Ana SayfaYaşamKişisel GelişimMeditasyon Yapın, Güvenli Bölgenizi Terk Edin! İşte En Etkili Beyin Egzersizleri

Meditasyon Yapın, Güvenli Bölgenizi Terk Edin! İşte En Etkili Beyin Egzersizleri

 

İşten eve dönerken, akıllı telefonunuzdaki bir aplikasyon sayesinde sudoku çözüyor musunuz? Kimileri kafa dağıtmak için yani sadece ‘çözmek’ için sudoku ile meşgul olurken, kimileri beyin gelişimi için bu tarz oyunları tercih ediyor. İşte beyin gelişimine yönelik pratik yöntemler ve edinilmesi gereken yeni alışkanlıklar…

Beynin daha hızlı çalışmasına ve bu durumun karşılığında daha konforlu bir hayat sürmeye kimse hayır demez! Başarı bilimlerinde uzman Psikolog Dr. Jennifer Jones, sudoku ve bulmaca çözmenin beyin gelişimine katkı sağladığına dair gerçek bir kanıt olmadığını söylüyor. Ancak Dr. Jones buna karşılık, beynimizi geliştirecek gerçekçi çözümler sunmaktan da geri kalmıyor. İşte Dr. Jones’un önerileri:

 

Uykunuzu Güneşin Doğuşuna ve Batışına Göre Ayarlayın

Beyni geliştirmenin en iyi yolu Dr. Jones’a göre günlük ritme göre hareket etmek. Eğer uyku düzeniniz bozulursa, beyninizin bilgileri işlemesi yavaşlıyor ve strese direnci azalıyor. Anlama ve kavrama yetileri olması gerektiği gibi işlemiyor. Bu nedenle uykunuzu güneşe göre ayarlayın.

 

Balık Yağı Takviyesi Alın

Balık yağının stresi engellediğini söyleyen Dr. Jones, stres anında anlama ve kavrama yetilerinin olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Balık yağı ise nöronların üzerinde yetişmiş bir dal gibi duran dendritlerin (dendrit adlı uzantı, hücrenin bilgi göndermesini ve almasını sağlar) büyümesini sağlıyor. Ve beyin fonksiyonundan maksimum verimlilik sağlamak için pek çok dendrite ihtiyaç var.

Güvenli Bölgenizin (Comfort Zone) Dışına Çıkın

Topluluğa karşı konuşmaktan utanıyor ya da çekiniyorsanız, bildiğiniz ya da tanıdığınız bir arkadaş grubu ya da alanın dışında bir deneme yapın. Dr. Jones, yakın dönem araştırmalarında bireylerin normları dışında edindiği yeni tecrübelerin beyni geliştirmeye yardımcı olduğunu belirtiyor. Dr. Jones, kendimizi rahat hissettiren şey her neyse, onun beynimiz için iyi bir gelişme olmadığının altını çiziyor.

 

Beynin Sınırların Zorlayın!

Eğer siz de matematik sorusu çözdükten sonra tükenenlerdenseniz, bu önerimiz size ve beyninize çok iyi gelecek! Yeni bir şey öğreniyor ve bu sırada “Sanki bir es versem ne güzel” olur diyerek yorulduğunuzu düşünüyorsanız, işte o sırada beyin kendisini geliştiriyor demektir! Yani bu egzersizle nörolojik olarak beyninizi geliştiriyorsunuz. Tıpkı zorladığımızda kaslarımızın yanması sonrası hissettiğimiz acıyı, bir acı olarak değil de kaslarımızın kendisini geliştirdiğini düşünmemiz gibi…

Zihin Odaklama Egzersizleri ile Rehberli Meditasyonu Deneyin

Meditasyon ile beyninizin içindeki gri maddenin arttığını gösteren yığınla araştırma var. Dr. Jones meditasyon yapmayanları, her öğünlerinde hazır yemek ile beslenen insanlara benzetiyor: “Meditasyon ve zihin odaklanması egzersizleri ile bilinçaltına erişilir. Bu bölgenin nörolojik gelişime çok fazla etkisi var.” Dr. Jones, verilen kararların yüzde 80’inin bilinçaltına bağlı olduğunu hatırlatıyor. Başınızı yastığa koymadan önce o gün sizi en çok neyin etkilediğini düşünün ve ardından uykuya dalın. Beyninizin o olayı ya da düşünceyi rüyalarınızda işlemesine izin verin.