Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriMerakla Beklenen Sanatlı Günler Geldi: İstanbul Bienali, 16 Eylül’de Kapılarını Açıyor!

Merakla Beklenen Sanatlı Günler Geldi: İstanbul Bienali, 16 Eylül’de Kapılarını Açıyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali, ‘İyi bir komşu’ temasıyla 16 Eylül’de kapılarını açıyor. 12 Kasım’a kadar devam edecek bienalin küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset yaparken, 32 ülkeden 56 sanatçının işleri sanatseverleri bekliyor.

Farklı kültürlerden sanatçılar ve izleyiciler arasında görsel sanatlar alanında bir buluşma noktası oluşturmayı amaçlayan İstanbul Bienali, 1987’den bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından her iki yılda bir düzenleniyor.  Şimdiye dek düzenlemiş olan on dört bienal, güncel sanatın yeni eğilimlerini bir araya getiriyor; yurtiçi ve yurtdışındaki sanat çevreleri, sanatçı, küratör ve eleştirmenler arasında uluslararası bir kültür ağının kurulmasına olanak sağlıyor.

Volkan Aslan Evim Evim Güzel Evim adlı yeni videosu ile 15. İstanbul Bienali ‘nde…

En Prestijli Uluslararası Sanat Sergileri Arasında

Bienalin küratörleri Elmgreen & Dragset.

İstanbul Bienali günümüzde, Venedik, Sao Paulo, Sydney bienalleri gibi en prestijli uluslararası sanat sergilerinden biri. Yalnızca Türkiye’den değil, birçok farklı ülkeden güncel sanatçının tanınmaları ve çeşitli etkinliklere davet edilmeleri konusunda önemli bir rol üstleniyor.

Ulusal temsil modeli yerine sanatçıların yapıtları aracılığıyla birbirleri ve izleyici ile diyaloğunu sağlayan bir sergi modelini tercih eden İstanbul Bienali, bu yıl ise ‘İyi Bir Komşu’ temasıyla 16 Eylül’de açılıyor. Küratörler; sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen bienalde 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlattığı işlerini görmek mümkün. 30 sanatçının bu bienal için özel olarak ürettiği yeni eser de ilk kez İstanbul’da… Ve bienal, tabii ki herkese açık, ücretsiz!

12 Kasım’a kadar devam edecek bienalde bu yılki tema çerçevesinde sanatseverler; ev, mahalle, aidiyet kavramları üzerinde bolca düşünecek, hatta kendileriyle yüzleşecek. Mekanlar ise İstanbul’un dört bir yanında: Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Cihangir ve Asmalımescit…

‘Aylaklar’ Sergisi 13 Eylül’de Fransız Kültür’de 

Şüphesiz en ilgi çekecek sergilerden biri de Aylaklar… devam edecek serginin küratörü, İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2009’da Paris’in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts’da 20 yıllığına kiralanan Türkiye Atölyesi’ndeki misafir sanatçı programına katılmış beş farklı sanatçı ise Aylaklar sergisinde bir arada. ‘Aylaklar’da; Aslı Çavuşoğlu, İnci Furni, Güneş Terkol, Yasemin Özcan ile İz Öztat & Zişan’ın “aylaklık”tan yola çıkarak yarattığı işleri görmek mümkün.

‘Yürümek’ eyleminin belirleyici bir rol oynadığı sergiye katılan sanatçılar, içinde yaşadıkları stüdyonun yanı sıra kentle kurdukları etkileşimlerden yola çıkıyor. Yürümeyi felsefi, coğrafi, manevi, toplumsal, siyasi ve edebi anlamda sorguluyor; şehrin farklı köşelerini, sokaklarını arşınlamayı sıra dışı bir deneyime dönüştürüyor, aylakların karşılarına çıkan beklenmedik durumlara tanıklık etmelerini sağlıyor ve yürüyüş güzergahını bir belleğe dönüştürüyorlar. Serginin odak noktası ise 19’uncu yüzyılda Paris’te Fransız edebi kültürünün önemli bir figürü olarak ortaya çıkan ve sonraki yıllarda da evrensel bir karaktere bürünen ‘aylak’ figürü.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile TAV Pasaport ve Air France’ın sponsorluğuyla düzenlenen ‘Aylaklar’ sergisinin açılış gecesinde, Yasemin Özcan, ‘Flanöz’ün Kalbi’ isimli bir sunum performans gerçekleştirecek. Oğuz Erdin, Güçlü Öztekin ve Güneş Terkol’un yeni grubu GuGuOu da açılış programına, şehirde yürüme, kaybolma ve aylaklık üzerine geliştirdikleri performansla katılacak.

Bienal ve Aylaklar sergisi ile daha detaylı bilgi, IKSV ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin web sitelerinde… Bu arada güvenlik önlemleri gereğince sergiyi gezmeden önce bir kayıt formunun web sayfası üzerinden doldurulması gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.