Ana SayfaSporLeBron James’in Başarısından İş Hayatınız İçin Çıkarabileceğiniz Dersler

LeBron James’in Başarısından İş Hayatınız İçin Çıkarabileceğiniz Dersler

Takımdaki bireylerin esnekliği ve birbirlerinin güçlü yanlarını ortaya çıkarabilmesi, başarılı sonuçlara ulaşmayı kolaylaştıran özellikler. Tıpkı geçtiğimiz hafta LeBron James’in sahada sergilediği özellikler gibi. James, 12 yıldır oynamadığı bir pozisyonda oynayarak takımı Cleveland Cavaliers’ın Chicago Bulls’u yenmesini sağladı. Maçtaki bu başarı, büyük ölçüde James’in esnekliğinden ve çalışma etiğinden kaynaklanıyor. James’in bu özelliklerinden yola çıkıp bunları iş hayatına nasıl uygulayabileceğimize bir bakalım.

LeBron James 12 yıldır oynamadığı bir pozisyonda takımını başarıya taşıdı.

James esnekliğini geçmiş deneyimlerine bağlıyor. 24 Ekim’deki oyun sonrasında verdiği bir röportajda, koçu ondan kortta başka pozisyonlarda oynamasını istediğinde kolayca adapte olabildiğini söylüyor. Bu esnekliğini de çocukluğunda basketbol oynarken tüm pozisyonları öğrenmesine bağlıyor.

“Takım Arkadaşlarımın Ne Yapması Gerektiğini Biliyorum”

Sahadaki başarısıysa hem kendi pozisyonunun gerekliliklerini hem de takımındaki diğer oyuncuların en iyi performanslarını sergilemeleri için gerekenleri biliyor olmasından kaynaklanıyor. “Bu işimi kolaylaştırıyor çünkü nerede durmam gerektiğini ve takım arkadaşlarımın ne yapması gerektiğini biliyorum,” diyor James.

Yıldız oyuncu, normalde oynadığından farklı bir pozisyonda oynayarak takım arkadaşlarının ihtiyacı olan şeyi görüyor: İş birliği. Yalnızca takımda kendi görevini yerine getirmekten ziyade diğerlerinin rolünü de destekleyerek bunu Cavaliers’ın yararına olacak bir duruma çevirmeyi başarıyor.

James takım arkadaşlarının daha iyi oynamasını sağlayarak takımını başarıya taşıyabiliyor.

James pozisyonu kısa forvet olsa da, topun hakimiyetini alarak Cleveland’ın hücum oyuncularının arasına karışıyor ve oyun kurucu pozisyonunda oynayabiliyor. Bunun nedeni de Cavaliers’ın iki önemli oyun kurucusunun sakatlıkları. Koç Tyronn Lue bu dezavantajı James’in pozisyonunu değiştirerek bir avantaja dönüştürüyor.

Kendi Ortalamasının Üzerine Çıktı

Lee, James ile ilgili yaptığı değişikliği “Eğer sahada oyun kurucunuz yoksa, LeBron ne kadar harika bir oyuncu olursa olsun, oyun kazanmak zordur,” diyerek açıklıyor. Cleveland’a karşı oynanan oyunda James 34 sayı ve 13 asist yaparak kariyeri boyunca yaptığı ortalama 28 sayının üzerine çıkmış.

Takım arkadaşlarınızın işini biliyor olmak daha güçlü bir takım oluşturmanızı sağlar.

Geçtiğimiz aylarda CNBC’ye konuşan emekli basketbolcu Magic Johnson, James’i ve takım oyununu “James özel bir oyuncu çünkü takım arkadaşlarının daha iyi oynamasını sağlıyor ve aynı zamanda kendi performansından bir şey kaybetmiyor,” diye övüyor.

Takım çalışmalarında herkesin birbirinin en iyi şekilde çalışması için ne yapması gerektiğini bilmesi, oyuncuların (ya da ofisteki çalışanların) takım içinde kendi güçlü yanlarını gösterebilmesine olanak sağlıyor. Takımdaki herkesin birbirinin güçlü yanlarını bilmesi de birbirlerine güvenebilmelerine ve en nihayetinde güçlü bir takım oluşturmaya yarıyor. Bu ister basketbol sahasında olsun ister ofiste, ekip ruhunun öneminin altını çiziyor.