Ana SayfaBizden HaberlerKonut Almanın Zamanı mı?

Konut Almanın Zamanı mı?

Stokları eritme peşindeki inşaat firmalarının ciddi indirimler yapması konut alımını cazip imkanlar sunuyor. Bu imkanlardan yararlanmak isterken önemli noktaları gözden kaçırmayın.

2009’un ilk çeyreğinde global likidite daralması ve borçlanma faizlerinin yüksek olması sebebiyle bankaların konut kredisi faizleri de yükseliş eğilimindeydi. Gayrimenkul sektöründeki durgunluğun başlıca sebeplerinden biri faiz artışları ve tüketicilerin piyasa ile ilgili olumsuz beklentileri oldu. Talepteki bu azalma konut fiyatlarının düşüş trendine girmesini sağladı. Birikimleri ile gayrimenkul alacak olan kesimin düşüş trendini minimum seviyede yakalamak için bekleyişe geçtiğini gördük. Bu bekleyiş ikinci el konut satışlarını durma noktasına getirirken, inşaat projelerinde de stok fazlalığı oluşmaya başladı.

konut-almanin-zamani-2Yılın son çeyreğinde borçlanma faizlerindeki düşüşle birlikte ardı ardına birçok banka konut kredisi faizlerini indirdi. Birçok inşaat firmasının ellerindeki konut stokunu eritebilmek için ciddi indirimler ve kampanyalar düzenlemesi de  piyasayı canlandırmakta etkili oldu. Fiyatlardaki düşüş ivmesinin talepteki canlanmadan dolayı yavaşlayacağını da göz önüne alırsak şu an konut satın almak için ideal zaman olduğunu söyleyebiliriz.

Konut alırken bunlara dikkat edin:

•    Konut alırken öncelikle taşınmazın hukuki değerlendirmesini yapmak çok önemli. Konutun tapusunu kendi üzerinize aldıktan sonra hangi haklara sahip olacağınızı değerlendirmeniz gerekiyor. Otopark, bahçe gibi ortak alanları kullanma hakkına sahip olup olmadığınızı ortak kullanım haklara giriyor.
•    Tapu kaydını inceleyerek taşınmazda mevcut herhangi bir ipotek bulunup bulunmadığına, inşaat yapı ruhsatının olup olmadığına ve tapu kayıtlarındaki projeye uygun olup olmadığına dikkat edilmeli.
•    Konut tapusunun kat irtifakının kurulmuş olması kredili alım-satımında kolaylık sağlar.
•    Satın alınacak konut inşa halinde ise müteahhit firma ile müşteri arasında mutlaka sözleşme imzalanmalı. Dairenin ne zaman teslim edileceğini, vaat edilen bahçe, sosyal alanlar gibi özelliklerin bu sözleşmelerde mutlaka belirtilmesi gerekiyor ki konutu teslim aldığınızda vaat edilen özellikler ile birlikte teslim alıp almadığınızı kontrol edebilin.
•    Konut kiracılı ise kira kontratının mutlaka incelenmesi gerekiyor. Kiracı belli bir tarihte tahliye taahhüdü vermiş ise bu tarihin kontrattaki tahliye tarihi ile aynı olması gerekiyor.

Tuğbay Kumoğlu
Bireysel Bankacılık Satış Direktörü