Ana SayfaYaşamKitapları, Filmleri, Video Oyunları, Şimdi de Dizisi… Tolkien’in Muhteşem Evreni Orta-Dünya ve Irkları, Yeniden Uyarlanıyor

Kitapları, Filmleri, Video Oyunları, Şimdi de Dizisi… Tolkien’in Muhteşem Evreni Orta-Dünya ve Irkları, Yeniden Uyarlanıyor

Fantastik edebiyatın büyük ustası J.R.R. Tolkien’in başyapıtı Yüzüklerin Efendisi, şimdi de dizi oluyor. Kötülüklere karşı iyinin mücadelesini olağanüstü bir evrende; insanlar, Hobbitler, Elfler, Cüceler, Troller, Goblinler, Entler, Troller ve zalim Orklar üzerinden anlatan bu önemli eserin yayın haklarını ise Amazon satın aldı.

Yüzüklerin Efendisi efsanesine, o sıra dışı evreni kurgulayan yazara, J.R.R. Tolkien’in hayatına kısaca göz gezdirerek başlayalım. Zaten böyle bir hayal gücünün nasıl böyle bir eser ortaya koyduğuna dair Tolkien’in yaşam öyküsünde pek çok dönüm noktası mevcut…

J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien), 1892 yılında Güney Afrika’da dünyaya geldi; üç yaşında İngiltere Birmingham’a, annesinin yanına yerleşti. Sarehole adlı köyün ünlü yazarın hayal dünyasında büyük etkisi olduğu söylenir, hatta Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitaplarındaki Shire köyünün ilham kaynağı olarak bilinir.

Tolkien’in dünya dillerine ve etimolojiye olan büyük tutkusu, eserlerindeki yapay diller ve alfabelerin nasıl bir zihnin ürünü olduğunun en büyük kanıtı olsa gerek… Tolkien, İngiliz Dili’nin kökeni olan ve İngilizcenin şekillenmesine katkıda bulunan antik dilleri araştırmış, İskandinav Dilleri’nden de etkilenmiştir. (Bilindiği üzere İngilizce, Hint-Avrupa Dil Ailesi’nin Avrupa Kolu’nda bulunan Anglo-Sakson dil grubunun üyesi… Anglo-Sakson Dil Grubu, Keltçe ve Latinceyle beraber büyük ölçüde İskandinav Dilleri’nden etkilenmiştir.)

‘Fantastik edebiyat’ın gidişatını değiştiren yazar J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien).

İskandinav, Fin ve Kelt Dilleri’nin yanında bu kültürlerin mitolojilerinden ve halk edebiyatından da etkilenen Tolkien, öyle büyüleyici bir evren kurgulamıştır ki… Orta-Dünya Evreni’ndeki Elfler, Cüceler, Troller, Goblinler, Entler ve daha birçok Orta-Dünya ırkı…  Bu ırklara kendi evreninde yeni bir yorum getiren ünlü yazar, her birine birer dil ve bu dillerin lehçelerini yazmıştır. Elfçe, Cüce Dili Khuzdul, Orta-Dünya’da farklı kültürlere sahip insanlara ait farklı lehçeler… Örneğin; Yüzüklerin Efendisi’ndeki Rohan Halkı, Rohirric adlı bir lehçeyle konuşurken Hobbit’teki Dale halkı ,Viking Dili’ne yakın bir lehçede konuşur. Orkların dili Kara Lisan (Melkian) ve daha birçok yapay dil, akademik çalışma gerektirebilecek nitelikte karmaşık ve derindir. Ne müthiş bir hayal gücü ve yaratıcılık!

Yazarın kurguladığı Orta-Dünya, I. Dünya Savaşı’ndan da izler taşır. Savaşa muhabere teğmeni olarak katılıp Fransa’da cepheye gitmiş ama cepheden ayrılmak zorunda kalmıştır. Oxford’a dönerek 1925 yılında Anglo-Sakson profesörü olmuştur.

Dil Profesörü, Masal Kitabı Yazar mı?!

Tolkien, çocuklarına, kurguladığı evrende geçen öyküler anlatır ve bu öyküler arasında Bilbo Baggins adında küçük, neşeli bir canlının, kullanana görünmezlik bahşeden bir yüzük bulmasıyla ilgili bir öykü de yer alır. Bu öykü, 1937 yılında kitap haline getirilmiş ve Hobbit yayımlanmıştır. Bir dil profesörünün masal kitabı yazmasını gülünç bulur bazı çevreler! Tolkien olumlu eleştirilerden ve okurlarından güç alıp Hobbit’in devamı niteliğindeki Yüzüklerin Efendisi serisini kaleme alır. Yüzüklerin Efendisi, Hobbit’te kurgulanmış öyküyü sürdürür ama bunu daha ağır bir dille yapar. Hobbit’in masalsı anlatımı, Yüzüklerin Efendisi kitaplarında yoktur. Seri, üç kitaptan oluşur: Yüzük Kardeşliği, İki Kule, Kralın Dönüşü. Yazar, en sevilen başyapıt üçlemesini, 1957 yılında tamamlamıştır.

Yönetmen Peter Jackson, Ian McKellen ile film setinde… ‘Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gandalf karakteriyle hafızalara kazınan İngiliz oyuncu Ian McKellen, önemli bir Shakespeare oyuncusu olarak da tanınır.

J.R.R Tolkien, Oxford’taki görevinden 1959’da emekli olmuş ve son yıllarında Silmarillion adlı eseri üzerinde çalışmıştır. Tolkien, Silmarillion’da, Hobbit’teki ve Yüzüklerin Efendisi’ndeki olaylara ve karakterlere derin bir geçmiş yazıyor ve Orta-Dünya adını verdiği evrene de tutarlı bir mitolojik köken oluşturuyordu. Ne yazık ki Tolkien, 2 Eylül 1973’te, Silmarillion’u tamamlayamadan hayata gözlerini yumdu. Oğlu Christopher, babasının notlarını derleyerek Silmarillion’ı tamamladı ve kitap, 1977 yılında yayımlandı.

12 Dalda Oscar 

Fantastik edebiyat denince ilk akla gelen ünlü yazarın etkileri, müzikten edebiyata; sinemadan video oyunlarına dek geniş bir alanı kapsar. Ve tabii ki sinema… Yüzüklerin Efendisi’nin 2001’de gösterime giren ilk bölümü Yüzük Kardeşliği’nin başarısını bilmeyen yok! Serinin yönetmeni Peter Jackson; Viggo Mortensen, Ian McKellen, Cate Blanchett, Hugo Weaving, Christopher Lee, Elijah Wood gibi usta oyunculara filmlerinde yer vererek kült bir sinema eserine imzasını atmıştır. 2002 yılında İki Kule’nin gösterime girmesiyle beyazperdedeki başarısını ikiye katlar bu seri… 2003 yılında ise Kralın Dönüşü filmiyle büyük bir rekora imza atılır ve ‘En İyi Film’ dahil tam 12 dalda Oscar Ödülü kazanır.

Yönetmen Peter Jackson; Viggo Mortensen, Ian McKellen, Cate Blanchett, Hugo Weaving, Christopher Lee, Elijah Wood gibi oyunculara filmlerinde yer vererek kült bir sinema eserine imzasını attı.

Tolkien’in, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncül kitabı olarak da görülen Hobbit’ten, Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan üç filmlik Hobbit macerasının ilk bölümü ise ‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk/The Hobbit: An Unexpected Journey’dir (2012). Bu sefer Bilbo Baggins’in gençliği konu edilir. ‘Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları’ (2013) ve ‘Hobbit: Beş Ordunun Savaşı’ (2014) filmleriyle de üçleme tamamlanır.

Frodo Baggins rolüyle ünlenen Elijah Wood (üstte solda) ve Sean Astin (Sam).

Video oyunlarında da Tolkien’in etkisini görürüz: Warcraft, Warhammer, Elder Scrolls, Dark Souls gibi dev bütçeli oyunlarda usta yazarın kurguladığı ırklar yer alır ve Tolkien eserlerindeki karakterlere göndermeler yapılır.

Yayın Haklarını Amazon Satın Aldı 

Fantastik edebiyatın büyük ustasının başyapıtı olan Yüzüklerin Efendisi, şimdi de yeniden uyarlanmaya hazırlanıyor. Yayın hakları Amazon tarafından satın alındı. Amazon, ‘The Fellowship of The Ring’ (Yüzük Kardeşliği) öncesini anlatan çok sezonlu bir dizi için anlaşma yapıldığını ve anlaşmanın ‘The Lord of the Ring’ spin-off dizilerini de kapsadığını açıkladı. Amazon Studios, Tolkien’in eserine sadık kalınacağını ve daha önce keşfedilmemiş Orta-Dünya maceralarının da konu edileceğini belirtti ama henüz yönetmen, senarist ya da kadro belli değil.

Anlaşmanın Amazon’a maliyetinin de ortalama 250 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor.

Kötülüklere karşı iyinin mücadelesini, çağdaş dünyayla çatışma içindeki doğa ve hırsın dostluk üzerindeki yozlaştırıcı etkisini olağanüstü bir evrende; insanlar, Hobbitler, Elfler, Cüceler, Büyücüler, Troller ve zalim Orklar üzerinden anlatan bu önemli başyapıtın, dizi versiyonu nasıl olacak? Amazon, bu işin üstesinden kalkabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.