Ana SayfaYaşamKüresel Isınma İçin Dünya’yı Soğutursak Soğumanın Önüne Geçemeyebiliriz

Küresel Isınma İçin Dünya’yı Soğutursak Soğumanın Önüne Geçemeyebiliriz

Küresel ısınma yıllardır etkisini git gide daha fazla hissettiğimiz bir tehdit. Birkaç yıl önce bilim insanları, gezegenimizin her köşesini etkileyen bu durumun önüne geçmek için Dünya’yı aerosoller (katı veya sıvı maddelerin gaz içinde asılı kalması durumu) ile soğutmayı önermişlerdi. Fakat yeni yapılan bir araştırmaya göre bu çözüm, yararından çok önüne geçemeyeceğimiz problemlere yol açabilir.

Nature Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan bir çalışmada, küresel ısınmayı önlemek adına geçtiğimiz yıl önerilen aerosol planı inceleniyor. Araştırmanın yazarları, plan ile önerilen 50 yıl boyunca atmosfere aerosol salınımını ve bu süre sonunda aniden salınımın durmasının sonuçlarını irdeliyorlar.

Bu senaryoya göre 50 yıllık süre sonunda Dünya birden ve hızla ısınmaya başlıyor. Bu durum, hayvanların daha sıcak bölgelere göç etmesi için yeterince zaman tanımıyor ve sonuç olarak büyük ölçüde bitki ve hayvan kaybı yaşanıyor. Çalışmaya göre, böylesi bir senaryoda, Dünya’nın yaşayabileceği etkiler, küresel ısınmadan iki ile dört kat daha kötü olabilir.

Teklif edilen aerosol planı ilhamını yanardağ patlamalarından alıyor.

Stratosfere Aerosol Enjeksiyonu adı verilen bu plan hala tartışılıyor. Planın ardındaki fikir, atmosfere aerosol salınımı ile Güneş’in belirli bir kısmından gelen ışınları engelleyerek Dünya’yı serinletmek. Bu süreç, yanardağ patlamalarıyla zaman zaman doğal olarak gerçekleşiyor. Bu doğal olayı yapay bir şekilde gerçekleştirmek isteyen bilim insanlarının da birtakım bilimsel çalışmaları bulunuyor.

Fakat bu, büyük sonuçlara neden olabilecek büyük çaplı bir plan. Nature Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan çalışma, atmosfere salınacak aerosollerin, şu an havadaki sıcaklığı tutan, salınmaya devam eden ve küresel ısınmaya yol açan sera gazlarını sadece bir süre etkisiz hale getireceğini, aerosol salınımı bittiğinde ise bu gazların çok kısa bir sürede Dünya’daki her şeyin hızla ısınmasına yol açacağını savunuyor. Bu durumun, daha az yağmur ve daha çok yangın gibi felaketlerle sonuçlanabileceğini de ekliyorlar.

Aerosol planı üzerine yapılan başka bir araştırma, bu planın Dünya’nın iki yarım küresinde farklı etkilere yol açabileceğini, Kuzey yarım kürede daha az kasırga oluşmasına, Afrika’da Sahra Çölü altında kalan bölgede ise kuraklıklara neden olabileceğini savunuyor.

Sürdürülebilir Enerji Başka Bir Çözüm

Bu planı savunan bilim insanları, küresel ısınmaya getirilen bu çözümün insanlığa sera gazı salınımını azaltmak için zaman kazandırabileceğini savunuyor. Fakat böylesi bir plan hem bilimsel hem de politik açıdan oldukça riskli. Bütün gezegeni etkileyecek böyle bir plan için ülkelerin ortak bir karar varması da güç gibi duruyor.

Küresel ısınma ile savaşta, uzun süredir devam eden daha az karbon tüketimi ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımına destek vermek, atmosferin yapısını değiştirmek kadar çılgınca olmasa da, uzun süredir konuşulan bir çözüm yolu. Aralık ayında Paris’te, BNP Paribas’ın CEO’su Jean-Laurent Bonnafé’nin de katılımıyla gerçekleşen One Planet Summit’te (Tek Gezegen Zirvesi) finans sektörünün küresel ısınma ile savaştaki konumunu değerlendirmenin yanı sıra gelecek hedefler de belirlendi. Bonnafé, “Takipçiler değil diğerlerinin katılacağı örnekler olmalıyız,” sözleriyle bankacılık sektörünün küresel ısınmadaki konumunu zirveye katılan delegelere anlattı.

Zirvede aynı zamanda 2016’da 9,3 milyar € olan yenilenebilir enerji finansmanı için 2020 hedefi 20 milyar € olarak belirlendi. Karbon kullanımının azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesinde bankacılık sektörü de dahil olmak üzere herkesin desteği umut dolu bir geleceğe doğru ilerlediğimizin altını bir kez daha çiziyor.

Sizce aeorosol planı kadar büyük çaplı bir plan gerçekleştirilmeli mi? Yoksa küresel ısınma için sürdürülebilir enerji kullanımı ve sera gazı salınımının azaltılması gibi daha farklı çözümler ile mi ilerlemeliyiz?