Ana SayfaBizden HaberlerKopenhag’da Dünya İçin Ne Yapıldı?

Kopenhag’da Dünya İçin Ne Yapıldı?

Bildiğiniz gibi, Aralık 2009’da Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı,7-18 toplandı.

Tüm dünyanın merakla izlediği bu zirvede,  sera gazı emisyonlarının azaltım oranları, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için yapılacak “iklim yardımı”, ormanlar sorunu, taahhütlerin takip edilmesi, pazar mekanizmaları, yasal çerçeve konularında anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

Uzun süren toplantılardan sonra karara varılamayınca, ABD önderliğinde Brezilya, Çin, Güney Afrika ve Hindistan bir araya gelerek Kopenhag Mutabakatını açıkladı. Kopenhag Mutabakatı’nın herhangi bir kanuni bağlayıcılığı olmadığı gibi, niyet mektubundan da öteye geçemiyor.

Alınan kararlara şöyle bir göz attığımızda da tablo çok iç açıcı değil. Gelişmekte olan ülkelere yapılacak olan yardımı içeren metinde, 2010-2012 yıllarını kapsayan kısa vadeli dönemde Avrupa Birliği’nin 10.6 milyar dolar, Japonya’nın 11 milyar dolar ve ABD’nin 3.6 milyar dolar yardımda bulunacağı vaat ediliyor ama bu finansal desteğin BM tarafından denetleneceği yerine, BM’nin rehberliğinde yapılacak deniyor. Bu da herhangi bir yaptırım ve kesinliğin olmadığının göstergesi niteliğinde.

Alınan bir diğer karar da; havayı en çok kirleten en zengin ülke olan ABD’nin karbon emisyonlarının düşürülmesi için temel aldığı 1990 yılı seviyesini değil, 2005 yılı seviyesini baz alacağını açıklaması. Bilimadamları bu açıklamaya karşın bırakın 2020 yılında küresel ısınmanın 2 derece düşmesini, 3 derecenin üzerine dahi çıkabileceğini söylüyorlar.

Ülkemiz açısından bakacak olursak, Türkiye’nin zirvedeki pozisyonu başarılı olarak nitelendirilebilir.Türkiye’ye ait şartlar; ‘’Gelişmekte olan ülkeler sınıfında yer alarak, sürecin getirilerinden faydalanıp, finansal ve teknoloji desteği almak, tüm bunları yaparken de herhangi bir taahhüt altına girmemek.’’ Özetle; hem karbon emisyonunu azaltmak için finansal destek isteyebilecek, hem de emisyon rakamları için bir taahhüt vermek durumunda kalmayacak.

Dünyamız için umutlar Kasım 2010’da Meksika’da yapılacak toplantıya kaldı. Dolayısıyla süreç en az 1 yıllık bir gecikmeye uğramış oldu.

Leman Karabiber

Bireysel ve İşletme Bankacılığı – Çevre Bankacılığı’ndan Sorumlu Pazarlama Yönetmen Yardımcısı