Ana Sayfaİş DünyasıKurum İçi İnovasyon“Küçük olsun, bizim olsun” devri bitti! Artık her işletme büyük düşünecek..

“Küçük olsun, bizim olsun” devri bitti! Artık her işletme büyük düşünecek..

Son yıllarda küçük ya da büyük, her ölçekteki işletme için pazarlamanın yönü ve yöntemi değişiyor. Yeni platformlar, kanallar ve teknoloji sayesinde küçük işletmelerde bir devrim yaşanıyor. İşte küçük işletmeler için altın değerinde marketing (pazarlama) önerileri.

  • SOSYAL MEDYA KANALLARINI ÇOK İYİ KULLANIN

Müşteri hizmetleri telefonu ya da ‘mesai saatleri’ arasında bir yanıt alabileceğiniz elektronik posta adresi artık tarih oluyor. Sosyal medya kanallarını çok iyi kullanabilen küçük işletmeler, müşterileriyle 7/24 irtibat kurma olanağına sahip. Müşterilerin de küçük işletmelerle bir tık uzaklıkta olmalarını bilmeleri ilişkileri güçlendiriyor, marka ya da kuruma bağlılık artıyor. Öte yandan bir işletmenin sosyal medya hesabı olması da yeterli değil. Bu kanallar aktif kullanılmalı, müşterilerin olumlu ya da olumsuz eleştirileri her zaman dikkate alınmalı. Unutmayın, altın kural dijital ortamda da geçerli: müşteri her zaman haklıdır!

 

2

  • MONOLOGDAN DİYALOĞA GEÇİN

Reklamlar ister outdoor olsun ister indoor, hatta görsel ya da yazılı, tek taraflı bir iletişim söz konusu. Reklamınızı verirsiniz, müşterinin dikkatini çekmeyi istersiniz, öyle değil mi? Bu bir billboard da olabilir, TV reklamı ya da dergilerin içinden çıkan “insert” de… Ama artık teknoloji sayesinde pazarlama, monologdan diyaloğa dönüşüyor. Müşteriyi dinlemek, onlara sorular sormak ve onları bilgilendirmek önemli. Günümüzde küçük işletmeler, müşterileriyle diyalog kurabilmeli, hangi kanalları tercih ederlerse etsinler…

  • KÂĞITTAN DİJİTAL PAZARLAMAYA…

Gazete, billboard, dergi ekleri, vs… Küçük işletmeler yazılı basını -isterlerse- kullanmaya devam edebilirler ama dijital kampanyalara yoğunlaşmaları onların lehine: hem müşteriyle daha iyi iletişim kurabilirler hem de bu yöntemin daha hesaplı olduğu aşikâr. Aynı zamanda çok da çevreci, öyle değil mi? Kâğıt israfına son!

  • GELENEKSEL REKLAMCILIK ÖLDÜ!

Küçük işletmeler, sonuç odaklı ve tabii ki çok daha hesaplı reklamlara yönelmeli. Büyük işletmelerin reklamlar için büyük bütçeleri olabilir ama günümüzde küçük işletmeler de en az onlar kadar şanslı. TV ve radyo kampanyaları gibi geleneksel anlayışın yerine sonuç odaklı, çok daha hesaplı kampanyalar üzerine yoğunlaşılmalı. Böylelikle müşterilerine daha kolay ulaşmaları mümkün, en az dev şirketler kadar…

  • BİR SNIPER GİBİ HEDEFE ODAKLANIN 

Yeni pazarlama eğilimleri şunu söylüyor: Pazarlama mesajlarında bir sniper’a dönüşün! Kişisel mesajlar gibi direkt hedef odaklı düşünün. Bu konuda yapay zekâ, yani teknoloji devreye gidiyor. Nasıl ki bir sniper metrelerce uzaktan bile hedefini tam 12’den vurur, küçük işletmeler de müşterilerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar onlara ulaşabilmeliler.

  • EĞLENDİREN İÇERİK 

Dev şirketlerin ürünlerinin reklam müziklerini düşünün, akılda kalıcı değil mi? Küçük işletmelerin bu reklam kampanyalarını hazırlatmak için yeterli bütçesi olmadığı düşünülürse… Ne yapmalılar? Müşterinin herhangi bir problemini anında çözebilmeli, eğlenceli içerik üzerine yoğunlaşmalılar. Gündelik hayat yeterince stresli… Eğlenceli, hoşça vakit geçirten bir “içerik”in müşteriyi markaya mıknatıs gibi çekeceği kesin.

3

  • YERELDE SIKIŞIP KALMAYIN

Küçük işletmelerin genellikle mantığı bellidir: Küçük olsun, bizim olsun! Belli bir alanda kalmayı tercih eder, zarar etmemek için çok yayılmak istemezler. Ama artık devir değişti! Teknolojinin nimetlerinden yararlanıp yerelden globale geçiş yapmak büyük önem taşıyor. Antalya’dan Avustralya’ya “mal satmak” için dev bir şirket olmanız gerekmiyor, yeter ki doğru kanalları bulun.

  • MOBİL PAZARLAMAYI ES GEÇMEYİN

Akıllı telefon kullanıyoruz, çantamızda bir tabletimiz de oluyor çoğu zaman… Peki neden küçük bir işletme, günün her saati elimizin altında olan bu araçlardan bize ulaşmasın? Alın size birebir iletişim! Mobil pazarlama, küçük bir işletme için en hesaplı ve hedef odaklı stratejilerden. Müşteri her an karşınızda, daha güzel ne olabilir?

  • PAZARLAMA ÖLÇÜMLERİNDEN İYİ YARARLANIN

Kampanyanızın geri dönüşümü, müşterinin olumlu/olumsuz tepkisi, demografik özellikleri… Teknoloji sayesinde tüm bunları en hızlı şekilde öğrenebilir ve kampanyanızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Bu veriler, işinizi büyütmenizi, doğru zamanda “gerçek” müşteriye ulaşmanızı sağlar. Yararlanın!