Ana SayfaSporKoş Türkiye Koş! Sağlıklı bir yaşam için koşuyoruz

Koş Türkiye Koş! Sağlıklı bir yaşam için koşuyoruz

Koşu parkurları artıyor; Boğaz kenarında, parklarda, ormanlık alanlarda ‘koşan’ gruplar dikkat çekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren, form tutmayı sağlayan bu spor, artık bir sosyal aktivite. 13 Kasım Pazar günü, ’15 Temmuz Şehitleri İçin Koşuyoruz’ sloganı ile gerçekleştirilecek olan Vodafone 38’inci İstanbul Maratonu öncesi son günlerin popüler sporu ‘koşu’yu ele aldık.

Vodafone İstanbul Maratonu, iki kıta arasında koşulan tek maraton. Bu yıl 13 Kasım Pazar günü 38’incisi gerçekleştirilecek. Sloganı ise ’15 Temmuz Şehitleri İçin Koşuyoruz’. 10K, 15K ve 42 kilometre kategorilerinde 25 bin çipli sporcu yarışacak; ayrıca bu yıl ‘Halk Koşusu’, ‘Kahramanlar Koşusu’ olarak yapılacak.

1

KOŞU BİTSE DE VÜCUT KALORİ YAKAR

Son günlerde özellikle büyük şehirlerde sokaklarda, Boğaz kenarında, parklarda gruplar halinde koşan pek çok kişi gördünüz değil mi? Bu gruplar çoğu zaman sosyal medya hesapları üzerinden buluşuyor ya da bir markanın organizasyonuyla bir araya geliyor. ‘Koşu’nun ana amacı tabii ki sağlıklı yaşam. Bilindiği üzere koşmak, iskelet sistemini harekete geçiriyor. Düzenli ve tempolu bir koşu, kemik kalitesini korumakla kalmıyor, kilo verilmesine de yardımcı oluyor. Bir kilometrede ortalama 100 kalori yakıldığını kabul edersek, normal hızda koşan bir kişi, yüzme ya da egzersizden daha fazla kalori harcıyor.

Üstelik koşu bittikten sonra da vücut, enerji kaybetmeye devam ediyor. Çünkü koşu sırasında vücuda alınan oksijen o kadar çok artıyor ki aktivite sonrası vücut kalori yakmaya devam ediyor.
Koşmanın kalp sağlığına da olumlu etkileri olduğu; obezite, kolesterol ve diyabet gibi birçok hastalıkla mücadelede etkin rol oynadığı bir gerçek… Orta tempoda bir saatlik koşuda ortalama 550 kalori yakılıyor. Bu neredeyse bir pizzanın kalori değerine eş! Ayrıca uzmanlar diyor ki koşu bandından ziyade dışarıda, temiz havada ve toprak zeminde koşun. Toprak zemin, sakatlanmaları da azaltıyor.

2

TÜRK HALKI ‘HAREKETSİZ’

Aktif Yaşam Derneği’nin yaptığı araştırmalara göre Türk halkının yüzde 75’i hareketsiz. En hareketsiz kişiler ise 15-19 yaş arası gençler. Zamanının çoğunu bilgisayar karşısında geçiren metropol insanı için durum daha vahim tabii… Spor salonuna gitmeye vakti yok, beslenme düzeni ise çok kötü… Obezite artıyor, obeziteyle birlikte ortaya çıkan sorunlar da.

Öte yandan sivil toplum kuruluşları ve doktorlar kadar ünlü markalar da bu sağlıksız gidişata dur demek için çeşitli organizasyonlar düzenliyor. Dünyaca ünlü dev spor markaları, metropol insanını sosyal medya üzerinden örgütlüyor. Koşulara düzenli katılanlar da var, yalnızca belli aralıklarla düzenlenen aktivitelere katılanlar da. Yaş sınırı yok. 20 yaşındaki bir kişi, 50 yaşındaki ‘koşu arkadaşı’ ile atıyor kendini sokaklara! Yardım amaçlı yapılan koşularda az da olsa bir gelir sağlanıyor ve bu da çoğu zaman yaşlılar, çocuklar ve şehit aileleri için değerlendiriliyor.