Ana SayfaTeknolojiKiminle Mesajlaştığınıza Dikkat Edin! Yapay Zeka’nın Son Hamlesi: Chatbot.

Kiminle Mesajlaştığınıza Dikkat Edin! Yapay Zeka’nın Son Hamlesi: Chatbot.

Dünyada ve Türkiye’de pek çok şirketin yoğun markajı altındaki ‘Chatbot’un popülerliği artıyor. Araştırmalara göre, öyle bir zaman gelecek ki pek çok kişi eşinden daha fazla botlarla iletişim kuracak! En başarılı örnekleri derledik…

Siz soruyorsunuz (konuşuyor ya da yazıyorsunuz), ‘o’ anında cevaplıyor. Anlıyor, yorumluyor, cevap veriyor. ‘Yapay Zeka’ destekli platform ‘Chatbot’, makinaların insanlarla, insanların diliyle iletişime geçme yolu olarak tanımlanabilecek. Web siteleri, sosyal ağlar, akıllı telefonlar ile hayatımıza giren uygulamalara şimdi bir de anlık mesajlaşma servisleri eklendi. Günümüzde binlerce şirket, hatta ünlü isimler de chatbot kullanıyor.

2020’de İşletmelerin Yüzde 80’i Chatbot Talep Edecek

Facebook Messenger, Viber, Skype gibi mesajlaşma servisleri chatbotlara ev sahipliği yaparken web siteleri ve mobil uygulamalar da chatbotların hayat bulduğu diğer alanlar. Eylül 2016’da 33 bin olan Facebook Messenger bot sayısının Nisan 2017’de 100 bine çıktığı göz önüne alınırsa, yükselişin hızla devam edeceği kesin. Ayrıca insanlarla yazılı veya sözlü olarak etkileşime giren bu ‘Yapay Zeka’lar, Nesnelerin İnterneti sayesinde hayatımıza daha çok sızacak. Buzdolabından klimaya, tüm akıllı cihazları konuşarak kontrol edebileceğiz.

Dünyada ve Türkiye’de pek çok şirketin yoğun markajı altındaki ‘Chatbot’un popülerliği neden bu kadar artıyor? Müşterilerine ürün ve hizmetlerini anlatmak, onlara destek vermek, hizmetlerin detaylarını optimize etmek, hatta satış yapmak için kullanılan ‘Chatbot’lar, işe alınacak elemanlar için mülakat bile yapabiliyor.

Business Insider’ın raporuna göre 2020 yılı itibariyle işletmelerin yüzde 80’i chatbot talep edecek. Gartner’a göre ise önümüzdeki üç yıl içinde chatbotlar müşteri destek etkileşimlerinin yüzde 85’ini gerçekleştirecek. Ortalama tüketici, eşinden daha fazla iletişim kuracak botlarla!

Einstein ve Örümcek Adam ile Sohbet 

Albert Einstein’in uzay, zaman ve hayatın anlamı hakkında sorduğunuz soruları cevaplamasını istemez miydiniz? National Geographic’ın Genius adlı botu sayesinde bu mümkün(dü)! Nisan ayında Facebook Messenger bot olarak hayata geçirilen Genius’ta, sizi karizmatik bir Einstein karşılıyor ve onunla sohbet ediyordunuz ki ne yazık şu anda aktive değil. Bu iyi bir reklam kampanyasıydı; ünlü belgesel kanalı National Geographic’in kampanyası… Albert Einstein’ın hayatını anlatan Genius/Deha adlı dizinin Facebook’taki Chatbot uygulamasını, başarılı örnekler arasında saymak mümkün.

Bir süper kahraman ile sohbet etmeyi herkes istemiştir! Marvel’in Spiderman’inden yani Örümcek Adam’ından söz ediyoruz. Bu yıl vizyona giren son Spiderman filmi (Secret Empire) için iyi bir kampanya olduğu kesin (Yine Facebook Messenger üzerinden).

Geçen yıl tanıtılan Whole Foods’un Facebook’taki Chatbot uygulaması, başarılı örnekler arasında. Tarifler, ürünler, öğünler hakkında -Messenger’ı terk etmeden- bilgiler veren adeta bir gurme var karşınızda. İleride yemek kuponları da verilebilecek, hatta alışverişe yönlendirecek.

Harper Collins’in Facebook’taki botu, kitap kurtları için. Siz favori kitaplarınızı sıralıyorsunuz, o da size yeni öneriler veriyor. Şimdiye dek genç okuyucu kitlesine hitap ediyordu, bu yıl itibariyle yetişkin ve ne istediğini bilen edebiyatseverler için de bir bot var: Book Genie… Her yaştan kitap meraklısının sorularını ‘zevkle’ yanıtlıyor.

‘Sıcak, Venti, Karamel Şuruplu, Laktozsuz Latte’yi Anlayan Bot! 

Starbucks’ın Barista bot’u ise size kahve söylüyor! Üstelik karışık siparişleri ya da özel istekleri de algılayabiliyor. Hani arkadaşlarınıza sipariş verdiğinizde “Lütfen yazar mısın, unutabilirim” dedikleri kahve isteklerini bile! “Sıcak, venti, decaf (kafeinsiz), karamel şuruplu, laktozsuz latte” örneğinde olduğu gibi. Facebook Messenger’daki bu Chatbot uygulaması, “karışık” ve özel istekleri anlayabildiği için alkışı hak ediyor.

Yabancı dil öğrenmek için iyi bir uygulama olan Duolingo, chatbot servisiyle, “Acaba doğru telaffuz ediyor muyum?” kabusuna son veriyor. Günün hangi saati olursa olsun, utanmadan sıkılmadan sohbet edebiliyorsunuz. “Aman yanlış mı söyledim, bir türlü öğrenemedim, o kelimeyi aklım bir türlü almıyor” derdi yok çünkü bilgisayarlar sizi asla yargılamaz!

Türkiye’de Chatbot Kullanımı 

Elbette ülkemizde de Facebook üzerindeki chatbot servisiyle hizmet veren şirketler var: Armut, Burger King, Getir, Domino’s Pizza, Yataş, Toyota ve belli başlı su markaları (Nestle Pure Life, Saka Su) chatbot’ları hayata geçirenler arasında.

Chatbotlar gelişmeye devam ederken müşterileriyle bağlarını sağlamlaştırmak isteyen irili ufaklı pek çok markanın da -üstelik yakın bir zamanda- chatbotları kullanmaya başlayacağı, zor bir tahmin değil. Einstein ya da Örümcek Adam ile sohbet etmek gibi ustaca düşünülmüş kampanya örneklerini de merakla bekliyoruz.