jaylen Technologies’in şu anda CEO’su. 3 buçuk milyon dolar kazanan 18 yaşındaki Bledsoe, başka yatırımlar da kovalıyor. Aynı zamanda çok iyi bir konuşmacı.

Juliette Brindak 

Hobi Olarak Başladı 15 Milyon Dolar Kazandı

17 yaşında milyonlarca dolarlık bir servete sahip olan Brindak, 15 yaşındayken Facebook benzeri bir sosyal medya sitesi (Miss O & Friends) kurdu ve kısa sürede aylık 10 milyon ziyaretçiyi aşan bir sosyal medya ortamı oluşturdu. 1989 doğumlu ABD’li genç girişimci, hobi olarak başladığı işten 15 milyon dolarlık gelir elde etti.

Tyler Dikman

Limonata Satıyordu…

15 yaşında, bilgisayar parçası satarak milyoner oldu. 5 yaşında pazarda limonata satarak iş hayatına atılan Dikman, saatlik 22 dolarlık kazancını önce 64 dolara çıkardı; daha sonra ise 11 yaşında Cooltronics.com’u kurarak banka hesabına milyon dolarlar ekledi. O şimdi en genç milyonerlerden biri.

Michael Furdyk

Hem Ticaret Hem Teknoloji

Küçük yaşlarda web sitesi yapıp açık artırma ile satan Furdyk, ilk önemli satışın ardından milyonerler kulvarına yükseldi. ‘17 yaşında bir milyoner’ olarak ünlü TV programcısı Oprah Winfrey’in programına konuk oldu. Bir teknoloji dergisi yapıp onu da sattı. Şu anda TakingITGlobal.org sitesi ile maddi imkansızlıklarla boğuşan, çocuğunun eğitimi için geliri olmayan ailelere yardım ediyor. Tabii ki gelirini de artırıyor.

Ben Pasternak 

Oyun O’nun İşi

2000 yılında ABD’de dünyaya gelen Pasternak, 16 yaşında dolar milyoneri oldu. Pasternak’ın yaptığı uygulama (Impossible Rush), App Store’dan 1.3 milyon kez indirildi. Oyun ise çok basit; geometrik şekillere dayanıyor ve hızlı reflekslere sahip olmak gerekiyor. Uzun süre App Store’da ‘En İyiler’ listesinden inmedi. Daha sonra ‘One’ ve ‘Flogg’ adlı uygulamalara da imza attı. Uygulama geliştirmeye devam ediyor. Silikon Vadisi’ndeki birçok yatırımcı, Pasternak’ın peşinde.

Isaiah Turner

Hack’lediği Şirkette İşe Alındı

18 yaşında bir hacker. Yo adlı aplikasyonu hack’lemesinin ardından tanındı. Aplikasyon da bu hack’lemenin ardından daha popüler oldu ve şirketin CEO’su Turner’ı işe aldı. Online yemek siparişi servisi MunchQuick’te CTO olarak görev aldı. Arkadaşı Ben Pasternak ile Facebook ve Snapchat’e rakip olabilecek Monkey’yi kurdu. 5 haftada 215 bin kullanıcıya ulaşan uygulama, Apple Store’da en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında ilk 25’te yer aldı.

Robert Nay

O da Oyunla Milyoner Oldu

Şu anda 20 yaşında olan Robert Nay, 14 yaşında hiçbir kodlama deneyimi olmadan kendini geliştirdi ve kod yazmaya başladı. Bir ay içerisinde Bubble Ball adlı bir oyun yazdı ve oyunu AppStore’da ücretsiz olarak yayınladı. Bubble Ball, iki hafta içerisinde bir milyon kez indirildi; hatta Angry Birds’ün tahtını salladı. O dönem iki milyon dolar kazanan Nay, kendi şirketi Nay Games’te yeni oyunlar geliştirmeye devam ediyor.

Ashley Qualls

Sitesinin 7 Milyon Kullanıcısı Var

14 yaşındayken HTML öğrenmeye başlayan Qualls, tasarımlarını sergilediği Whateverlife.com adlı bir site kurdu. İlk başlarda siteden trafik alamadı. MySpace ve sosyal ağlar üzerinden daha kişiselleştirilmiş bir düzen oluşturdu, Google Adsense’e katıldı ve reklamlardan gelir elde etmeye başladı. Sitesinin yedi milyonu aşkın kullanıcısı var. 1990 doğumlu genç girişimci, günümüzde reklamlardan milyon dolarlar kazanıyor.