Ana SayfaBizden HaberlerSadece iş değil, “değer” yaratıyoruz

Sadece iş değil, “değer” yaratıyoruz

Atatürk 1922 yılında yaptığı bir konuşmada; “Hükümetin en verimli ve en önemli vazifesi milli eğitimle ilgili işlerdir. Bu işlerde başarılı olabilmek için öyle bir program takip etmeye mecburuz ki, o program milletimizin bugünkü haliyle, sosyal, hayati ihtiyacıyla, çevre şartlarıyla ve çağın gerekleriyle tamamen uygun ve uyumlu olsun. Bunun için büyük ve fakat hayali ve karmaşık düşüncelerden tamamen sıyrılarak gerçeği etkili bir bakışla görmek ve el ile temas etmek lazımdır. Teşebbüs edilecek şeyin neden ibaret olduğu ancak bu şekilde kendiliğinden ortaya çıkar…” demiştir. Konuşmasında eğitimin önemini vurgulamakla birlikte aslında bizlere sorun çözmenin en güzel yolunu göstermektedir; birebir temasta bulunmak.

TEB KOBİ Bankacılığı‘nın yaptığı işlerden sorumlu olarak, şunu diyebilirim ki, bizler banka olarak KOBİ’lerimiz ile ilişkilerimizi sadece ticari boyutta tutmuyor, birebir temasta bulunarak onlara çok farklı konularda destek olmayı amaçlıyoruz, bunun için de birbirinden farklı, “bankada bunun da ne işi varmış” dedirten ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile onların büyüme, gelişme yolunda “Danışman Banka” sıfatı ile yanlarında yer almak için çalışıyoruz. Bunu gerçekten altını doldurarak yapmaya çalışıyoruz.

Bu doğrultuda yaptığımız işlerden biri de KOBİ Danışmanları oldu.

KOBİ Danışmanları projesi aslında 3 yıl önceye uzanan bir proje. Bunu ilk olarak 3 yıl önce hayal ettik ve bugün geldiğimiz noktada hayalimizi birlikte gerçekleştirdiğimiz  250 rehber ve uzmanımız var. Bu uzun, bir o kadar da zor bir yol aslında. Peki neden zoru tercih ettik ? Güzel ve geniş kapsamlı bir reklam kampanyasıyla da “Bankamızda Kobi Danışmanları var” diyebilirdik. Bu yazımda sizlerle neden zor yolu tercih ettiğimizi özellikle paylaşmak istiyorum.

Bunun altında yatan en önemli neden ekibimize verdiğimiz değer aslında. Bankacılar Türkiye’de niteliği en yüksek işgücünü oluşturuyorlar. Bu da aslında onların günlük rutin işlerinin dışında çok daha fazlasını yapabilecek bir kapasiteye sahip olduklarına işaret ediyor. Bu inançla en önemli kaynağımız olan ekip arkadaşlarımıza bu yatırımı yapmak istedik.

Diğer önemli bulduğum bir neden ise rekabette farklılaşmak. Varlığımızı artan bir iş kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle devam ettirebilmek için rakiplerimizden farklı olmamız şart. Bankacılık sektöründe ilk olmanın önemi çok. Düşünün, bir finansal ürünü taklit etmek bankalar için ne kadar kolay. Alt yapısı hazırsa 1 günde uzun uğraşlar verdiğiniz ürününüz, fikriniz taklit edilebilir. Ama, insana yapılan yatırımın taklit edilmesi çok zor. KOBİ Danışmanları böyle bir proje. Bugün taklit edilmeye kalksalar aramızdaki fark 3 yıl.

Son olarak da hepimizin yaşadığı çevreye ve paydaşlarımıza katkıda bulunması gerektiğine inandığımız için bu yolu tercih ettik. Çünkü Türkiye Ekonomisi için KOBİ’ler çok önemli ve böyle kapsamlı bir desteğe gerçekten ihtiyaçları var.

Yaklaşık 2 yıl süren bu eğitim programı 3 aşamadan oluşmakta ve hem teorik hem de pratik uygulamaları içermekte. Bu teorik eğitimlerin esasını da, saha uygulamaları oluşturmakta; KOBİ’yi 360° analiz edebilmemizi sağlayan “İşletme Analizi” çalışması bizler için en önemli kısım. Analiz çalışmaları sayesinde; eğitimlerle kuvvetlenen, yepyeni bilgiler ile donanan arkadaşlarımız KOBİ’lerimize giderek, onlarla birebir temasta bulunarak, fabrikalarını ziyaret ederek, üretim hatlarını inceleyerek, ofislerinde çalışanlarla birebir konuşarak, insan kaynaklarından pazarlamaya, üretimden dış ticarete kadar farklı konularda KOBİ’yi bir bütün olarak ele alıp, KOBİ’nin büyüme yolundaki eksikliklerini tespit ederek, bu yolda önlerini açmaktadırlar.

KOBİ Danışmanlığı eğitimleri aynı zamanda TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) tarafından desteklenmekte ve bu eğitim programını başarı ile bitiren kişiler TOBB-ETÜ tarafından sertifikalandırılmakta. Aslında bir master programı gibi düşünebilirsiniz.

Biz, KOBİ Bankacılığı olarak, KOBİ Danışmanları, Ortak Eğitim Modelleri gibi birbirinden farklı hizmetlerimiz ile KOBİ’lerle birebir temasta bulunup, onların yanında “danışman bankaları” olarak yer alıyor ve destek vermeye devam ediyoruz.

Sorularınız için bizimle kobibankaciligipazarlamasatisveurungelistirmebolumu@teb.com.tr adresinden temasa geçebilirsiniz.

Devrim Ziya Tavil
KOBİ Bankacılığı Pazarlama, Satış & Ürün Geliştirme Direktörü