Ana SayfaYaşamSağlıkMarilyn Monroe’dan Günümüze Güzelliğin Evrimi

Marilyn Monroe’dan Günümüze Güzelliğin Evrimi

50’lerin güzellik sembolü Marilyn Monroe’nun, bugün yaşasaydı, ‘hafif kilolu ve kısa boylu’ görüleceği bir dönemden geçiyoruz. Eğlence ve moda sektörünün ‘sıfır beden’ konusundaki ısrarı, özellikle gelişme çağındaki genç kızlar için ciddi bir tehlike… 80’lerin atletik top model’i Cindy Crawford bile kendi gibi modellik yolunda hızla ilerleyen kızı için endişeleniyorsa, ortada ciddi bir sorun var demektir!

Geçtiğimiz günlerde bir röportajında adeta isyan eden ünlü oyuncu Emma Thompson “Hollywood’un, kadın oyuncuların ince olması yönündeki baskısından bıktım” diye şikayet etti… Brideshead Revisited adlı son filminin çekimlerini neredeyse yarıda bırakacağını itiraf eden Thompson, yaşadığı bir olayı şöyle paylaştı:

“Hollywood’da 30’larındaki genç oyuncular, yemek yemiyor artık! Brideshead Revisited’ta birlikte çalıştığım genç bir meslektaşımdan, filmin yapımcıları tarafından kilo vermesini istenince dayanamadım ve dedim ki: ‘Bunu yapmaya hakkınız yok. Eğer ondan bir daha böyle bir şey talep ederseniz, filmi bırakırım!’ Hollywood’da öyle bir kilo takıntısı var ki ben orada kendimi çok kilolu, yağlı hissediyorum! Avrupa’da, Fransa’da da moda sektörü farklı değil. Bu konuda bir şeyler yapılmalı çünkü gün geçtikçe daha sıkıcı ve tehlikeli bir hal alıyor.”

Marilyn Bugün Yaşasaydı, Yapımcılar Onu Beğenmeyecekti

Moda, güzellik ve eğlence sektörü, güzellik algısı üzerinde belirleyici. 50’lerin güzellik sembolü Marilyn Monroe, günümüz normlarına göre kilolu ve kısa boylu kabul ediliyor. O yılların ince kaş modasının yerini kalın kaşlar almış durumda. Saç renkleri gökkuşağı gibi; gri, pembe, mavi, yeşil… Tüm bunlar ‘masum’ değişimler. Madalyonun bir başka yüzü daha var: Yıllar önce kilo almak için uğraşan genç kızlar, şimdi neredeyse anoreksiya  ya da bulimia gibi yeme bozukluklarının pençesinde. ‘Ne kadar zayıf ve hastalıklı görünürsen, o kadar iyi’ görüşü, özellikle gelişme çağındaki genç kızlar için geri dönülemez sağlık sorunlarına yol açıyor, hatta bu ‘hastalıklı güzellik anlayışı’ ölümle sonuçlanıyor.

Cindy Crawford ve kızı Kaia

80’lerin ünlü top modellerinden Cindy Crawford, o yıllarda güzellik kavramının sembolü olan isimlerdendi. Uzundu, atletik bir vücudu vardı, sıfır beden değildi. Diğer modeller gibi ‘sağlıklı ve güçlü’ görünüyordu. Evlendi, iki çocuk sahibi oldu. 2001 yılında doğan kızı Kaia da şimdi onun yolunda. Yalnız Cindy Crawford, onun gibi modellik yolunda ilerleyen kızı için endişeli. Çünkü yemek yemeyi kesen Kaia’nın -birçok yaşıtı gibi- kilo takıntısı var.

Cindy Crawford gibi bir dönemin modelleri röportajlarında genç kızlara önemli mesajlar vermeye de devam ediyor: “38-40 beden olmak, normal bir şeydir! Mutluluk ve sağlık, güzellikten önemlidir.”

ABD’li oyuncu Angelina Jolie’nin aşırı zayıflığı da sık sık magazin basınının gündeminde. Hollywood standartlarına göre bile çok zayıf, Jolie… Son birkaç yıldır özel hayatındaki çalkantılar ve eşi Brad Pitt’ten olaylı bir şekilde boşanması da Jolie’yi hırpalamış durumda.

ABD’li komedyen Amy Schumer

İşin bir de ‘tepkisel’ tarafı var: Body Positivity Hareketi. Jean Paul Gaultier’nin defilesinde büyük beden modeli Crystal Renn ve müzisyen Beth Ditto’yu kullanması nasıl unutulur! Ya da 2016 Pirelli takvimindeki ‘photoshop’suz kadınlar… Dünyaca ünlü tenis yıldızı tenis yıldızı Serena Williams’tan komedyen Amy Schumer’a, sıfır beden olmayan ‘şişman, atletik, kısa boylu kısacası ‘kendi gibi’ kadınlar’ın yer aldığı Pirelli takvimi büyük ses getirmişti. ABD’li komedyen Amy Schumer, Twitter’daki hesabından, fotoğrafçı Annie Leibovitz’e, gelecek muhtemel tepkileri baz alarak şöyle teşekkür etmişti: “Güzel, iğrenç, güçlü, zayıf, şişman, sevimli, çirkin, seksi, mide bulandırıcı, kusursuz, kadın. Teşekkürler Annie Leibovitz.”

Sıfır Bedencilere Karşı ‘Body Positivity’

Body Positivity hareketi ile ilgili sosyal medyada pek çok fotoğraf dolanıyor

 

‘Body Positivity’ sosyal medya üzerinden de birçok fotoğraf ve yorumla desteklenmeye devam ediyor. Büyük beden modeli Ashley Graham, bir dönemin yine çok eleştirilen modeli Tyra Banks, oyuncu Lena Dunham da bu hareketi destekleyen ünlüler arasında. Sevin ya da sevmeyin, başta şov yıldızı Kim Kardashian başta olmak üzere Kardashian kadınlarının kıvrımlı vücutları da günümüzün sıfır beden anlayışına karşı durur nitelikte.

Büyük beden modeli Ashley Graham

Büyük beden ya da sıfır beden savunucularının buluştuğu ortak bir nokta yok mu? Var! Kadının ‘güçlü’ bir imaj verebilmesi önemli. Fitness salonlarının dolması, yürüyüş ya da koşu gruplarının günden güne çoğalması da ondan… Sanırız bu tartışma daha uzun yıllar devam edecek. Tek temenni: Önce sağlık olsun!