Ana SayfaTeknolojiMerakla Beklenen iOS 11 Yayınlandı: Peki Yeni Özellikler Neler?

Merakla Beklenen iOS 11 Yayınlandı: Peki Yeni Özellikler Neler?

Dünya teknoloji devi Apple, geçtiğimiz hafta iPhone 8 serisini ve 10. yıla özel tasarlanan iPhone X’i tanıtırken aynı zamanda Haziran’dan beri beta testleri yapılan iPhone ve iPad işletim sistemi iOS 11’in de çıkış tarihini duyurmuştu. Merakla beklenen iOS 11, bu akşam itibariyle yayınlandı.

iPhone ve iPad’lere augmented reality (artırılmış gerçeklik), kullanımı daha kolay bir kontrol merkezi, daha gelişmiş Siri ve fotoğraf düzenleme gibi özellikler ekleyecek iOS 11’in yeniliklerini inceledik.

Güncellemeden önce

Yeni sürümün özelliklerine geçmeden önce, iOS 11 güncellemesinin en az 2 GB boş alan gerektirdiğini belirtelim. Bunun için bazı durumlarda uygulamaları silmek yeterli olmayabilir. Özellikle iPhone ve iPad’inizin hafızaları yüksek değilse, fotoğraf ve videoları yedekleyerek ya da silerek yer açabilirsiniz. İşinizi garantiye almak için 2.5 GB’a kadar hafıza boşaltmanızda fayda var. Ayrıca güncelleme işlemine başlamadan önce, her ihtimale karşı mutlaka iPhone ve iPad’inizi yedeklemeyi unutmayın. Yedekleme işlemini wifi’a bağlıyken cihazınızın iCloud menüsünden ya da cihazı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden yapabilirsiniz.

Fotoğraflar Daha Az Alan Kaplayacak

Live Photos için farklı efektler eklenmiş.

Apple, iOS 11’in bugüne kadarki en gelişmiş güncelleme olduğunun altını çiziyor. Kamera ve fotoğraflarda pratik geliştirmeler söz konusu. Hareketli fotoğraflar çekmenize olanak sağlayan Live Photos özelliği bir adım öteye taşınmış. Artık bu fotoğrafları üç farklı şekilde düzenleyip boomerang tarzı hareketli görüntüler oluşturmak mümkün. Aynı zamanda değişen dosya okuma sistemi sayesinde fotoğraflar telefonunuzda daha az yer kaplayacak. Sürekli saklama alanı dolu uyarıları alanlar için güzel bir haber.

En Gelişmiş iPad Deneyimi

Yeni yazılım, iPad’de aynı anda birden fazla işlemi yapmayı ve program çalıştırmayı kolaylaştırıyor. Ana ekranın altına tıpkı Mac bilgisayarlaeda olduğu gibi bir uygulama dock’u ekleniyor. Google Drive, iCloud Drive, Dropbox gibi servisler üzerinden, buluttaki tüm dosyalarınızı da tek bir uygulamada birleştiren Files uygulaması da yenilikler arasında. Tüm bu özellikler iPad’i daha verimli kullanmanıza yardımcı olacak nitelikte. Özellikle iPad Pro modelleri, bu yeni özelliklerle bilgisayar ihtiyacınızı neredeyse ortadan kaldıracak kadar güçleniyor.

Artırılmış Gerçeklik Yaygınlaşacak

ARKit, artırılmış gerçeklik uygulamalarının daha kolay geliştirilebilmesine olanak sağlayacak. Bu yazılım; iPhone ve iPad’lerin yerleşik kameralarını, işlemcilerini artırılmış gerçeklik için en verimli şekilde kullanacak şekilde uygulama geliştiricilere sunuyor. Bu sayede AppStore’da artırılmış gerçeklik kullanan uygulama sayısı artacak.

Tercüman ve DJ Siri

Siri daha doğal konuşacak ve daha zeki olacak şekilde geliştirilmiş. Artık sizin yerinize çeviri dahi yapabiliyor. Şimdilik İngilizce’den Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’ya çeviri desteği olsa da yakın zamanda bu dil çiftlerinin çoğalacağı belirtiliyor. Ayrıca Siri’ye “sevdiğim bir şeyler çal” diyerek Apple Müzik’ten zevkinize uygun şarkılar çalmasını sağlayabilirsiniz.

Araba Kullanıyorum Beni Rahatsız Etme!

Henüz Türkiye’de kullanılmayan Apple Pay özelliği ile artık iMessage üzerinden arkadaşlarınıza para göndermek de mümkün. iOS 11’in yeni özellikleri arasında araba kullanırken rahatsız etme modu da bulunuyor. Modu aktif hale getirdiğinizde arama, mesaj ya da bildirim almıyorsunuz. Karşı taraf da araba kullandığınıza dair bilgilendiriliyor. Kontrol merkezinin tasarımı da daha kullanışlı olacak şekilde yeniden tasarlanmış. Aynı zamanda Plus model iPhone’larda klavye tek elinizle ulaşabileceğiniz şekilde küçültülebiliyor.

Dahili QR Kod Tarayıcı

QR kodlar günümüzde giderek daha da yaygınlaşıyor. Kullanıcılar bugüne kadar QR kod okutmak için üçüncü parti bir uygulama indirmek zorunda kalıyorlardı. iOS 11 ile birlikte iPhone’larda dahili bir QR kod okuyucu bulunacak.

Hangi Cihazlar İndirebilecek?

Sadece belirli iPhone ve iPad modeller bu gelişmiş yazılımı indirebilecek.

iPhone 5s ve üzeri tüm iPhone’lar, 5. jenerasyon iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro modelleri, iPad mini 2, 3 ve 4 ile 6. Jenerasyon iPod touch’lar iOS 11’i bu akşamdan itibaren indirebilecek.