Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriLuc Besson, Valerian and The City of a Thousand Planets ile dönüyor.

Luc Besson, Valerian and The City of a Thousand Planets ile dönüyor.

Ünlü Fransız yönetmen Luc Besson’ın son filmi Valerian and The City of a Thousand Planets, İngiliz top model Cara Delevigne, genç oyuncu Dane DeHaan, Clive Owen ve Rihanna’lı kastıyla şimdiden merak konusu… Yalnız Luc Besson hayranları, 27 Temmuz 2017’ye kadar ‘biraz’ bekleyecek!

valerian4

Bir Fransız çizgi romanından sinemaya uyarlanan Valerian and The City of a Thousand Planets, Luc Besson hayranlarının merakla beklediği bir bilimkurgu… Önümüzdeki yıl gösterime girmesi planlanan filmin kadrosunda ise yok yok: Son günlerin en çok konuşulan top modellerinden Cara Delevigne, genç oyuncu Dane Dehaan, Clive Owen, Ethan Hawke, Besson’ın kızı Thalia Besson, Kris Wu, John Goodman ve Rihanna!

Daha çok merak ettiğiniz değil mi? Konusu kısaca şöyle: Valerian (Dane DeHaan ve Laureline (Cara Delevigne), evrende hem zaman hem de uzay yolculuğu yapan ve insan ırkının çıkarlarını korumaya çalışan iki uzay ajanıdır. Bir gün kumandanları (Clive Owen), onlara önemli bir görev verir. Binlerce farklı ırkın yaşadığı bir gezegeni keşfe çıkan ‘uzay ajanları’, insan ırkını tehdit eden bir tarikatla karşılaşacaktır. Valerian’ın partneri Laureline’e karşı hisleri ise bu bilimkurgunun tuzu biberi olacak gibi!

fifthelement
YETENEKLİ VE GÜZEL İSE BESSON ONU PARLATI

Valerian and the City of a Thousand Planets, 1967’de iyi bir çıkış yakalayan klasikleşmiş Fransız çizgi romanı Valerian and Laureline’in sinema uyarlaması. Pierre Christin ve Jean-Claude Mezieres’in bu eseri, 21 dilde 10 milyondan fazla kopya sattı, milyonlarca hayranı oluştu. Fransız yönetmen Luc Besson’un da film ile bu efsaneyi devam ettireceği konuşuluyor. Besson’un imza attığı filmler bir bakıma ‘göreceklerimiz’in teminatı değil de nedir!

1997’de fırtınalar estiren The Fifth Element (Beşinci Element), hala bu türün en çok sevilen filmlerinden. Bruce Willis ve Besson’ın o yıllarda körkütük sarhoş olup kısa bir süre evli kaldığı Milla Jovovich nasıl unutulur! Ondan üç yıl geriye gidelim: Leon diyelim… Natalie Portman’ın ‘İlerde bu çocuk, Oscar alır!’ dedirten performansı, Jean Reno’nun sıradışı kanun kaçağı tiplemesi ve Gary Oldman’ın hayat verdiği o psikopat polis şefi! Yine seyredilir, bir kez daha seyredilir!

 

lucy

 

Beğenenlerin olduğu kadar filmi yerden yere vuranların da azımsanmayacak kadar fazla oluşu, 2014 tarihli Lucy’yi es geçmemize engel değil. Dedik ya güzel ve yetenekliyse, Besson’un yönetmenliğinde daha bir parlıyor bu isimler… İşte onlardan biri de Scarlett Johansson oldu, Lucy ile. (Besson ile çalışmaya karar verdiğinde, Natalie Portman ve Milla Jovovich kadar ‘amatör’ değildi tabii… Scarlett Johansson’ın hakkını yemeyelim:))

‘İnsan, beyninin kaçta kaçını kullanabilir?’ gibi en çok merak edilen soruyu sordu bu bilimkurgu. Johansson’a Morgan Freeman eşlik etti. Biz Lucy’yi sevenlerdeniz!

İYİ Kİ DENİZ BİYOLOĞU OLMAMIŞ!

Deniz biyoloğu olma hayalleri kurarken dalgıçlık yapmasını engelleyen bir dalış kazası geçiren 1959 Paris doğumlu Luc Besson, iyi ki Paris’e dönüp sinemayla ilgilenmiş! Yoksa biz bu filmlerden mahrum kalacaktık. Farklı insan hikayelerini, onların mücadelelerini kendine özgü bir mizah ile beyazperdeye yansıtan ünlü Fransız yönetmenin diğer filmleri arasında Le Grand Bleu, Les adventures ekstraordinares d’Adele Blanc-Sec, Le Dernier Combat, Subway, La Femme Nikita, The Messenger: The Story of Joan Arc da var. Yapımcısı olduğu Taksi’nin hız meraklılarının gözde filmlerinden olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Luc Besson’ın son filmi Valerian and The City of a Thousand Planets’ın fragmanı bizi 27 Temmuz için heyecanlandırıyor. Hep beraber izleyelim 🙂