Ana SayfaYaşamKişisel GelişimKitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanan 8 Faydası

Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanan 8 Faydası

İnternet ve sosyal medya platformlarının olumlu etkilerinin yanında kitap okuma alışkanlığını azaltması gibi olumsuz etkileri de var. Oysa ki bilim insanları her gün kitap okunması gerektiğinin altını çiziyor. Bilimsel araştırmalara göre kitap okumanın pek çok yararı var.

İnternet ve sosyal medya platformlarının olumlu etkilerinin yanında kitap okuma alışkanlığını azaltması gibi olumsuz etkileri de var. Oysa ki bilim insanları her gün kitap okunması gerektiğinin altını çiziyor. Bilimsel araştırmalara göre kitap okumanın pek çok yararı var

Her zaman yeni yıl planlarında yer alır: Bu yıl daha fazla kitap okuyacağım, çocuklara birçok yeni kitap önerisi vereceğim, yeni çıkan kitaplar kadar klasikleri tekrar okuyacağım, vs. Kaç kişi bu plana sadık kalıyor? Aşağıda yer vereceğimiz bilimsel araştırmalar belki planlarınıza sadık kalmanız için sizi motive eder. Bilim insanlarının “Her gün kitap okunmalı” tavsiyesine kulak verin, pişman olmayacaksınız.

Her Yaşta Sözcük Dağarcığını Geliştiriyor

Londra Üniversitesi’nin 16-42 yaş aralığındaki katılımcılar ile gerçekleştirdiği bir çalışma; sözcük dağarcığı ve dil öğrenme kapasitesinin yaşa bakmadığını ortaya koyuyor. Gençlerin test skoru yüzde 55, daha ileriki yaştaki katılımcıların ise yüzde 63. Düzenli kitap okuma alışkanlığı, hangi yaşta olursanız olun sözcük dağarcığınızı geliştiriyor, bilinenin aksine bir dili layıkıyla öğrenmek yaşa başa bakmıyor.

Kitap okumak, her yaşta sözcük dağarcığını geliştiriyor.

Çocuk kitapları da çocuklara televizyona kıyasla yüzde 50 oranında daha fazla kelime öğretmekte… California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kelime dağarcığı geniş olan kişiler, yalnızca okuma testlerinde değil, diğer derslerde de daha başarılı.

Stresi Azaltıyor 

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre stresi azaltan en etkili yollardan biri de her gün düzenli olarak kitap okumak. Yürümek, müzik dinlemek, keyifle bir çay ya da kahve içmekten daha etkili. Kan basıncı ve kas tansiyonu kontrol edilerek yapılan ölçümlerde, sayfaları çevirmeye başladıktan altı dakika sonra stres seviyesi düşüyor. Bir nevi antidepresan!

Bilim Kurgu/Fantezi Türünün Yararları 

ABD New York’taki New School for Social Research araştırmacılarına göre bilim kurgu türündeki kitaplar, fantastik edebiyat diğer insanların ruh hallerini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Bir toplumda güçlü bağların kurulması için bireylerin kitap okuma alışkanlığı edinmesinin önemine dikkat çekiliyor. Empati kurabilmek için de kitap okumak gerekli.

Özgüven Kazandırıyor 

Kitap kurtları, içe dönük olarak gözükse de iç dünyaları çok zengindir.

“Quiet: The Power of Introverts” kitabının yazarı Susan Cain, özellikle çocuklarda kitap okumanın yararları üzerine duruyor: “Çocuk kitapları, entelektüel ve duygusal açıdan çocuğun iç dünyasını zenginleştiriyor; özgüvenini sağlamlaştırıyor.” Kitap kurtlarının sessiz, sakin olduğuna bakmayın; iç dünyaları herkesten zengin, yaratıcı…

Yaşlanmanın Olumsuz Etkilerini Azaltıyor 

Neurology dergisindeki bir araştırma, 89 yaşına kadar yaşamış olan 294 kişiyi kapsıyor. Bu araştırmanın sonuçları da çarpıcı: Kitap okumak gibi zihin uyarıcı aktivitelere daha fazla zaman ayıran kişiler, yaşlanmanın olumsuz etkilerine daha az maruz kalıyor. Örneğin, hafıza kaybı kitap okuma alışkanlığı olan kişilerde daha az görülüyor. Aynı şekilde Alzheimer’a karşı da bir kalkan olabilir! “Proceedings of the National Academy of Sciences’ın araştırması; beyni normalden fazla çalıştıran hobilerin, Alzheimer olma riskini önemli oranda düşürdüğünü ortaya koyuyor. Kitap okuyalım, bulmaca çözelim!

Zihin uyarıcı aktivitelere daha fazla zaman ayıran kişiler, yaşlanmanın olumsuz etkilerine daha az maruz kalıyor. Kitap okumak da bu aktivitelerden biri.

ABD’de Emory Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre ise iyi bir kitap okuyucusunun beyni daha fazla çalışıyor; beyinde kas hafızasına benzer şekilde devam eden nörolojik değişiklikler meydana geliyor.

Uyku Kalitesini Artırıyor 

Doktorların tavsiyesi: Yatmadan önce zihninizi sakinleştirecek aktivitelerle meşgul olun. Örneğin; kitap okumak gibi… Akıllı telefonların ekran ışıkları, uykuya dalmanızı zorlaştırıyor çünkü beyne uyanma sinyalleri gönderiyor. Loş bir ışıkta kitap okumayı deneyin.

Açık Fikirli Kişilerin de Hobisi

The Creativity Research Journal’da yayınlanan bir çalışma, düzenli olarak kitap okuyan kişilerin daha açık fikirli olduğunu, dolayısıyla daha çok insanla arkadaşlık kurabildiklerini ortaya koyuyor. Kitap okuyanların, daha iyi dinleyici oldukları da kesin. İngiltere’deki Kingston Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının kitap okumanın faydaları hakkında yaptıkları bilimsel çalışmanın sonuçları da dikkate değer: Kitap okumak, insanların sosyal çevrelere daha kolay adapte olmalarına neden oluyor, empati duygusunu geliştiriyor.

Başarılı Kişilerin En Önemli Alışkanlığı: Kitap Okumak

Başarılı üst düzey yöneticilerin en önemli ortak özelliklerinden biri de çok genç yaşlarından itibaren kitap okuma alışkanlığı edinmiş olmaları.

İşlerinde başarılı olan üst düzey yöneticilerin ortak özelliklerinden biri de düzenli olarak kitap okumaları. Ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar, gün içerisinde kendilerine zaman ayırıyor ve kitap okumadan günü kapamıyorlar.