Ana SayfaBizden HaberlerLeblebici: “Girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor, girişimcileri her alanda destekliyoruz”

Leblebici: “Girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor, girişimcileri her alanda destekliyoruz”

Türkiye’nin dönem başkanlığını üstlendiği G20 kapsamında ve Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) sponsorluğunda düzenlenen G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi (Young Entrepreneurs’ Alliance Summit) bugün başladı. 9 Eylül çarşamba gününe kadar devam edecek Zirve’de, Türkiye’den ve dünyadan girişimcilik ekosistemine katkı sağlayan, alanında uzman çok sayıda isim bir araya geliyor.
G20 Photo6

Zirvenin ilk gününde, “Yeni Ekonomik Stratejiler, Girişimcilik ve İnovatif Yaklaşımlar” konulu panelde konuşmacı olarak yer alan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici şunları söyledi: “Dünya ekonomisine baktığımızda, KOBİ’lerin özel sektör iş gücünün üçte ikisini, toplam is gücünün ise yüzde 80’inden fazlasını oluşturduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ekonominin itici gücü olan KOBİ’leri ve ‘geleceğin KOBİ’leri’ olan girişimcileri desteklemek büyük önem taşıyor. KOBİ’lerin ve girişimcilerin finansman desteğinden daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz. Biz de bu bağlamda Türkiye’de yaklaşık 3 yıl önce başlattığımız TEB Girişim Bankacılığı ile girişimcilere özel bir yapılanma oluşturduk. Girişimcilere KGF, KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumlarla işbirliği yaparak sunduğumuz finans desteğinin yani sıra, yenilikçi fikirlerini hayata geçirebilmeleri için ihtiyaç duydukları her alanda eğitim, danışmanlık ve networking desteği de sağlıyoruz” dedi. Dijitalleşmenin de KOBI’ler için kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizen Leblebici, “Özellikle global vizyona sahip KOBi’ler ve katma değerli proje sahibi girişimciler mutlaka dijitalleşen dünyaya ve is süreçlerine entegre olmalılar. Biz de TEB olarak girişimcilerimizi dijitalleşmeleri yönünde destekliyor, cesaretlendiriyoruz” diye konuştu.
Günümüzde kadınların is hayatına katılımlarının önemine dikkat çeken Leblebici, “Kadın KOBİ sahibi ve girişimcilerin saıisının giderek artmakla birlikte yeterli olmadığını görüyoruz. Girişimci olmak isteyen, kendi isini kurmak isteyen çok sayıda kadın girişimci var fakat nasıl yapacaklarını, nasıl bir yol izleyeceklerini bilmiyorlar. Biz de yine, bu yıl başlattığımız TEB Kadın Bankacılığı ile kadın KOBi’lerimize ve girişimcilerimize projelerini hayata geçirmeleri konusunda finansmandan danışmanlığa, eğitimden networking olanaklarına kadar çok yönlü destek veriyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla ülkemizde girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunuyoruz” dedi.

G20 Photo8G20 Photo5G20 Photo4
G20 Photo3