Ana SayfaYaşamSosyal MedyaKüresel E-Ticarette Micro-Fenomenler Devri başlıyor

Küresel E-Ticarette Micro-Fenomenler Devri başlıyor

İş arkadaşlarınızla, ailenizle, eşinizle, arkadaşlarınızla ya da seyircinizle, güven duygusunun olmadığı bir ilişki tecrübeniz olduysa siz de gayet iyi bilirsiniz ki o ilişkinin sona ermesi uzun sürmez.

Güven, hayatımızın her noktasında önemli bir unsurdur. İçerik pazarlama ve PR’ı bugün en çok etkileyen faktör de güvendir. Güven kavramını oluşturma biçimlerimiz zaman içerisinde pek çok şeyde olduğu gibi değişime uğradı.

3

Mesela, influencer marketing geçtiğimiz yıl muazzam bir sıçrama yaptı. Çünkü günümüz dünyasında insanlar üzerinde çok etkili olabilecek bir yöntem kullandı. Markaların, sosyal medya kanallarında fenomen isimlerin etki alanlarını kullanma yoluyla uyguladığı bir pazarlama yöntemi olan influencer marketing sadece yeni kitlelere erişmenizde yardımcı olmuyor. Aynı zamanda markanın takipçileri ile güven ilişkisi kurmasını da kolaylaştırıyor. Ancak tam da bu noktada kendinizi ‘akıntıya kaptırıp’ bu iş modeli için para harcamaya başlamadan önce işin püf noktalarına hakim olmanızda fayda var:

1. Kendi fenomen kitlesini oluşturan kazanıyor!

Sizin için değerli olan fenomenlerin takipçileridir ve sizin bu takipçilere ulaşmanız için değerli bir şey sunmanız gerekir. Bir fenomen için önemli olan ise yüklü bir ödemeden çok daha fazla etkileşim yaratmaktır. Yani bir fenomen, sahip olduğu takipçisi kitlesi kadar değerlidir. Bu nedenle eğer siz kendi fenomeninizi yaratırsanız, kendi ağınız için bundan faydalanabilirsiniz, fenomeninizin takipçi sayısı artar ve bu durumu bir kazanca çevirebilirsiniz.

2. Micro-fenomenler dönemi başlıyor

Niş ve ticari ürün satan internet siteleri için içerik oldukça önemlidir. Çünkü bu sitelerin hedefleri daha fazla takipçi ile etkileşime girmektir. Influencer Marketing için de benzer bir yaklaşım kabul görür. İnsanların yüzde 82’sinin eğilimi yerel fenomenleri takip etmek yönünde. Bu durum markanızın çok ama çok etkili fenomenler tarafından desteklemesine her zaman gerek olmayabileceğinin bir kanıtıdır.

2

3. Fenomenler için takipçiler, kazançlarının önünde

Firmaların fenomenler aracılığı ile yürüttüğü bu pazarlama yöntemi pek çok şirket tarafından bir ‘ücretli pazarlama’ yöntemi olarak sınıflandırılır. Çünkü markayı desteklemeleri için başkasına para öderler. Ancak online mecra sayısındaki düzenli artış nedeniyle fenomenler ödemelerden daha çok kendi takipçilerine sunacak iyi içeriklerle daha çok ilgileneceklerdir. Elinizde kıymetli içerik olmasına önem verin çünkü bu alan, influencer marketing için yeni bir büyüme alanı.

4. Fenomenler üzerinden uygulanan yöntem daha gerçekçi olacak

Dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Artık bir fenomenin, bir ürünün ‘muazzam kalitesi’ hakkında konuşması için ödeme aldığını ifşa etmesi gerekiyor. Bu yılın başlarında Amerikan Federal Ticaret Komisyonu Kardashian’lar için sıkı tedbirler alacağını gösterdi. (Bu örnek olayda Amerikan Federal Ticaret Komisyonu kararlarına göre herhangi bir ürünün yer aldığı paylaşımlarda o ürünün markası açık bir şekilde belirtilmeli. İlgili komisyon aksi durumlar için sert önlemler almayı planlıyor,) Fenomenler her ne kadar ticari ilişkilerini ifşa etmek zorunda kalsalar da, bu durum destekledikleri ürünü, hizmeti veya markayı gerçekten sevmedikleri veya o ürünü üzerlerinde taşımaktan haz duymadıkları anlamına gelmez.

Bu nedenle de bir marka için ürünlerini gerçekten isteyecek ve kullanacak fenomenler bulmak hayati bir şey olacak. Destekleri samimi ve gerçek olan ya da en azından bu duyguyu yaratan fenomenler, söyledikleriyle güven yaratmaya ve tüketiciyi etkilemeye devam eder.

 

5. Süreci fenomen ilişkileri yönetimi ekipleri yürütecek

Fenomenlere müşterilerinize yaklaştığınız gibi yaklaşmanın tam zamanı! Tıpkı şirketlerin müşteri ilişkileri yönetiminde kullandıkları stratejiler gibi, fenomenlerle ilişki yönetimine ve sosyal yardım etkinliklerine daha fazla odaklanan fenomen ilişkileri yönetimi ekiplerinin (influencer relationships managment teams) sayısı sanırız gelecekte daha da artmak zorunda kalacak.

6. Yapay zeka, infleuncer marketing verilerini daha anlamlı kılacak

İlk yapay zeka ajansı olan IV AI’ın Yönetim Kurulu Başkanı Vince Lynche göre, ilerleyen ve gelişen yani yenilikçi yaklaşıma sahip ekipler için trend, yapay zekayı kullanarak yapılan yatırımın nasıl geri döndüğünün hesaplanması. Böylece yaptığınız fenomen yatırımının karşılığını görme şansına sahip olacaksınız.